لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

قطع يارانه ها در ايران بيشتر به فقرا و طبقه متوسط آسيب می رساند


قطع يارانه ها در ايران بيشتر به فقرا و طبقه متوسط آسيب می رساند
قطع يارانه ها در ايران بيشتر به فقرا و طبقه متوسط آسيب می رساند

لس آنجلس تايمز زير عنوان "ترقی قيمت ها در ايران پس از لغو يارانه ها" می نويسد اقدام دولت ايران در قطع يارانه های چند دهه ای غذا و انرژی، بمنظورتقويت اقتصاد آسيب ديده اش، به افزايش قيمت ها در مورد همه چيز، از ميوه و سبزيجات گرفته تا بنزين، و به توقف کارها و جسوری مخالفان سياسی منجر شده است.

در تهران، پايتخت کشور، کرايه های تاکسی که رسما قرار بود ۱۰ درصد افزايش پيدا کند، بسيار بالاتر رفته است، و راننده گان نرخ های مورد نظر خود را اعمال می کنند. بعضی از کاميون رانان در نقاط مختلف کشور با امتناع از کار کردن، به تهديدهای دولت در مورد لغو مجوزهايشان در صورت بالابردن قيمت ها برای جبران هزينه های بالاتر سوخت، اعتراض می کنند.

قطع يارانه های دولتی، گرچه از مدتها پيش انتظار آن می رفت، از روز يکشنبه گذشته که به اجرا درآمد، خشم عمومی فزاينده ای را برانگيخته است. منتقدين دولت ادعا می کنند که قطع يارانه ها به مردم طبقه متوسط آسيب می رساند، و بر ثروتمندان اثری ندارد.

در تهران، قيمت نان سنگک يک شبه دو برابر شد، و به ۴۰ سنت (حدود۴۰۰ تومان) رسيده است. نيروهای امنيتی، در گوشه و کنار کشور مستقر شده اند تا در صورتيکه نارضائی مردم به مرحله ناآرامی برسد، برای مقابله آمادگی داشته باشند.

ترقی شديد قيمت های سوخت به ويژه بر کارکنان بخش حمل و نقل اثر گذاشته است.

انتظار می رود قيمت های برق و آب نيز در چارچوب برنامه دولت افزايشی قابل توجه پيدا کند. بنا به برآوردهای محلی، پيش بينی می شود قيمت های برق در اين ماه سه برابر شود ، بهای آب تقريبا تا چهار برابر بالا برود، و قيمت های گاز نيزتا پنج برابر افزايش يابد.

دولت طی چند ماه گذشته با تاکيد بر نياز به کم کردن مخارج و بالابردن سطح درآمدهای خود از طريق قطع يارانه ها تبليغات گسترده ای انجام داده است اما معلوم می شود که اين اقدامات برای دولت احمدی نژاد با چالشی عمده از نظر روابط عمومی همراه شده است، بخصوص که سعی کرده است در ميان فقرا وطبقه متوسط، و به ويژه در مناطق روستائی برای خود محبوبيت کسب کند.

XS
SM
MD
LG