لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۴

ایران قانون سنگسار را اصلاح می کند


عکس ار آرشیو
عکس ار آرشیو
خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون ایران گزارش می دهد جمهوری اسلامی قانونی را که اجازه می دهد زناکاران محکوم سنگسار شوند اصلاح کرده است تا قضات بتوانند شکل متفاوتی ازاعدام را به اجرا بگذارند.

قانون سنگسار خشم سازمان های طرفدارحقوق بشر و نهادهای بین المللی را برانگیخته و کشورهای غربی از ایران خواسته اند آنرا کنار بگذارد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود یک ماده قانون جدید مجازات اسلامی که اوائل هفته منتشر شد، می گوید " اگر امکان اجرای حکم سنگسار وجود نداشته باشد" قاضی ممکن است دستور دهد اعدام به شکل دیگری صورت گیرد. تصمیم او منوط به تصویب نهایی رییس قوه قضاییه خواهد بود.

ماده در مورد نبود امکان اجرای سنگسار توضیحی نمی دهد.

مینا احدی، عضو کمیته بین المللی علیه سنگسار به خبرگزاری فرانسه گفت اصلاح ماده قانونی ثابت می کند "فشار و محکومیت های بین المللی" کارساز بوده است.
با این حال، او ماده اصلاح شده را به این عنوان که "هنوز قرون وسطایی و وحشیانه " است محکوم کرد و افزود "ما بر این عقیده هستیم سنگسار باید حذف شود و هیچ مجازات دیگری جایگزین آن نشود."

به گفته کمیته بین المللی علیه سنگسار، از سال ۱۹۸۰ ممکن است دست کم ۱۵۰ تن در ایران سنگسار شده باشند. مینا احدی گفت ۱۲ متهم در زندان های ایران هنوز با سنگسار روبرو هستند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه های محلی می گوید نمایندگان مجلس شورای اسلامی سنگسار را بطور کلی از لایحه ای که به تصویب رسید خذف کردند. اما شورای نگهبان آنرا با اصلاحیه جدید بازگرداند.
XS
SM
MD
LG