لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

اعتراض دانشجویان به حضور محمود احمدی نژاد در دانشگاه شهید بهشتی


اعتراض دانشجویان به حضور محمود احمدی نژاد در دانشگاه شهید بهشتی
اعتراض دانشجویان به حضور محمود احمدی نژاد در دانشگاه شهید بهشتی

صدها دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی در اعتراض به حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دانشگاه راهپیمایی کردند و شعارهایی تند سردادند. نوار های ویدئویی منتشر شده از این اقدام دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که با دوربین تلفن های دستی ضبط شده است، تظاهرکنندگان جوانی را نشان می دهد که شعارهایی از قبیل «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر بسیجی» سرداده بودند.

اعتراض دانشجویان واکنش نیروهای بسیجی و ماموران حراست را به دنبال داشت.

یک شاهد عینی که نخواست نامش فاش شود به صدای آمریکا گفت: «از صبح زود دانشجویان به حضور احمدی نژاد در دانشگاه اعتراض کردند و شعار مرگ بر احمدی نژاد سردادند.»

این شاهد عینی همچنین گفت نیروهای بسیجی سعی کردند برخی دانشجویان را با خود ببرند اما دیگر دانشجویان در حمایت از همکلاسی هایشان، آنان را آزاد کردند. این شاهد عینی به صدای آمریکا گفت نا آرامی های روز دوشنبه در دانشگاه شهید بهشتی، پس از آن که آقای احمدی نژاد دانشگاه را ترک کرد، به پایان رسید.

گزارش ها همچنین از تظاهرات در چندین دانشگاه در روز دوشنبه خبر دادند که طی آن ها دانشجویان به اعدام ناگهانی پنج زندانی سیاسی در زندان اوین به اتهام محاربه اعتراض کردند. شاهدان عینی می گویند خانواده های قربانیان اعدام شده هنگام تلاش برای گرفتن اجساد عزیزانشان در محوطه بیرونی زندان اوین با برخورد خشن مأموران مواجه شدند.

به دنبال انتخابات بحث انگیز خرداد ۸۸ و موج اعتراض های مردمی و دانشجویی و درگیری های پس از آن، بسیاری از دانشجویان بازداشت، زندانی و یا از دانشگاه ها اخراج شدند.

اسکات لوکاس، وبلاگ نویس آمریکایی از دانشگاه بیرمنگهام بریتانیا می گوید با برخی ناظران مخالف است که معتقدند «جنبش سبز» دیگر مانند سال گذشته پویا نیست.

این وبلاگ نویس می گوید: «ادعا می شود که دولت جمهوری اسلامی و نیروهای امنیتی هرگونه چالش جدی و هر آنچه که بوی جنبشی پرطرفدار را بدهد با موفقیت سرکوب کرده است. به نظر من این نظری اشتباه است. عدم استمرار تظاهرات خیابانی به معنای از بین رفتن جنبش و اپوزیسیون نیست بلکه این حالت را در موج بسیار جدی سرکوب حکومتی شاهدیم و جنبش اپوزیسیون تلاش کرده است تا خود را بازسازی کند.»

آقای لوکاس می گوید: «اختلافات در ایران به قوت خود باقی می ماند. او معتقد است هنوز شکایت ها درباره بی عدالتی و سوء استفاده ها به گوش می رسد و هنوز زندانی کردن چهره های سیاسی موجب خشم افراد می شود.»

این وبلاگ نویس آمریکایی می گوید برخی از جدی ترین چالش های پیش روی محمود احمدی نژاد از سوی تندروهایی است که به روش های اقتصادی کشور فساد اقتصادی معترض هستند.

XS
SM
MD
LG