لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

سودان مرکز فرهنگی ایران در آن کشور را تعطیل کرد


دولت سودان روز سه‌شنبه اعلام کرد مرکز فرهنگی ایران در خارطوم و دفاتر مربوط به آن در نقاط دیگر را بسته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه سودان در بیانیه‌ای ادعا کرد مرکز فرهنگی ایران ماموریت اصلی خود را نقض کرده و به یک تهدید اجتماعی و ایدئولوژیک برای سودان، که اکثریت جمعیت آن سنی است، تبدیل شده است.

بیانیه رسمی وزارت خارجه سودان یک روز پس ازآن صادر شد که رسانه‌های محلی آن کشور از بسته شدن مرکز فرهنگی ایران در پایتخت خبر داده بودند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه سودان، به کارکنان آن مرکز نیز دستور داده شده است ظرف ۷۲ ساعت خاک آن کشور را ترک کنند؛ وی همچنین افزود سفیر ایران در خارطوم از این تصمیم، که پس از کنترل فعالیت‌های مرکز و شعبه‌های آن گرفته شد، آگاه شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه سودان، که خبرگزاری رسمی منتشر کرد، نگرانی دولت را از گسترش اسلام شیعه در کشور بازتاب می‌دهد.

این خبرگزاری همچنین به نقل از او گفت نهادهای مسئول «اخیرا متوجه شدند آن مرکز، ماموریت و فعالیت‌هایی که مجاز است در کشور انجام دهد را به شیوه‌ای که امنیت اجتماعی و ایدئولوژیک سودان را تهدید می‌کند، نقض کرده است، و لازم شد اقدامی صورت گیرد.»

آسوشیتدپرس در ادامه می‌گوید ایران سال‌ها مناسبات گرمی با دولت اسلامگرای سودان، از جمله همکاری نظامی، داشته است. اسرائیل ایران را دائماً به قاچاق اسلحه به نوار غزه از طریق سودان متهم کرده است.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود گروه‌های سنی محافطه‌کار سنی سودان از تصمیم دولت استقبال کردند. یک مقام ارشد تشکیلات اسلامی صوفی گفت بستن مرکز فرهنگی ایران باید با اقدامات دیگری علیه مساجد و مدارس شیعه در سودان دنبال شود.

XS
SM
MD
LG