لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

ترقی قيمت ها و دگرگونی يارانه ها مردم را در ايران سرخورده و خشمگين کرده است


ترقی قيمت ها و دگرگونی يارانه ها مردم را در ايران سرخورده و خشمگين کرده است
ترقی قيمت ها و دگرگونی يارانه ها مردم را در ايران سرخورده و خشمگين کرده است

واشينگتن پست زير عنوان "ايران صحنه بروز خشم ناشی از ترقی قيمت ها و دگرگونی در سيستم يارانه های دولتی" می نويسد قريب يک هفته پس از آنکه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران برنامه ای را برای اصلاحات و دگرگونی در سيستم ديرپای يارانه های دولتی به اجرا گذاشت، ايرانيان با نشانه هائی حاکی از سرخوردگی و خشمی فزاينده، مات و مبهوت، به ترقی شديد و دستوری دولت درقيمت مايحتاجی عمومی نظير سوخت و نان واکنش نشان می دهند.

کاميون داران، تاکسی رانان و نانوائی ها جزو نخستين گروه هائی هستند که آسيب ناشی از ترقی قيمت ها در وضعيتی حساس از نظر سياسی را، که از يکشنبه گذشته آغاز شد، حس می کنند، و آنطور که معلوم است بسياری از کاميون داران برای اعتراض دست از کار کشيده اند.

نشانه های اعلام خطر، نگرانی و خشم در خيابان های تهران، در ادارات، و در سيستم حمل و نقل عمومی مشهود است. در ايران، پيشتر، ترقی قيمت ها به ناآرامی منجر شده است.

استدلال دولت آن است که اين تغييرات و دگرگونی ها برای رشد کردن اقتصاد ضروری است. اما مجلس می گويد با شيوه ای که برای اجرای اصلاحات بکار گرفته شده است مخالف است، و گله از آن دارد که دولت جزئيات برنامه اقتصادی اش را با نمايندگان در ميان نگذاشته است. حميد رضا کاتوزيان، قانون گذار با نفوذ، ترقی قيمت ها را تکان دهنده توصيف کرده است.

دولت و حاميانش از ماهها قبل هشدار داده اند که مخالفان اصلاحات و دگرگونی در سيستم يارانه ها را فتنه گر می شناسند. اين عنوانی است که مقامات به معترضين در اپوزيسيونی سياسی داده اند که پس از گزينش مجدد و مورد اختلاف احمدی نژاد در انتخابات ژوئن ۲۰۰۹ توسط نيروهای امنيتی از خيابان ها بيرون رانده شد.

XS
SM
MD
LG