لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

حرکت «لاک پشتی» بازار بورس تهران متوقف شد


حرکت لاک پشتی بازار بورس تهران متوقف شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

حرکت لاک پشتی بازار بورس تهران که در روزهای اخیر سهامداران را امیدوار کرده بود، روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۳دوباره متوقف شد و شاخص کل با ۴۴۸ واحد افت به ارتفاع ۶۴ هزار و ۹۱۷ واحدی سقوط کرد.

سقوط شاخص بازار بورس چند ماه است که سرمایه گذاران را ناامید کرده است. از ابتدای امسال تاکنون روند بازار در بیشتر روزها منفی بوده است.

با ریزش قیمت ها، شاخص بازار به ۱۵ ماه پیش عقبگرد کرده است. بازگشت رقم شاخص کل بازار به ۱۵ ماه پیش یعنی اینکه میانگین بازدهی کل بازار طی این مدت عملا صفر بوده است.

در حقیقت، از آغاز امسال تاکنون، بورس تهران حدود ۱۴ هزار واحد از ارزش خود را از دست داده و از ۷۹ هزار واحد به حدود ۶۴ هزار واحد رسیده است.

در این مدت، به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، چاپ تهران، ارزش بازار بورس از حدود ۱۴۷ میلیارد دلار به ۹۳ میلیارد دلار رسیده است.

مهمترین علت سقوط شاخص ها در بازار، وضعیت پرونده هسته ای ایران است. پرونده ای که با وجود مذاکرات دیپلمات ها و دستیابی به توافق های موقت، هنوز از نگاه فعالان بازار در هاله ای از ابهام است. دست نیافتن به توافق جامع هسته ای، از نظر بیشتر فعالان اقتصادی در ایران، به معنی شکست گفت وگوها و ادامه تحریم ها و حتی احتمال بیشتر شدن آن است.

کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی هم که به معنی از دست رفتن بخشی از درآمدهای پیش بینی شده دولت است، در قرمز شدن شاخص ها در بازار بورس تهران تاثیرگذار بوده است. با پایین آمدن قیمت نفت، وضعیت سهام شرکت های مرتبط با مشتقات نفتی و پتروشیمی در بورس بدتر شده است.

همه اینها به بدبینی سهامداران بازار بورس به تحولات آتی دامن زده و باعث خروج تعدادی از آنها از بازار شده است.

چند هفته پیش، دولت حسن روحانی با تغییر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران سعی کرد از نگرانی سرمایه گذاران کم کند.

دولت قبل از این هم دو بار سعی کرد روند منفی بازار را تغییر دهد. یکبار اردیبهشت امسال که دستور داد ۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار بورس تزریق شود. یکبار هم تابستان که قرار شد تیم اقتصادی و مالی دولت به وضعیت بورس رسیدگی کند. اما هیچکدام از اینها، روند کلی بازار را مثبت نکرده است.

در این میان، از سهامداران بازار بورس تهران که ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هستند، جز انتظار و امید به آینده کاری ساخته نیست.

XS
SM
MD
LG