لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

کشتی های جنگی ایران وارد مدیترانه شدند


کشتی های جنگی ایران وارد مدیترانه شدند
کشتی های جنگی ایران وارد مدیترانه شدند

دو کشتی نیروی دریایی ایران پس از عبور از کانال سوئز وارد مدیترانه شده اند. اسراییل این اقدام نادر ایران را تحریک کننده توصیف کرده است.
بگفته مقامات مصر، کشتی ها ساعت ۵:۴۵ دقیقه بامداد سه شنبه بوقت محلی، وارد مدخل جنوبی کانال شدند. رویترز می گوید عبور کشتی ها از کانال بیش از ۱۰ ساعت طول کشید.
از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۰ این نخستین بار است که کشتی های جنگی ایران وارد کانال سوئز شده اند. ایران گفته است کشتی ها در یک ماموریت آموزشی بسر می برند و رهسپار سوریه هستند.
نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از برنامه ایران برای اعزام کشتی ها انتقاد کرد وآنرا ترفند ایران برای توسعه نفوذ منطقه ای خود در یک زمان بی ثبات خواند.
اسراییل ایران را، به دلیل گفته های مقامات جمهوری اسلامی برای نابودی کشور یهود و برنامه اتمی که مقامات اسراییلی می گویند با هدف تولید تسلیحات اتمی اجرا می شود، تهدیدی برای موجودیت خود می بیند.
کنوانسیون بین المللی قسطنطنیه، که در سال ۱۸۸۸ امضا شد، حق عبور تمام شناورهای دریایی، نظامی و غیر نظامی، از کانال سوئز را در تمام اوقات تضمین می کند.

کشتی هایی که از کانال سوئز عبور کردند، باید دست کم به مقامات کانال ۲۴ ساعت پیش از ورود اطلاع می دادند.

توافق های نظامی بطور مشخص خواستار باز بودن این کانال در دوران جنگ شده است، اما در برخی درگیری های گذشته، کانال چند بار بسته شده است.

XS
SM
MD
LG