لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

نامه ۹۲ تشکل دانشجویی به روحانی در اعتراض به فضای تهدید و ارعاب در دانشگاه ها


سر در دانشگاه تهران
سر در دانشگاه تهران

۹۲ تشکل دانشجویی در ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار برچیده شدن فضای امنیتی و غیرخودی خواندن دانشجویان در دانشگاه‌های ایران شدند.

در این اطلاعیه مشترک آمده است "جو ارعاب و تهدید، کماکان گریبان دانشگاه را گرفته است و به گونه‌های مختلف احساس می‌شود".

تشکل های دانشجویی در اطلاعیه خود، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را به نادیده گرفتن خواست‌های دانشجویان و ارتباط محدود با دانشجویان متهم کرده اند.

مهدی عربشاهی، عضو پیشین شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که فضای امنیتی در دانشگاه‌های ایران در دوره روحانی بهبودی نیافته، اما به نظر می‌رسد همچنان دانشجویان به تغییر این فضا امیدوارند.

آقای عربشاهی گفت که در سه سال گذشته تلاش‌هایی برای ایجاد تشکل‌های مستقل و احیای انجمنهای اسلامی صورت گرفته که در مواردی با موفقیت همراه بوده است.

در بخش دیگری از نامه مشترک بیش از ۹۰ تشکل دانشجویی به حسن روحانی به اعمال سلیقه شخصی در صدور مجوز برای میهمانان و سخنرانان توسط هیات های نظارت دانشگاهها اعتراض شده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در تبلیغات انتخاباتی خود وعده تلاش برای از میان بردن فضای امنیتی دانشگاهها را داده بود.

آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران از مخالفان فعالیت های سیاسی در دانشگاههاست و مقام های دولتی و دانشگاهی خواسته است که اجازه ندهند دانشگاهها محلی برای سیاسی کاری و فعالیت های سیاسی شود.

پیشتر صدها فعال دانشجویی در نامه‌ای به آقای روحانی خواستار جلوگیری از افزایش برخوردهای غیرقانونی با نشریات دانشجویی شود.

XS
SM
MD
LG