لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۳۰

حضور احمدی نژاد در دانشگاه تهران و اعتراض دانشجویان


حضور احمدی نژاد در دانشگاه تهران و اعتراض دانشجویان

به گزارش سایت های خبری منتقد حکومت در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران، پس از حضور محمود احمدی نژاد در این دانشگاه، تجمع کردند و علیه او شعار دادند.

وبسایت های کلمه و جرس، نزدیک به میرحسین موسوی نوشتند محمود احمدی نژاد روز شنبه ۱۱ اردیبهشت (برابر با اول ماه مه، روز جهانی کارگر) برای شرکت در همایشی به دانشگاه تهران رفته بود که برای بزرگداشت آیت الله مرتضی مطهری، در سالن ابن سینای دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد و به دنبال حضور از پیش اعلام نشده آقای احمدی نژاد در دانشگاه تهران، دانشجویان در «تجمعی بزرگ» علیه او شعار دادند.

دانشجویان در این تجمع شعارهایی از قبیل «دولت کودتا، نمی خواهیم نمی خواهیم»، «نصرمن الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب»، «موسوی زنده باد، کروبی پاینده باد»، «احمدی حیا کن، دانشگاه و رها کن» و «موسوی زنده باد، کروبی پاینده باد» سردادند.

دانشگاه های شهرهای مختلف ایران، به دنبال برگزاری انتخابات پرمناقشه دهم ریاست جمهوری و برنده اعلام شدن محمود احمدی نژاد در آن در خرداد سال گذشته، دورانی پر حادثه را پشت سر گذاشته است. بسیاری از دانشجویان معترض به روند انتخابات و منتقد به سیاست های جمهوری اسلامی در زندان به سر میبرند، بسیاری از دانشگاه اخراج شده اند و بسیاری دیگر هنگام ثبت نام با مشکل مواجه شدند.

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران پیشتر در قبال تجمعات دانشجویی واکنش هایی خشن نشان داده اند. انتشار فیلم ضرب و جرح دانشجویان توسط نیروهای بسیج و لباس شخصی در کوی دانشگاه تهران، هشت ماه پس از وقوع حادثه، سندی بود که بر انتشار اخباری از این دست صحه گذاشت.

تجمع اعتراضی دانشجویی به نتیجه انتخابات، از شامگاه ۲۴ خرداد آغاز شد اما بامداد ۲۵ خردادماه ۱۳۸۸، سه روز پس از انتخابات رياست جمهوری اسلامی ایران و اعلام نتایج آن، خوابگاه دانشگاه تهران هدف حمله شدید و خشونت آمیز نیروهای انتظامی و لباس شخصی قرار گرفت.

به دنبال این واقعه، تشکل‌های دانشجويی ايران اعلام کردند در این حمله دست‌کم پنج دانشجو کشته شده و صدها نفر بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG