لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

خودکشی یک نوجوان در شهر ایذه در استان خوزستان به دلیل گرسنگی


عکس منتسب به نوجوان ایذه‌ای
عکس منتسب به نوجوان ایذه‌ای

رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که یک پسر یازده ساله در شهر ایذه، واقع در استان خوزستان در جنوب ایران، به دلیل «گرسنگی» دست به خودکشی زده و پس از دو روز کما، جان خود را از دست داده است.

وبسایت «رکنا» که به انتشار اخبار حوادث می‌پردازد، برای نخستین بار این خبر را منتشر کرد. این وبسایت به نقل از مادر این پسر نوشته است: «غذای یک هفته این خانواده نان خالی بود و پس از نبود همان نان، پسرک دست به خودکشی زد.»

رکنا پس از چند ساعت، توضیحات مربوط به این خبر را حذف و اعلام کرد هنوز دلیل خودکشی این نوجوان مشخص نشده است. به نوشته این وبسایت، خبر مربوط به خودکشی ناشی از گرسنگی و فقر کار «رسانه‌های معاند» است و به نقل از «فردی که به این خانواده نزدیک است»‌ نوشت که گرسنگی یا فقر در خودکشی این نوجوان نقشی نداشته است.

فشار اقتصادی در ایران در سالهای اخیر افزایش یافته است. فساد مالی مسئولان مانع برابری ثروت در جامعه شده است.

مقام های آمریکا، از جمله مایک پمپئو، در ماههای اخیر بارها هشدار داده اند که جمهوری اسلامی به جای استفاده از منابع آن کشور برای مردم خود، آن را خرج حمایت از گروه های تروریستی در منطقه می کند.

پیش از این مدیر فوریت‌های پزشکی خوزستان به خبرگزاری ایلنا گفته بود، خودکشی در این استان طی چند ماه اخیر افزایش داشته است، به شکلی که «هفته‌ای حداقل پنج تا شش مورد خودکشی در استان رخ می‌دهد.»

ماه گذشته مراد شمولی دادستان ایذه هم گفته بود این شهر «در بحث خودکشی در استان، رتبه اول، و در کشور رتبه سوم» را دارد.

تابستان سال جاری و در همایشی که برای بررسی علت آمار بالای خودکشی در شهر ایذه تشکیل شده بود، محمدصادق کریمی‌کیا، معاون اداره کل امور اجتماعی استانداری خوزستان، گفته بود «مشکلات فرهنگی، بیکاری، اقتصادی، و اجتماعی» از دلایل آمار بالای خودکشی در این شهر است.

هنوز هیچ یک از مقام‌های رسمی حکومت ایران به این خبر واکنش نداشته‌اند.

تابستان سال جاری هم خبری منتشر شده بود مبنی بر این که یک پسر ۱۲ ساله در شهر آبادان و به این دلیل که مادرش برای پرداخت اجاره خانه اقدام به فروش گوشی تلفن همراه و دوچرخه او کرده بود، دست به خودکشی زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG