لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

نماينده کنسولگری آلمان با دو تبعه بازداشتی در ايران ديدار کرد


گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان
گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان

وزیر امور خارجه آلمان، گیدو وستروله، می گوید يک مقام سفارت آلمان در ایران اجازه یافت از دو آلمانی که در ماه اکتبر جاری دستگير شده بودند، بازدید کند.

آقای وستروله روز پنجشنبه گفت یک نماینده از کنسولگری آلمان در ایران با اين دو نفر در تبريز ديدار کرد و وضعيت آنها را «با توجه به شرايط، خوب» توصيف کرد. وی گفت مجوز اين ديدار پس از « مذاکرات دشوار و فشرده» صادر شد.

آلمان خواستار آزادی دو تبعه خود شده است. وزير امور خارجه ايران روز سه شنبه گفت اجازه دسترسی کنسولی به اين دو تبعه آلمان را می دهد. ايران می گويد اين دو آلمانی با ويزای توريستی وارد ايران شده اند. آلمان اين دو نفر را روزنامه نگار خوانده است. اما ايران می گويد آنها ويزای لازم برای خبرنگاری در ايران را نداشته اند.

مقامات اين دو نفر را در حالی دستگير کردند که تلاش داشتند با فرزند سکینه محمدی آشتیانی، زنی که در ابتدا به جرم زنای محصنه به سنگسار محکوم شده بود، مصاحبه کنند. ايران این حکم سنگسار را پس از آنکه اين حکم خشم بين المللی را برانگيخت، معلق کرد.

رسانه های آلمانی می گویند دو شهروند بازداشت شده، برای نسخه یکشنبه های روزنامه آلمانی بیلد، گزارش تهیه می کردند. اما ناشر این روزنامه از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است. خبرنگاران خارجی در تهران، باید برای سفر به دیگر شهرهای ایران مجوز رسمی دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG