لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

کنترل بيشتر آخوندها بر مدارس ايران شروع شده است


کنترل بيشتر آخوندها بر مدارس ايران شروع شده است
کنترل بيشتر آخوندها بر مدارس ايران شروع شده است

نيويورک تايمز ميگويد مدارس ابتدائی هدف مقدماتی است

واشنگتن پست زير عنوان «گروه حقوق بشری ميگويد ايران شمار قابل توجهی از دانشجويان را بازداشت کرده است» می نويسد يک گروه مدافع حقوق بشر، مستقر در غرب، ميگويد ايران در تلاشی که بنظر ميرسد هدف آن جلوگيری از اعتراض های جديد اپوزيسيون در جريان سالگرد روز دانشجو در ماه آينده ميلادی (ماه جاری در ايران) است شمار قابل توجهی از دانشجويان را بازداشت کرده است.

واشنگتن پست می نويسد پليس ايران برای اجتناب از تکرار تظاهرات گسترده ای که پس از انتخابات مورد اختلاف ماه ژوئن (خرداد) رخ داد به حاميان اپوزيسيون عليه استفاده از سالگرد روز دانشجوئی هفتم دسامبر(شانزده آذر) برای برگزاری تظاهرات بيشتر هشدار داده است.

واشنگتن پست می نويسد کمپين بين المللی برای حقوق بشر در ايران، که در غرب مستقر است، ميگويد شمار قابل توجهی از دانشجويان در ايران در روزهای اخير بازداشت و تحت تعقيب قرار گرفته اند و بنظر ميرسد مقامات ميخواهند اعتراض هائی را که انتظار ميرود روز هفتم دسامبر رخ دهد فرو بنشانند.

واشنگتن پست می نويسد هادی قائمی سخنگوی کمپين در بيانيه ای که سه شنبه شب منتشر شد ميگويد برای خاموش کردن جنبش دانشجوئی، سرکوبی عمده ای عليه دانشجويان ايرانی در جريان است، که نه تنها نقض کننده حقوق آنان است، بلکه تحصيل و زندگی خانواده های آنان را نيز مختل ميکند.

واشنگتن پست می نويسد وب سايت های اصلاح طلبان در ايران نيز با انتشار گزارشهائی در باره بازداشت دانشجويان در هفته های اخير ميگويند بعضی از آنان از تحصيل معلق شده اند.

واشنگتن پست می نويسد وب سايت نوروز که طرفدار اصلاحات است ميگويد با نزديک شدن روز دانشجو فشار به دانشجويان نيز برای بازداشتن آنان از برگزاری اجتماعات در آن روز افزايش يافته و تاکنون قريب شصت دانشجوی سرشناس بازداشت شده اند.

واشنگتن پست می نويسد ايران منظما اتهامات حاکی از نقض حقوق بشر را تکذيب و دشمنانی خارجی را به داشتن معيارهای دوگانه و نقض حقوق بشر در کشورهای خودشان متهم ميکند.

* استقرار يک آخوند در هر يک از مدارس ابتدائی در کانون برنامه مقابله با نفوذ غرب است

نيويورک تايمز زير عنوان «آخوندها در ايران کنترل بر مدارس را شروع کرده اند» می نويسد همزمان با گسترش جنگ به اصطلاح نرم عقيدتی تندروها عليه نفوذ غرب، بنا بر گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، مسئولان امور مذهبی نيز اقدام برای کنترل و نفوذ بيشتر در مدارس را آغاز کرده اند.

نيويورک تايمز می نويسد بنظر ميرسد اين اقدام بخشی از يک تلاش گسترده تر برای مقابله با گروههای اپوزيسيون و ديگر جناح های اصلاح طلبی است که اعتراض های بی سابقه پس از انتخابات مورد اختلاف ماه ژوئن (خرداد) موجب دلگرمی و تشجيع آنان شده اند.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات در ايران اخيرا بر ضرورت مقابله با دسترسی به وسائل ارتباط جمعی، عقايد و فرهنگ پرطنين غرب در کشور تاکيد گذاشته اند که قريب نيمی از جمعيت اش پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ متولد شده است.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات ضمن تشديد اقدامات منجر به ايجاد سد و مانع در ارتباطات اينترنتی و تعطيل ساختن معدود وسائل باقيمانده خبری ليبرال، شاخه های وسائل ارتباط جمعی دولتی را گسترش داده اند و تندروها را بر نظام آموزشی مسلط ساخته اند.

نيويورک تايمز می نويسد به گزارش روز نامه اعتماد، علی ذوالعلم، آخوندی که رياست بر يک کميته مشترک مدارس و حوزه های علميه را بر عهده دارد، گفته است که روحانيون کنترل بر بعضی از مدارس را شروع کرده اند.

نيويورک تايمز می نويسد بنظر ميرسد دانش آموزان مدارس ابتدائی در کانون اين طرح سراسری باشند.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات ايران پيشتر برنامه هائی را برای گماردن يک آخوند در هر يک از مدارس اعلام کرده بودند که تلاشی برای گنجاندن تعبيرهای محدود کننده تر اسلامی در نظام آموزشی کشور، و مقابله با شکاف روز افزون ميان آخوندها و بسياری از ايرانيان جوان و طرفدار اصل جدائی دين از حکومت تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG