لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

ابراز نگرانی کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نسبت به حمله به مقبره استر و مردخای‌ در ایران


نمایی از داخل مقبره استر و مردخای در همدان که جمعه شب هدف حمله و آتش‌سوزی قرار گرفت.
نمایی از داخل مقبره استر و مردخای در همدان که جمعه شب هدف حمله و آتش‌سوزی قرار گرفت.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در پیامی از حمله به مقبره استر و مردخای در ایران ابراز نگرانی کرده و از دولت ایران خواست طبق قواعد بین‌المللی، از این اماکن محافظت کند.

این کمیسیون روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در پیامی در توئیتر گفت: «کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی عمیقا نگران حمله در ایران به مقبره استر و مردخای در همدان، به علاوه به آتش کشیده شدن معبد هندوها در بندرعباس و گورستان مسیحیان در اسلامشهر است. طبق قوانین بین‌المللی، دولت ایران باید از این اماکن و بناها محافظت کند.»

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز جمعه ۲۶ اردیبهشت و ساعاتی پس از انتشار گزارش‌هایی که به این مقبره آسیبی نرسیده است، آنها را حذف کرد.

مقبره «استر و مردخای» در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی قرار دارد. این مکان جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده ‌است.

جاناتان گرینبلات رییس «اتحادیه ضد افترا» خبر داد که براساس گزارش‌ها مقبره «استر و مردخای» که از مکان‌های مقدس یهودیان است، در شهر همدان در ایران به آتش کشیده شده است. یک شاهد عینی به صدای آمریکا گفت که ماشین‌های آتش‌نشانی به سمت این مقبره رفته‌اند.

ایران ابتدا این اتفاق را تکذیب کرد اما بعد گفت یک مهاجم اینکار را کرده و خسارت جزئی بوده است. جمهوری اسلامی بارها از محو کشور اسرائیل گفته و ده سال پیش، گروهی از دانشجویان بسیجی در تجمعی مقابل مقبره «استر و مردخای» تهدید کرده بودند که این زیارتگاه یهودیان ایران را ویران خواهند کرد.

«ایلان اسکاتس کار» نماینده ویژه ایالات متحده «در امور نظارت و مقابله با یهودستیزی»، آتش‌کشیدن مقبره «استر و مردخای» مکان مقدس یهودیان ایران و جهان در همدان را قویا محکوم کرد.

این مقام وزارت خارجه با اشاره به تهدید سه ماه پیش برای تخریب این مقبره، یادآور شد که رژیم ایران دولت سردمدار حمایت از یهودستیزی در جهان است. او هشدار داد که این اقدامات ایران باید متوقف شود و از جامعه یهودی و سایر اقلیت‌ها محافظت شود.

چند سازمان یهودی در آمریکا به این رویداد واکنش نشان دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG