لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

دیدگاه| چه چیزی عامل رقابت سعودی با ایران است؟


یادداشتی در وبسایت روزنامه نیویورک تایمز از مضاوی الرشید، استاد دانشگاه و مورخ سعودی

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، می داند که یک دشمن ترسناک کلید قدرت او است. به نظر می رسد شاهزاده سعودی مصمم است بر سر نگرانی ها از گسترش ایران در جهان عرب و فرای آن به رقابت با تهران شدت ببخشد.

ریشه های دامن زدن به این مناقشه در مسائل داخلی است. ولیعهد عربستان از رقابت با جمهوری اسلامی برای منحرف کردن اذهان از تردیدهای داخلی خودش استفاده می کند.

عربستان سعودی به دلایل داخلی تلاشی اساسی دارد تا امکان پیوستن دوباره ایران به جامعه جهانی را به حداقل برساند. مناقشه بین دو کشور تنها زمانی فروکش خواهد کرد که از تردیدهای داخلی کاسته شده یا آن که از بین بروند. همین حقیقت در مورد ایران هم مصداق دارد.

پس از انقلاب پنجاه و هفت و عزم ایران برای صدور اسلام انقلابی شیعه، اسلام گرایان سنی در استقرار کشور اسلامی خودشان مصمم تر شدند.

عربستان سعودی اسلام وهابی را به سراسر آفریقا، آسیا و حتی اروپا صادر کرد.

ولی آن چه امروز می گذرد متفاوت است.

شکایات سیاسی، نابرابری و بی کاری در میان جوانان نگرانی های داخلی اصلی عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس است.

هدف از حملات لفظی شدید و مردم پسندانه شاهزاده محمد بن سلمان علیه ایران و وعده عقب نشاندن نفوذ ایران در بحرین، یمن، لبنان، سوریه و عراق ایجاد شرایط جنگ گونه است که در آن مخالفت های داخلی ساکت خواهد شد.

جهان دیگری امکان پذیر است که در آن خاندان سعودی به لحاظ داخلی احساس امنیت کرده و به سوی دولتی منتخب حرکت کند که مشکلات داخلی اش را با اجماع حل می کند تا این که دشمنان خارجی را مقصر کمبودها بداند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG