لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

چندین فرمانده سپاه پاسداران در حمله انتحاری کشته شدند


چندین فرمانده سپاه پاسداران در حمله انتحاری کشته شدند
چندین فرمانده سپاه پاسداران در حمله انتحاری کشته شدند

این حمله در جلسه سران طوایف سنی با افراد سپاه پاسداران در شهر «پیشین» بلوچستان صورت گرفت

یک بمب گذار انتحاری در ایران شش تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران دست کم ۳۵ نفر دیگر را کشت. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، می گوید این حمله در پاکستان طرح ریزی شده بود.

انفجار روز یکشنبه در استان سیستان و بلوچستان دهها زخمی برجای گذاشت. این حمله در جلسه سران طوایف سنی با افراد سپاه پاسداران در شهر «پیشین» بلوچستان صورت گرفت.

این منطقه مرزی خاستگاه شورشیان سنی است و درگیری های متعددی میان نیروهای امنیتی ایران و شورشیان سنی و قاچاقچیان مواد مخدر در این ناحیه مشاهده شده است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس به نقل از محمود احمدی نژاد می گوید برخی از ماموران امنیتی در پاکستان با عوامل اصلی مسئول این حمله که در روز یکشنبه به وقوع پیوست، همکاری داشته اند.

رسانه های ایران می گویند گروه شورشی جندالله مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است اما جندالله هنوز در این زمینه اعلامیه ای منتشر نکرده است. خبرگزاری های ایران همچنین گفتند که وزارت خارجه جمهوری اسلامی می گوید مهاجمان از پاکستان وارد خاک ایران شدند.

شش فرمانده ارشد سپاه در این حمله کشته شدند که نورعلی شوشتری، معاون فرمانده نیروی زمینی سپاه، و سرتیپ رجبعلی محمد زاده فرمانده سپاه استان سیستان و بلوچستان، از جمله آنان بودند.

محمود احمدی نژاد قول داد که هرچه زودتر افراد مسئول این خشونت را دستگیر و تنبیه کند.

سپاه پاسداران با اشاره به ایالات متحده به عنوان یک نیروی «استکبار جهانی»، غرب را نیز متهم به این بمب گذاری کرده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با محکوم کردن این حادثه، آن را «اقدامی تروریستی» خواند و هرگونه ادعاها مبنی بر دخالت آمریکا در این حمله را رد کرده و آن را «کاملاً نادرست» خواند.

ایران در گذشته نیز آمریکا را به حمایت از جندالله متهم کرده، اما ایالات متحده این اتهام را رد می کند.

در این میان پال اینگرام، تحلیلگر امور امنیتی و مدیر شورای اطلاعات امنیتی که یک نهاد آمریکایی- بریتانیایی در لندن است، می گوید این حمله از آن جهت برجسته می نماید که فرماندهان هدف قرار گرفته، اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب بوده اند.

XS
SM
MD
LG