لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

شواهد اجرایی نشدن قانون هدفمند کردن یارانه ها


حجت الاسلام محمد رضا میر تاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، عصر پنج شنبه ۲۵ شهریور ماه در حاشیه سفر به مازندران در جلسه شورای برنامه ریزی استان با ذکر این موضوع که قانون هدفمند کردن یارانه ها کاری بزرگ است، که به باور وی باید سال ها قبل به مرحله اجرا می رسید، به مصرف بالای حامل های انرژی اشاره کرد و بر اجرای هر چه زودتر قانون هدفمندی یارانه ها به منظور جلوگیری از اصراف تاکید ورزيد.

در حالی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در اواخر اردیبهشت ماه امسال از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در نیمه دوم سال خبر داد، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس روز پنج شنبه، تنها یک هفته به پایان زمان اعلام شده به وسیله دولت، اظهار داشت، قبل از اجرای این طرح، جوانب مختلف آن باید در نظر گرفته شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

تنها ساعاتی بعد از سخنان این مقام، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بعد از ظهر روز جمعه ۲۶ شهریور ماه، در گزارشی با عنوان شمارش معکوس برای هدفمند کردن یارانه ها، اعلام کرد شواهد امر نشان می دهد به احتمال زیاد زمان اجرای این قانون اول مهر ماه نخواهد بود زیرا، از دید این منبع، دولت تمایل دارد که رقم یارانه ثابت ۱۰ هزار میلیارد تومان را در مدت زمان کوتاه تری توزیع کند تا رقمی که دست مردم را می گیرد در ابتدای اجرای طرح بیش تر به چشم بیاید.

روزنامه اقتصاد پویا در شماره روز پنج شنبه خود به آن چه سایه سنگین احتکار بر قانون هدفمند سازی یارانه ها ناميد پرداخت و از معضل احتکار سخن گفت، معظلی که به نوشته این منبع با اجرای این قانون در بخش های مختلف قوت خواهد گرفت.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری مهر، در برخی از نقاط کشور قیمت نان دو برابر شده است. این منبع بامداد روز پنج شنبه ۲۵ شهریور ماه اعلام کرد که در پی افزایش دو برابری نرخ نان در هفته جاری در استان گلستان، مسئولان غله و خدمات بازرگانی این استان اعلام کردند نرخ نان تنها در ۵۹۰ واحد خبازی استان دو برابر شده است.

با وجود آن که تیتر بسیاری از روزنامه های پایتخت روز پنج شنبه به توقف در واردات بنزین و اعلام خودکفایی ایران در تولید بنزین اختصاص یافته بود، به گزارش خبرگزاری مهر عبدالحسین بیات، معاون وزیر نفت، بامداد روز جمعه با اشاره به توقف صادرات بخش عمده محصولات پتروشیمی با اجرای تولید بنزین در واحد های پتروشیمی، از احتمال واردات بنزین از اول مهر ماه خبر داد.

به اين ترتيب، در حالی سخن از هدفمند کردن یارانه ها می شود که به کرات برخی از کارشناسان بازار سرمایه کشور یکی از دلایل رونق بازار بورس و اوراق بهادار تهران را در عدم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها عنوان کرده اند، هر چند روزنامه تهران امروز در شماره پنج شنبه خود با اشاره به رشد ۶ هزار واحدی در ۶ ماه نوشته است سهامدارن منتظر ریزش شاخص باشند زیرا به نوشته این منبع کارشناسان اقتصادی کشور این رشد را واقعی نمی دانند.

از دید این روزنامه سهامداران باید منتظر ریزش شدید شاخص بورس در نیمه دوم سال باشند.

XS
SM
MD
LG