لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

ادامه واکنش‌ها به تخریب نمازخانه اهل سنت در تهران


یک نهاد مذهبی وابسته به جمهوری اسلامی، از نسبت دادن تخریب نمازخانه اهل سنت به نظام و رهبر آن انتقاد کرد.

معاونت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نسبت دادن تخریب نمازخانه اهل سنت در پونک تهران به نظام جمهوری اسلامی و رهبر آن شایسته نیست و این موضوع باید از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری شود.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گروهی است که سال ۱۳۶۹ از سوی رهبر جمهوری اسلامی به منظور آنچه آشتی دادن مذاهب اسلامی خوانده شد تاسیس شد.

این مجمع در بیانیه خود از تخریب این نمازخانه انتقاد کرد و اعلام کرده که این موضوع را تا رسیدگی از سوی مراجع ذیصلاح دنبال خواهد کرد، ضمن اینکه از دستیار ویژه رئیس جمهوری خواسته است که موضوع را پیگیری کند.

نمازخانه اهل ‌سنت در منطقه پونک تهران صبح روز چهارشنبه، هفتم مرداد، توسط شهرداری تهران و با پشتیبانی نیروهای انتظامی و امنیتی تخریب شد.

این موضوع با انتقاد گروهی از امامان جمعه اهل سنت از جمله مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان روبرو شده است .

مولوی عبدالحمید در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس جمهور ی ایران، ضمن اعتراض به تخریب این نمازخانه نوشت: «عدم تحمل یک نمازخانه معمولی و تخریب آن، در شهری‌که اجازه ساخت مسجد به شهروندان اهل‌سنت داده نمی‌شود و مطالبه ۳۷ سال آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ناکام مانده است، تنها جریحه‌‌دار نمودن احساسات جامعه اهل‌ سنت ایران نیست، بلکه احساسات مسلمانان جهان را نیز جریحه‌دار می‌ کند.»

پیش از این، جلوگیری ماموران از برگزاری نماز جماعت با امامت مولوی عبدالحمید، در نماز خانه اهل سنت نیز خبرساز شده و اعتراضاتی در پی داشت.

XS
SM
MD
LG