لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۳۲

حمله نیروی انتظامی به کوی دانشگاه، خودسرانه یا سازمان یافته ؟


حمله نیروی انتظامی به کوی دانشگاه، خودسرانه یا سازمان یافته ؟

جمهوری اسلامی ایران تا این لحظه نپذیرفته است که حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران در خرداد ماه گذشته و پس از انتخابات ریاست جمهوری، حمله ای سازمان یافته بوده است. در واقع ابراز بی خبری از هویت مسببان این حادثه، همان چیزی است که در این زمینه به عنوان دیدگاه رسمی حکومت اعلام شده است. آنان همواره قول داده اند که به این حادثه رسیدگی کنند، اما آنگونه که تحلیلگران می گویند زمانی که فیلم چگونگی سازمان دهی به این حادثه منتشر شد جای شکی باقی نگذاشت که نیروی انتظامی در عملیاتی سازمان یافته به کوی دانشگاه حمله کرده و به لباس شخصی ها نیز فرصت داده بود تا به ضرب و شتم دانشجویان بپردازند.

در روزهای پس از ۲۲ بهمن که تحلیل های حکومتی از پیروزی بر مخالفان خبر می داد انتشار این فیلم آنها را با بحران جدیدی مواجه کرده است. شاید به همین دلیل است که در برابر آن سکوت اختیار کرده اند.

اما روز یکشنبه علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به خبرنگاران پارلمانی ابتدا از وجود فیلم ابراز بی اطلاعی کرد و سپس گفت اگر مونتاژ نباشد بررسی خواهیم کرد. در حالی که کاظم جلالی یکی از اعضای کمیته مجلس گفت بهتر است اعضای کمیته حقیقت یاب این فیلم را ببینند.

در همین حال شورای تهران تشکل دانشجویی دفتر تحکیم وحدت با انتشار بیانیه ای اعلام کرده انتشار این فیلم حکایت غمبار مظلومیت دانشجویان و دانشگاهیان در ایران است. در بیانیه آمده است نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی، که امروز همه می دانند وابسته به کجا هستند، نه به صورت خودسرانه که با دستور صریح فرماندهی ارشد و طی برنامه ای از قبل سازمان یافته به دانشجویان بی گناه حمله کرده اند.

این بیانیه تصریح کرده است «آنان امروز به کلاس درس حمله می برند و استاد را از کلاس بیرون می کشند و بازداشت می کنند. پس از چند ماه یکی را روی تخت بیمارستان تحویل خانواده اش می دهند و یکی را از گفت و گوی نیمه زنده خبری صدا سیما به خانه می رسانند. این بیانیه از حکومت خواسته تا به حبس دانشجویان و دانشگاهیان پایان دهد و با شناسایی آمران و عاملان حمله به کوی آنان را مجازات کند».

شورای تهران دفتر تحکیم وحدت تأکید کرده است تعلل در این زمینه به مفهوم تأیید این ددمنشی ها از سوی نهاد های ذیربط خواهد بود.

بیانیه تحکیم وحدت در پایان تصریح کرده است که اجازه استیلای دیکتاتوری نظامی و دینی بر ایران را نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG