لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۱۴

سرخط خبرها

تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری، امام جمعه جونقان: کار ما نیست

تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری در موزه مشروطه

تخریب تندیس سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان چهارمحال و بختیاری با اعتراضات گسترده دوستداران میراث فرهنگی و مردم منطقه روبرو شده است.

بنا به گزارش ایرنا، مهاجمان با در دست داشتن تیشه و حمله به ماموران سازمان میراث فرهنگی حافظ قلعه تاریخی و موزه سردار اسعد، تندیس گچی یکی از مشهورترین فاتحان تهران در دوران انقلاب مشروطه را تخریب کردند.

بنا به گزارش‌ها ویرانی تندیس سردار اسعد به فاصله دو روز پس از گشایش موزه مشروطه بختیاری در این شهر رخ داده است. منابع محلی مهاجمان و عاملان حادثه را دو تن از منسوبان دفتر امام جمعه معرفی کرده‌اند.

اعتراضات سبب شد که امام جمعه جونقان، که یک روز پیش از این حمله در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود مجسمه ظلم را وسط شهر جونقان نصب کردند و بابت آن شادی می‌کنند، در واکنش به اعتراضات مردم منطقه هرگونه دخالت در آسیب به مجسمه را انکار کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری در روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت اعلام کرد که دو نفر در ارتباط با تخریب این مجسمه دستگیر شده اند اما از وابستگی آنها به گروه یا جریانی خاص چیزی نگفت.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

واکنش خشمگین ایرانی‌ها به سرپوش گذاشتن بر سقوط هواپیما، شکاف در رسانه‌های حکومتی را عمیق‌تر می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پس از آن که ایران برخلاف ادعای دروغین اولیه اش، به نقش خود در سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی اذعان کرد، پوشش خبری واکنش منفی عمومی، از عمیق تر شدن شکاف در رسانه های حکومتی حکایت داشت.

صدا و سیما برای انتشار اخبار دروغ در این باره هیچ عذرخواهی نکرد، از این رو مورد انتقاد شدید وبسایت های خبری کوچک تر قرار گرفت که به صراحت گفتند مقام های رسمی آن ها را گمراه کرده بودند. آن ها از خوانندگان شان معذرت‌خواهی کردند.

این بارزترین نمونه تقابل مواضع سردبیری در میان رسانه های حکومتی طی سال های گذشته است. با این وجود، این تقابل چون دهه های گذشته، در چارچوب کنترل حاکمان اسلامگرای ایران بر سازمان های خبری باقی ماند.

«خبرنگاران بدون مرز»، ایران را یکی از سرکوبگرترین کشورها برای روزنامه نگاران می داند و آن را در شاخص آزادی رسانه در جهان در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۰ قرار داده است.

ناظران امور رسانه در ایران در مصاحبه هایی با بخش فارسی صدای آمریکا گفتند شکاف شدید در پوشش خبری سرنگون کردن هواپیما ریشه در اختلافات مدیریتی میان صدا و سیما و شماری از وبسایت های خبری دارد.

ایران، ۲۱ دی ۱۳۹۸، بعد از سه روز، به شلیک موشک به جت خطوط هوایی بین المللی اوکراین اذعان کرد و گفت نیروهایش چند ساعت پس از شلیک چند موشک به پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در عراق هواپیمای مسافربری اوکراینی را با تهدید دشمن اشتباه گرفته بودند. در سقوط بوئینگ ۷۳۷ تمام ۱۷۶ سرنشین آن که عمدتا ایرانی کانادایی بودند کشته شدند. مسافران هواپیما که بسیاری شان دانشجو بودند در مسیر کانادا در کی‌‏یف توقف داشتند.

در سه روز پس از سرنگونی هواپیما، رسانه های حکومتی به نقل از مقام های مسئول گزارش دادند که علت سقوط نقص فنی بوده است. آن ها همچنین گزارش رسانه های بین المللی درباره ادعای سازمان های اطلاعاتی غرب مبنی بر شواهد حاکی از نقش نیروهای ایران در سرنگون کردن جت مسافربری را تکذیب کردند.

ایرانی ها پس از این که متوجه شدند درباره علت سقوط هواپیما به آن ها اطلاعات دروغ داده شده، واکنشی از سر خشم نشان دادند. صدها معترض با سر دادن شعارهای ضد حکومتی به خیابان های تهران و دیگر شهرها آمدند و طی چند روز ناخشنودی خود را در رسانه های اجتماعی بازتاب دادند.

دانشجویان ایرانی در دانشگاه تهران ۲۴ دی ماه شعار می دادند: «صدا و سیمای ما، ننگ ما، ننگ ما!» یک روز قبل، سه مجری شناخته شده صدا و سیما استعفا داده بودند.

گلاره جباری، مجری پیشین تلویزیون در یک پست اینستاگرامی که بعدتر حذف شد، گفت هرگز به صدا و سیما برنخواهد گشت: «برای من باور کشتن هموطنانم خیلی سخت بود... ببخشید که ۱۳ سال در تلویزیون ایران به شما دروغ گفتم.»

صبا راد و زهرا خاتمی راد، دو مجری دیگر که تا چندی پیش برای صدا و سیما کار می کردند، به علاقمندان‌شان در اینستاگرام گفتند دیگر نمی توانند به کار مجری گری برای صدا و سیما ادامه بدهند.

«انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران» که اعضای آن در رسانه های خبری متفاوتی فعالیت می کنند هشدار داد که صدا و سیما اعتبار خود را نابود کرده است.

این انجمن ۲۳ دی ماه در بیانیه ای گفت: «اکنون در حال تشییع اعتماد عمومی هستیم، اولین تابوت های آن شامل جنازه رسمی به ویژه صدا و سیما و سپس مطبوعات و سایت هاست.»

«صدای آمریکا» امکان مصاحبه علنی با این روزنامه نگاران را نداشت زیرا آن ها را در خطر پیگرد قضایی در ایران قرار می داد. مقام های ایران صدای آمریکا را نهادی متخاصم محسوب می کند.

به نظر می رسد این انتقادات بر صدا و سیما اثری نداشته است. بنا بر «سرویس مانیتورینگ بی بی سی» این رسانه حکومتی توجه اندکی به اعتراضات نشان داده و به حمایت سرسختانه از حکومت و نیروهای مسلح ادامه می دهد.

صدا و سیما با پخش تماس تلفنی ظاهرا شیطنت آمیز فردی با شبکه تلویزیونی سی اسپن آمریکا در ۲۶ ژانویه به انتشار اطلاعات جعلی بیشتر ادامه داد تا از ادعاهای بی پایه مبنی بر وارد آوردن صدها تلفات به نیروهای آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه عین الاسد حمایت کند. کسی در آن حمله موشکی کشته نشد.

اما «مانیتورینگ بی بی سی» می گوید وبسایت های خبری جریان اصلی که معمولا اعتراضات ضد حکومتی را فتنه توصیف می کنند لحنی نرم تر در پیش گرفتند و بعضی از آن ها از خوانندگان شان برای گزارش دروغ از سقوط هواپیما پوزش خواستند و مقام های مسئول را برای گمراه کردن شان مقصر دانستند.

برای نمونه، خبرگزاری ایرنا بیانیه «انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران» را به طور کامل منتشر کرد. به گزارش «مانتیتورینگ بی بی سی» در مورد دیگری خبرگزاری فارس گزارش غیرمعمولی با جزئیات از اعتراضات مردمی انتشار داد.

یکی از دلایل بی تفاوتی صدا و سیما به خشم عمومی در مقایسه با وبسایت های خبری این است که این نهاد مهم ترین بستر رسانه ای برای آیت الله علی خامنه ای است. انتصاب رئیس صدا و سیما در عهده اختیارات او است و از آن نهاد برای انتقال پیام هایش استفاده می کند.

شایان سرداری زاده، از مانیتورینگ بی بی سی که چهار سال در آن شبکه در نقش های مختلف فعالیت داشته است، می گوید: «صدا و سیما نخستین نقطه تماس بیشتر مردم در حوزه خبر و سرگرمی و دیگر برنامه هاست. این اساسا راه تماس با حکومت و اطلاع از رخدادها در کشور است.»

احمد جلالی فراهانی، روزنامه نگار و مستندساز ساکن دانمارک، می گوید صدا و سیما برای بسیاری از طبقات فرودست در ایران خصوصا دور از شهرهای بزرگ که به کامپیوتر، تلفن همراه یا اینترنت دسترسی ندارند تنها رسانه خبری است.

فراهانی که پیشتر مجری صدا و سیما بوده و در چند وبسایت خبری از جمله خبرگزاری مهر فعالیت داشته است گفت، بینندگان و شنوندگان صدا و سیما برای حاکمیت اسلامگرای ایران مخاطبی حیاتی هستند زیرا عمده آن ها مذهبی و به روحانیت حاکم وفادار هستند.

وبسایت های خبری دارای مجوز در ایران مخاطب مرفه تر و متصل به جهان دیجیتالی را هدف می گیرند که به منابع اطلاعاتی رقیب از رسانه های اجتماعی تا رسانه های فارسی مستقر در خارج از ایران دسترسی دارند.

فراهانی گفت وبسایتی مانند «فارس» می خواهد به ایرانیان فعال در حوزه دیجیتال نشان دهد که پوشش خبری شان از اعتراضات ضد حکومتی معتبر است: «اعتراضات در خیابان ها رخ می دهد و کاربران اینترنت می توانند این تحولات را در رسانه های اجتماعی دنبال کنند. از این رو نمی توانید به آن ها دروغ بگویید. در عوض، شما باید اخبار را کنترل و فیلتر کنید. برای نمونه، باید بگویید: بله، اعتراضاتی در جریان است، اما جمعیت بزرگی نیستند.»

وبسایت های خبری دولتی از این جهت با صدا و سیما تفاوت دارند که مدیران آن ها به طور مستقیم از سوی خامنه ای تعیین نمی شوند.

سرداری زاده از مانیتورینگ بی بی سی گفت این امر به وبسایت ها آزادی واکنش سریع به وقوع اخبار را داده تا برای بخش های متفاوتی از جامعه جذابیت داشته باشند و بتوانند از عناصری از حاکمیت ایران انتقاد کرده و با آن ها مخالفت کنند. اما او گفت این آزادی به پوشش خبری خامنه ای تعمیم نمی یابد. سخنرانی های خامنه ای و دیگر فعالیت های او را تمام رسانه ها به یک شکل با ادبیاتی که بیت رهبری دیکته می کند پوشش می دهند.

مجید بهشتی، مجری شناخته شده پیشین صدا و سیما و فیلمساز ساکن بریتانیا، می گوید صدا و سیما و وبسایت های دولتی در موضوع دیگری تفاوت ندارند: «لحن و جمله بندی وبسایت های خبری ممکن است با صدا و سیما متفاوت باشد، اما همه در خدمت هدف مشترک تقویت مشروعیت جمهوری اسلامی اند و به نفع رهبر نظام کار می کنند.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک: مبادله زندانی با ایران نشان داد که در شرایط تنش شدید هم می‌توانیم همکاری کنیم

برایان هوک می‌گوید حتی در تنش بسیار شدید امکان همکاری برای آزادی آمریکایی‌های به گروگان گرفته شده توسط جمهوری اسلامی وجود دارد.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با صدای آمریکا با اشاره به آزادی ژیو وانگ، شهروند آمریکایی گروگان در ایران گفت: واقعا خوشحالم که توانستم از طریق سوئیس مذاکره کنم و این نشان می‌دهد که ما حتی در تنش بسیار شدید هم می‌توانیم راهکارهای برای همکاری پیدا کنیم.

آقای هوک تاکید کرد پنج شهروند آمریکایی «به ناحق» در ایران زندانی هستند و آزادی آنها یک اولویت برای پرزیدنت ترامپ و دولت اوست.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که نباید از یاد ببریم زندانیان آمریکایی و دیگر شهروندان دوتابعیتی بی‌گناهند و زمان مناسبی است تا رژیم ایران با آزادی همه آنها چهره‌ای انسان دوستانه از خود به جهان نشان بدهد.

آقای هوک همچنین در این گفتگو درباره طرح صلح خاورمیانه نیز نظر خود را گفت که در زیر می‌توانید دنبال کنید:https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: شمار نیروهای آمریکا در عراق به ۵ هزار نفر کاهش یافته است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به تلاش دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای تصویب قطعنامه‌ای درباره عراق، خبر داد که نیروهای آمریکایی در عراق به پنج هزار نفر کاهش یافته است.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۹ بهمن در واکنش به تلاش دموکرات‌های کنگره نوشت: «درباره قطعنامه جنگ عراق که فردا در مجلس نمایندگان به رأی گذاشته می‌شود، شمار نیروهای ما به ۵۰۰۰ نفر کاهش یافته و رو به کاهش است و من از همه، شامل دموکرات و جمهوریخواه، می‌خواهم [بر اساس ندای] قلب‌شان رای بدهند!»

مجلس نمایندگان ایالات متحده قصد دارد روز پنجشنبه طرحی را تصویب کند که مجوز جنگی سال ۲۰۰۲ «برای مقابله با تهدیدات برآمده از عراق» را کاهش می‌دهد. بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، این اختیارات برای مبارزه با تروریسم به رئيس جمهوری داده شده بود.

مجلس نمایندگان آمریکا که در اختیار دموکرات‌ها است، دیماه گذشته کاهش اختیارات پرزیدنت ترامپ برای جنگ علیه ایران را نیز تصویب کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شاید بازی‌های برگشت فوتبال جام باشگاه‌های آسیا در ایران برگزار شود

کنفدراسیون فوتبال آسیا «اِی اِف سی» با انتشار بیانیه ای، میزبانی تیم‌های ایرانی در مرحله برگشت مسابقات جام باشگاه‌های آسیا را منوط به بررسی شرایط امنیتی این کشور دانست.

این در حالی است که پیشتر مدیران این تیم‌ها و مقامات وزارت ورزش، از تضمین کنفدراسیون آسیا برای برگزاری قطعی بازی‌های دور برگشت در ایران خبر داده بودند.

پس از لغو میزبانی تیم‌های ایرانی در رقابت‌های آسیایی به دلیل شرایط بحرانی و عدم امنیت در این کشور، مدیران پرسپولیس، سپاهان، استقلال و شهرخودرو به مالزی و سفر کردند و پس از گفتگو با مسئولین کنفدراسیون فوتبال آسیا، پذیرفتند تمامی بازی‌های دور رفت را در خارج از کشور برگزار کنند، به این شرط که مسابقات دور برگشت در ایران باشد.

به ادعای این مدیران، کنفدراسیون فوتبال آسیا شرایط تیم‌های ایرانی را پذیرفت و این توافق را پیروزی بزرگی برای ورزش این کشور توصیف کردند.

اما با توجه به بیانیه امروز کنفدراسیون فوتبال آسیا، مشخصی نیست که آیا واقعأ توافقی در این زمینه صورت گرفته بود یا اینکه این نهاد ورزشی موضع خود را تغییر داده است.

با پیروزی استقلال و شهرخودروی مشهد مقابل حریفان در مرحله پیش گروهی، هر چهار تیم ایرانی از جمله پرسپولیس و سپاهان اصفهان در مرحله گروهی حاضر هستند.

ولی در صورت عدم تأیید میزبانی ایران، باشگاه‌های هیچ کشور آسیایی به این کشور سفر نخواهند کرد و تیم‌های ایرانی باید کشورهای جایگزینی را برای میزبانی معرفی کنند.

پس از حمله گروه‌های وابسته به حکومت به سفارت عربستان سعودی در تهران و اختلافات سیاسی میان تهران و ریاض، چند سالی است مسابقات تیم‌های این دو کشور در زمین بی طرف برگزار می شود.

در گذشته باشگاه‌های ایرانی در کشورهای مانند قطر یا امارات متحده عربی به مصاف حریفان خود می رفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه جلسه استیضاح پرزیدنت ترامپ؛ سناتورها، طرفین دادگاه استیضاح را به پرسش می‌گیرند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سنای آمریکا روز چهارشنبه صحنه پرسش و پاسخ ها در دادگاه استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ خواهد بود. سناتورها شش روز را به شنیدن استدلال های گروهی از قانونگذاران از مجلس نمایندگان آمریکا در محکومیت رئیس جمهوری و توضیحات وکلای مدافع پرزیدنت ترامپ گذراندند.

پرسش ها به نوبت به صورت مکتوب برای قرائت به قاضی جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، تحویل داده می شود. مخاطب پرسش ها می تواند دادستان ها یا تیم حقوقی ترامپ باشد.

روند پرسش و پاسخ در روز پنج شنبه هم ادامه خواهد داشت. پس از آن سنا بر سر احتمال فراخواندن شهود جدید در دادگاه استیضاح رای گیری خواهد کرد.

سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، سه شنبه به هم حزبی های خود گفت رای کافی برای متوقف کردن دموکرات ها در فراخواندن شهود را ندارد.

پرزیدنت ترامپ در توییت هایی مخالفت خود را با احضار جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین خود، ابراز کرده است.

چند سناتور جمهوریخواه میانه رو شامل میت رامنی، سوزان کالینز و لیسا مورکاوسکی از احتمال تمایل خود به شنیدن سخنان بولتون و دیگران خبر داده اند.

بولتون در کتابی که در ماه مارس منتشر می شود ادعا کرده است که رئیس جمهور به او گفته بود کمک نظامی به اوکراین را تا اعلام آغاز تحقیقات درباره بایدن به تعلیق درآورد.

وکلای پرزیدنت ترامپ می گویند رئیس جمهوری اختیار این کار را داشت، زیرا نگران فساد در اوکراین بود. تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ دفاعیه خود را سه شنبه عصر خاتمه داد.

الن درشوویتز، حقوقدان سرشناس و عضو تیم وکلای پرزیدنت ترامپ، دوشنبه خطاب به سناتورها گفته بود: «هیچ چیز در افشاگری بولتون، حتی اگر حقیقت داشته باشد، به سطح سوء استفاده از قدرت یا جرمی قابل استیضاح نمی رسد.»

انتظار می رود روز جمعه سنا برای چهار ساعت شاهد مباحثاتی بر سر فراخواندن بولتون به عنوان شاهد باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک زندانی سیاسی کرد به ۶ سال زندان محکوم شد

تحسین دادرس، زندانی سیاسی کرد

حکم ۱۱ سال زندان یک شهروند ساکن شهرستان مریوان به نام «تحسین دادرس» از سوی دادگاه تجدید نظر به ۶ سال زندان کاهش یافت.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، حکم یازده سال زندان این فعال سیاسی کُرد که پیش از این توسط دادگاه انقلاب مریوان بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» صادر شده بود روز سه‌شنبه ۹ بهمن با صدور حکمی از سوی دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ۶ سال زندان کاهش یافت.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این فعال سیاسی، با کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، تحسین دادرس روز شنبه ۹ آذر ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس در تاریخ ۸ مرداد سال ۹۷ با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان این شهروند کرد، تنها دو ماه پس از آزادی بار دیگر بازداشت و از آن زمان در زندان مریوان در بازداشت به‌سر می‌برد.

این اولین بار نیست که برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت و یا اعدام صادر می‌شود.

صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه برای دومین بار یک زندانی سیاسی کُرد به نام محی‌الدین ابراهیمی را بابت اتهام «بغی» از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد به اعدام محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نیروهای افغان ۶۲ سرباز را از زندان طالبان آزاد کردند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام ها در افغانستان می گویند که در یک حمله کماندویی در شمال غربی آن کشور ۶۲ پرسنل امنیتی محبوس در یک زندان طالبان را آزاد کرده اند.

در بیانیه روز چهارشنبه وزارت دفاع افغانستان اشاره شده است که در این یورش کماندویی شبانه بازداشتگاه طالبان در شهرستان «بالامرغاب» در استان «بادغیس» هدف قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش، پنج نگهبان زندان دستگیر و دیگر نیروهای طالبان مجروح شده اند. زندانیان آزاد شده از بازداشتگاه عمدتا اعضای نیروی زمینی افغانستان موسوم به «اردوی ملی افغانستان» هستند.

به گفته مقام های مسئول در افغانستان، در یک حمله بزرگ شورشیان که سه شنبه شب به یک پایگاه نظامی در استان «قندوز» انجام شد، در دست کم ۱۸ نیروی «اردوی ملی افغانستان» کشته شده اند.

در بیانیه طالبان ادعا شده است که در حمله به پایگاهی در «دشت ارچی» ۳۵ نیروی افغان کشته و ۴ نفر دستگیر شده اند. طالبان اغلب در این موارد مبالغه می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلم «محمد رسول‌اُف» به نام «شیطان وجود ندارد» به بخش رقابتی جشنواره فیلم برلین راه یافت

جشنواره فیلم برلین از ۲۰ فوریه / ۱ اسفند تا ۱ مارس ۱۱ اسفند برگزار می شود.

جشنواره بین المللی فیلم برلین موسوم به برلیناله در یک نشست خبری، برنامه هفتادمین دور جشنواره را اعلام کرد. فیلم «شیطان وجود ندارد» از محمد رسول اف، فیلمساز شناخته شده ایرانی یکی از هجده فیلمی است که در بخش رقابتی جشنواره حضور دارد.

این فیلم محصول مشترک ایران، جمهوری چک و آلمان است و بنا به گزارشها، با روایت داستان زندگی چهار شخصیت به موضوع اعدام می‌پردازد.

کارلو چتریان، مدیر هنری جشنواره ابراز امیدواری کرده است که جمهوری اسلامی به آقای رسول‌اف اجازه خروج از کشور و حضور در این جشنواره را بدهد.

در تابستان سال ۱۳۹۶، گذرنامه محمد رسول اف هنگام ورود به ایران ضبط شد و او از آن تاریخ ممنوع‌الخروج بوده است. آقای رسول‌اف، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «سیاه‌نمایی در آثار» توسط دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شد که گفته می شود این حکم بیشتر به دلیل فیلم‌های «لِرد» و «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» صادر شده است.

فیلم «لِرد» که به فساد اداری در ایران می‌پردازد در بخش «نوعی نگاه» جشنواره سینمایی کن در سال ۲۰۱۷ جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد.

جشنواره فیلم برلین، در کنار جشنواره‌های فیلم ونیز و کن، یکی از قدیمی ترین و معتبرترین جشنواره های فیلم در دنیا است.

جشنواره فیلم برلین موسوم به برلیناله، از ۲۰ فوریه / ۱ اسفند تا ۱ مارس ۱۱ اسفند برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ امروز رسما توافق تجاری آمریکای شمالی را امضا می‌کند

نوامبر ۲۰۱۸ رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پذیرفتند که «توافق آمریکا-مکزیک-کانادا» را جایگزین «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به نفتا کنند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ امروز توافق تجاری تازه ای را با مکزیک و کانادا امضا می کند. توافق تجارت آزاد از مسائل عمده کارزار انتخاباتی ترامپ بود و در به قدرت رساندن او نقش داشت.

در مراسم امروز کاخ سفید دموکرات های شاخص مجلس نمایندگان آمریکا که به تصویب دو حزبی این توافق در کنگره کمک کردند، حضور ندارند.

«توافق آمریکا-مکزیک-کانادا» جایگزین «توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به «نفتا» می شود. ترامپ بارها از «نفتا» انتقاد کرده بود. نوامبر ۲۰۱۸ رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پذیرفتند که «توافق آمریکا-مکزیک-کانادا» را جایگزین «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به نفتا کنند.

او سه شنبه در یک گردهمایی انتخاباتی، «نفتا» را «یکی از بدترین توافق های تجاری در تاریخ» توصیف کرد.

این قانون مصوب شامل مقرراتی سختگیرانه تر بر سر خودروسازی، تجارت الکترونیک و حقوق کارگران است، اما جریان تجارت بین کشورهای آمریکای شمالی را بدون تغییری عمده در سطح ۱۲۰۰ میلیارد دلار نگاه می دارد.

توافق جدید برای اجرا باید در کانادا تصویب شود. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز دوشنبه لایحه تصویب این توافقنامه را به مجلس عوام آن کشور ارائه داد. دیگر مقام های کانادا خواهان تصویب سریع آن شده اند.

مکزیک مراحل تصویب این توافقنامه را سال میلادی گذشته تکمیل کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با نگرانی از ویروس کرونا، شرکت‌های هواپیمایی پرواز به چین را متوقف می‌کنند

«بریتیش ایرویز» در پی شیوع گسترده ویروس کرونا جدید، تمام پروازهای خود به چین را متوقف کرد

شرکت هواپیمایی بریتانیایی «بریتیش ایرویز»، روز چهارشنبه ۹ بهمن اعلام کرد که به چندین شرکت هواپیمایی آسیایی پیوسته و پرواز به مقصد چین را متوقف می کند.

این اقدام از ترس شیوع ویروس کورونا است که تا روز چهارشنبه ۹ بهمن، موجب مرگ بیش از ۱۳۰ تن در مرکز چین شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیش از شرکت هواپیمایی برینانیایی، «ایر ایندیا» از هند، «سئول ایر»کره جنوبی و «لاین ایر» اندونزی، تمام پروازهای خود به چین را متوقف کردند. «فین‌ایر» شرکت هواپیمایی فنلاند، و «کاتای پسیفیک» از هنگ کنگ و «جت‌استار» سنگاپور تعداد پروازهای خود را به چین محدود کرده اند.

ویروس کورونا تاکنون موجب مرگ ۱۳۲ نفر شده است. بنا به گزارش‌های اخیر بیش از ۶ هزار نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

ویروس کرونا موجب نگرانی بسیار زیادی در سطح جهان شده است؛ چون ضمن انتقال انسانی (از یک فرد به فرد دیگر) و سرعت شیوع بسیار بالای آن، هنوز معلوم نیست که تا چه حد خطرناک است. همچنین، به دلیل جدید بودن این ویروس، بدن انسان در مقابل آن مصونیت لازم را پیدا نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار قربانیان کرونا در چین به ۱۳۲ نفر رسید؛ هشدار ایران: کرونا به مرزهای کشور نزدیک شده است

آمار کشته شدها بر اثر ابتلا به ویروس کرونا به ۱۳۲ نفر رسید.گزارش‌ها حاکی است که بیش از ۶هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که امارات روز چهارشنبه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونای چین در خاورمیانه را در این کشور تایید کرده است. بر این اساس اعضای یک خانواده را که اخیرا به شهر ووهان چین سفر کرده بودند، به این ویروس آلوده شده‌اند. هنوز مشخص نیست چه تعدادی از اعضای این خانواده مبتلا هستند.

همچنین شرکت هواپیمایی بریتانیا نیز اعلام کرد که پروازهای رفت و برگشت خود به چین را به حالت تعلیق درآورده است. این شرکت هواپیمایی روزانه پروازهایی را از فرودگاه هیترو لندن به شانگهای و پکن انجام می دهد.

شیوع کرونا، رویدادهای ورزشی بین المللی را نیز تحت تأثیر قرار داده است، از جمله فدراسیون بین المللی هاکی بازی های لیگ در چین را به تعویق انداخت و مسابقات انتخابی المپیک توکیو در رشته های فوتبال ، بسکتبال و بوکس به خارج از چین منتقل شده است.

از سوی دیگر هواپیماهای حامل شهروندان ژاپن و ایالات متحده نیز روز چهارشنبه ووهان را ترک کردند. سایر کشورها هم برای خارج کردن شهروندان خود برنامه ریزی کرده‌اند از جمله ترکیه امروز اعلام کرد که تخلیه شهروندانش از این کشور آغاز شده است.

واکنش ها در ایران

اما وزارت بهداشت ایران هم در بیانیه ای اعلام کرده است که «ویروس کرونا به مرزهای ایران نزدیک شده، مشاهده موارد ابتلا در امارات، اقلیم کردستان و موارد مشکوک در عربستان، پاکستان و ... از احتمال قریب الوقوع ورود کروناویروس به ایران حکایت دارد.»

همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه ۹ بهمن ماه اعلام کرد که دو توریست آلمانی و چینی مظنون به کرونا در یزد، علائم این بیماری را نداشتند و از قرنطینه خارج شده‌اند.

در پی شیوع ویروس کرونا ۱۷ شهر در چین که بیش از ۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد، قرنطینه شده‌اند.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روز سه شنبه ۸ بهمن نوع جدید ویروس کرونا را «شیطانی» نامیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش وزارت خارجه آمریکا به ردصلاحیت‌ها در ایران: کاندیداهای باقی‌مانده مثل هم هستند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به رد صلاحیت شرکت کنندگان برای انتخابات آینده مجلس از سوی منصوبان خامنه‌ای در شورای نگهبان، افراد باقی مانده را «مثل هم» توصیف کرد.

مورگان اورتگاس، در یک توئیت نوشت: شورای نگهبان که اعضای آن منصوب خامنه ای هستند، اغلب نامزدهای انتخابات مجلس ایران را رد صلاحیت کرده است. بی جهت نیست که همه کاندیداهای باقی‌مانده هم شکل هستند.

شورای عالی اصلاح طلبان روز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه اعلام کرد که «تقریبا بیش از ۹۰ درصد نامزدهای این حزبی از گردونه رقابت در انتخابات با دلایلی نظیر عدم التزام به نظام و اسلام و قانون اساسی یا رد صلاحیت شده اند یا صلاحیتشان احراز نشده است.»

این ردصلاحیت ها در حالی است که چندی پیش نیز محمود صادقی، نماینده مجلس، از دریافت مبالغ میلیاردی توسط واسطه ها برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی خبر داده بود.

او روز دوشنبه ۷ بهمن در یک پیام توئیتری نوشت: «در این دوره‌ از انتخابات واسطه‌ها نرخ تأیید صلاحیت را بعضا تا چهار میلیارد تومان بالا برده‌اند؛ چه شود این مجلس یازدهم!!»

طرح موضوع فساد ناظران انتخابات و درخواست پول برای تایید صلاحیت نامزدها در حالیست که تابستان امسال دو عضو منصوب آیت الله خامنه ای در شورای نگهبان، محمد یزدی، و صادق لاریجانی یکدیگر را به فساد متهم کردند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند امسال برگزار شود. گزارش ها حاکی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای برخی از گروه‌های سیاسی است.

پنتاگون: ۵۰ نفر از نظامیان آمریکایی بعد از حمله ایران دچار آسیب مغزی شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت دفاع آمریکا می‌گوید تعداد نیروهای آسیب دیده در حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عراق در دو هفته پیش، ۵۰ نفر است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس سه شنبه شب ۸ بهمن گزارش داد: این سومین بار است که آمار مصدومان این حمله افزایش یافته است.

هفته گذشته وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود ۳۴ نظامی دچار نوعی آسیب مغزی ناشی از موج انفجار شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس سرهنگ توماس کمپبل، سخنگوی پنتاگون، روز سه شنبه ۸ بهمن آمار آسیب دیدگان را ۵۰ نفر اعلام کرد و تاکید کرد که از کل آسیب‌دیدگان ۳۱ نیرو درمان شده و به خدمت بازگشته‌اند.

تهران در پی حذف فیزیکی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس به دستور پرزیدنت ترامپ، به دو پایگاه در عراق که محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا بود، مورد حمله موشکی قرار داد. بعد از این رویداد، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که حملات خسارت جانی نداشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ارتش آمریکا اجساد سرنشینان هواپیمای سقوط کرده در افغانستان را یافته است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده می گوید ارتش آمریکا جسد دو پرسنل آمریکایی کشته شده در سقوط هواپیمای نظامی در افغانستان را یافته است.

این هواپیما که در زمینه ارتباطات و تبادل اطلاعات در میدان نبرد به نیروهای مستقر در منطقه کمک می کرد در منطقه تحت کنترل طالبان در استان غزنی سقوط کرد.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت جستجوها برای یافتن اجساد کشته شدگان به دلیل بدی آب و هوا در منطقه با موانعی روبرو شده بود.

به گفته این مقام رسمی، هیچ فرد دیگری در این هواپیمای «ای-۱۱اِی»، مجهز به تجهیزات ارتباطاتی هوابرد، نبوده است.

این مقام وزارت دفاع آمریکا ادعای رسانه های ایران درباره جان باختن افسر ارشد «سی آی ای» که در کشتن قاسم سلیمانی نقش داشت را تبلیغات حکومتی توصیف کرده است.

خالد وردک، رئیس پلیس غزنی، گفت نیروهای امنیتی افغانستان در جریان یافتن اجساد دو سرنشین هواپیما نقش پشتیانی از نیروهای آمریکایی را برعهده داشتند.

مقام های نظامی آمریکا بر خلاف ادعاهای طالبان گفته اند هیچ نشانه ای مبنی بر این که علت سقوط هواپیما شلیک نیروهای دشمن بوده است، در دست نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بلومبرگ: آمریکا معافیت همکاری اتمی با ایران را تمدید می‌کند؛ علی اکبر صالحی تحریم خواهد شد

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که دولت آمریکا قرار است علاوه بر تمدید معافیت همکاری‌های اتمی با ایران، علی‌اکبر صالحی رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران را «تحریم» کند.

بلومبرگ روز سه شنبه ۸ بهمن ماه به نقل از دو منبع که نامشان فاش نشده است، نوشت که دولت پرزیدنت ترامپ معافیت از مجازات تحریم برای همکاری محدود چند کشور خارجی در برنامه هسته‌ای غیرنظامی با ایران را برای ۶۰ روز دیگر تمدید می کند.

در عین حال قرار است که تحریم هایی علیه سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن، علی اکبر صالحی اعمال شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در تاریخ ۱۰ آبان ضمن تمدید معافیت همکاری شرکت‌های خارجی در تاسیسات هسته‌ای ایران، از تصمیمات جدیدی برای تحریم بیشتر و اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داد.

این معافیت‌ها به ایران اجازه می‌دهد با دیگر کشورهایی که هنوز به برجام متعهد هستند، در سه سایت هسته‌ای فردو، اراک و نیروگاه اتمی بوشهر، به همکاری خود با ایران ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود ایران غنی‌سازی اورانیوم را در همان حد پایین نگه دارد.

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چهار کشور از طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ حمایت کردند

عربستان سعودی، مصر، قطر و امارات از طرح صلح خاورمیانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده استقبال کردند و خواستار مذاکره فلسطینی‌ها و اسرائیل شدند.

به گزارش جروزالم پست، عربستان سعودی، مصر، قطر و امارات با انتشار بیانیه‌ای روز سه شنبه ۸ بهمن ماه از طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ استقبال کردند. این کشورها در بیانیه های خود خواستار «شروع مذاکرات صلح » به شکل مستقیم بین طرف‌های فلسطینی و اسرائیل تحت حمایت ایالات متحده شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طرح صلح خاورمیانه را روز سه شنبه۸ بهمن، رونمایی کرد. این طرح خواستار یک راه حل دو کشوری، از جمله کشور اسرائیل و کشور «آینده» فلسطینی می شود.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۸ بهمن، در حالیکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنار او حضور داشت، گفت: زمان رسیده که مسلمانان خطای گذشته خود را تکرار نکرده و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند. این همه خونریزی بیهوده از آن زمان راه افتاده و فلسطینی‌ها نیروی پیاده این درگیری منطقه‌ای بودند.

طبق این طرح، فلسطینی ها باید به یک سری شاخص ها برسند تا بتوانند به کشور فلسطینی، دست یابند. این شاخص ها از جمله ریشه کن کردن تروریسم، پایان دادن به سیاست دادن پول به خانواده های تروریست ها و اجرای گام هایی در ارتباط با آزادی بیان و اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد می شود.

براساس این طرح اسرائیل همچنین برای یک دوره چهار ساله ساخت و سازها در اراضی را متوقف می کند تا در این مدت فلسطینی ها بتوانند طرح صلح را مطالعه و در مورد کشور آینده فلسطینی رایزنی کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گروهی از طرفداران محیط زیست به تخریب غار نمکدان قشم اعتراض کردند

تجمع گروهی از طرفداران محیط زیست در مقابل غار نمکدان قشم

گروهی از طرفداران محیط زیست و دوستداران طبیعت در اعتراض به تخریب غار نمکدان قشم تجمع کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های ایران، این گروه از طرفداران محیط زیست روز سه‌شنبه ۸ بهمن، با در دست گرفتن بنری که روی آن نوشته شده بود «با از بین بردن غارهای نمکی نفس قشم قطع خواهد شد» و تعدادی پلاکارد که روی برخی از آنها جملاتی از جمله «سواحل قشم برای آیندگان ماست» و «مقامات قضایی حمایت حمایت» نوشته شده بود، در اعتراض به تخریب غار نمکدان در ژئوپارک قشم، دست به تجمع زدند.

بر اساس اطلاعات موجود، در همجواری این غار نمکی مرکزی برای پرورش میگو در حال ساخت بوده است که به گفته دادستان قشم احتمال داشت این پروژه به محیط زیست آسیب بزند.

پیش از این رئیس کل دادگستری استان هرمزگان نیز به خبرگزاری مهر گفته بود، عملیات ساخت مرکز پروش میگو، تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» قشم را قوت بخشیده و همین موضوع، خطر خروج ژئوپارک قشم را از فهرست جهانی یونسکو جدی خواهد کرد.

احداث مرکز پروش میگو در همجواری غار نمکدان قشم، که دارای عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان است، در شرایطی انجام می‌شود که پیش از این سازمان یونسکو نسبت به فعالیت‌ها در حریم و عرصه ژئوسایت‌ها (مکان‌های دارای میراث زمین‌شناسی) اخطار داده بود.

ژئوپارک (گردشگاه محافظت شده دارای میراث زمین‌شناسی) قشم در جنوب ایران، نخستین ژئوپارک خاورمیانه است که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سال ۱۳۵۸ به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو درآمده‌ است.

مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، که با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی انجام می‌شود هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سنگواره گونه متفاوتی از دایناسورهای گوشت‌خوار در ایالت یوتا کشف شد

فسیل اسکلت دایناسور گوش‌خوار «الوسور جیمدسنی»

دیرین‌شناسان از کشف سنگواره گونه دیگری دایناسورهای گوشت‌خوار خبر داده‌اند.

به گزارش فاکس نیوز، به نقل از دانشگاه یوتا، اولین نمونه این دایناسور که اخیراً نام آن را «الوسور جیمَدسِنی» گذاشته‌اند را در اوایل سال‌های ۱۹۹۰ در محل «بنای تاریخی دایناسور» در شمال شرقی ایالت یوتا پیدا کردند.

کارشناسان می گویند، این دایناسورها که از ۱۵۷ میلیون تا ۱۵۲ میلیون سال پیش در غرب آمریکای شمالی زندگی می کردند، قدیمی‌ترین گونه از سرده «الوسور» هستند.

الوسور جیمَدسِنی‌ها بین ۸ تا ۹ متر طول و بیش از ۱۸۰ کیلوگرم وزن داشتند.

نام این دایناسور ترکیبی از الوسور، به معنای «خزنده متفاوت»، و جیمدسنی، نامی که به احترام دیرین‌شناس اهل یوتا، «جیمز اچ. مدسن جونیور»، تعیین شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

به‌روزرسانی‌شده | واکنش اعضای جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا به طرح صلح پرزیدنت ترامپ

از راست لی زلدین عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان، سناتور تام کاتن (جمهوریخواه)، سناتور تد کروز (جمهوریخواه)، الیوت انگلس عضو دموکرات مجلس نمایندگان و سناتور باب منندز (دموکرات)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. بر اساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهار سال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

از پیش از ارائه این طرح و بعد از آن اعضای کنگره آمریکا به آن واکنش نشان داده‌اند که در زیر نگاهی به برخی از واکنش‌های اعضای کنگره از دو حزب داریم:

تد کروز

تد کروز، نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در سنای آمریکا در واکنش به رونمایی از طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ گفت: این گامی بسیار مهم از سوی دولت است.

سناتور کروز روز سه‌شنبه هشتم بهمن در پیامی در توئيتر گفت: با همراهی حمایت عمومی از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتز رقیب انتخاباتی او، این یک پیش‌نشانه از حمایت کشورهای عرب است.

سناتور کروز افزود: امیدواریم مقام‌های فلسطینی‌ هم به میز مذاکره بیایند و صلحی ماندگار را رقم بزنند.

تام کاتن

تام کاتن نماینده جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در سنای آمریکا در واکنش به طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ گفت: من از پرزیدنت بابت این کار قدردان هستم که طرحی ارائه داده که وضعیت آینده دولت یهودی و اسرائیل را همزمان با صلحی پایدار میان اسرائیل، فلسطینی‌ها و جهان عرب دنبال می‌کند.

لیندزی گراهام

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه ، نیز درباره طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه در توئیتر نوشت: دولت پرزیدنت ترامپ جناح های عمده سیاسی در اسرائیل را پشت ایده راه حل دو کشوری متحد کرده است که امنیت اسرائیل را تضمین می کند و منجر به افزایش هزار درصدی کیفیت زندگی مردم فلسطین خواهد شد.

او اضافه کرد: این طرح به اسرائیلی‌ها امنیت تضمین شده لازم و به فلسطینی ها حاکمیت سیاسی و دولت مستقل ارائه می دهد.

بیانیه مشترک باب منندز و الیوت انگل

باب منندز سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی و الیوت اِنگِل رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای مشترک به طرح صلح خاورمیانه دولت پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دادند.

در این بیانیه آمده است ما به عنوان طرفداران قدیمی روابط آمریکا و اسرائیل و راه‌حل دو کشوری، از تلاش‌ها برای پیشبرد این هدف استقبال می‌کنیم.

با این حال این دو چهره ارشد سنا و مجلس نمایندگان تاکید کرده اند، اقدامات یک جانبه به صلح پایدار و منافع آمریکا کمک نمی کند.

این دو عضو کنگره از رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند که کمک کند طرفین اسرائیلی و فلسطینی به میز مذاکره بازگردند.

نامه ۱۲ عضو کنگره به رئیس جمهوری آمریکا

کریس ون هولن سناتور دموکرات سنای آمریکا از ایالت مریلند نامه ای از ۱۲ عضو دموکرات کنگره به رئیس جمهوری آمریکا را منتشر کرده که طرح صلح پرزیدنت ترامپ را «یک طرفه» نامیده و تاکید کرده اند که این طرح، تلاش ها برای دستیابی به یک راه حل دو کشور را که از حقوق و آرمان های مشروع اسرائیلی ها و فلسطینی ها پشتیبانی کند، تضعیف می کند.

این نامه را علاوه بر آقای ون هولن، شرود براون سناتور از ایالت اوهایو، تام یودال سناتور ایالت نیومکزیکو، برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت، الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست، مارتین هاینریک سناتور ایالت نیومکزیکو، پاتریک لیهی سناتور ایالت ورمونت، شلدون وایت‌هاوس سناتور ایالت رود آیلند، تیمی بالدوین سناتور ایالت ویسکانسین، ایمی کلوبشار سناتور مینه‌سوتا، جک رید سناتور رودآیلند و نام کارپر سناتور ایالت دلاویر امضا کرده اند.

لی زلدین

لی زلدین، نماینده جمهوریخواه ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان در واکنش به رونمایی از طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ گفت که این پیشرفتی بزرگ است و باید آن را دنبال کرد.

آقای زلدین در توئیتر گفت: دیدگاه پرزیدنت برای صلح یک راه مهم به صلح است که آینده‌ای امن و با ثبات برای خاورمیانه به ارمغان می‌آورد و با حسن نیت، اولویت‌های اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را در نظر گرفته است.

سناتور لیهی

پاتریک لیهی، نماینده دموکرات ایالت ورمونت در سنای آمریکا در واکنش به اعلام طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ، این طرح را با واقعیت سازگار ندانست.

سناتور لیهی با صدور بیانیه‌ای نوشت: طرح پرزیدنت ترامپ که همچنین طرح نتانیاهو هم هست، اختلاف‌ها را عمیق‌ کرده و امید به رسیدن به صلحی با تشکیل دو حاکمیت اسرائیل و فلسطینی را کمرنگ می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا و امیر قطر درباره تحولات منطقه و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران گفت و گو کردند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، تلفنی با شیخ تمیم بن احمد آل ثانی، امیر قطر، درباره مسائل منطقه گفت و گو کرد.

بنا به اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو و امیر قطر درباره روابط دوجانبه، تحولات اخیر منطقه و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران تبادل نظر کردند.

ایالات متحده، رژیم جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین حامی تروریسم و اقدامات آن در منطقه را موجب بی ثباتی می داند. دولت آمریکا در آخرین اقدام در جهت مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران تحریم های جدیدی را در رابطه با صنایع نفت و پتروشیمی ایران وضع کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: تا زمانی که رژیم ایران از درآمدهای نفت و پتروشیمی برای تامین مالی فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود استفاده کند، ما هر فرد و نهادی که این فرایند را تسهیل کند تحت تحریم قرار خواهیم داد.

مایک پمپئو در ادامه تاکید کرده است که رژیم جمهوری اسلامی ایران یا باید فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود را در منطقه و جهان متوقف کند، یا آن که با فشار تحریم‌های اقتصادی بزرگتر و انزوای دیپلماتیک بیشتر مواجه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخی از جزئیات طرح ۸۰ صفحه‌ای دولت آمریکا برای صلح خاورمیانه

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طرح صلح خاورمیانه را روز سه شنبه ۸ بهمن، رونمایی کرد. این طرح خواستار یک راه حل دو کشوری، از جمله کشور اسرائیل و کشور «آینده» فلسطینی می شود.

طبق این طرح، فلسطینی ها باید به یک سری شاخص ها برسند تا بتوانند به کشور فلسطینی، دست یابند. این شاخص ها از جمله ریشه کن کردن تروریسم، پایان دادن به سیاست دادن پول به خانواده های تروریست ها و اجرای گام هایی در ارتباط با آزادی بیان و اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد می شود.

طرح صلح خاورمیانه دولت ترامپ ۸۰ صفحه دارد. در این طرح، اورشلیم پایتخت یکپارچه اسرائیل خواهد بود. در منطقه اورشلیم شرقی، فلسطینی ها یک پایتخت برای کشور آینده فلسطینی خواهند داشت.

فلسطینی ها و اسرائیلی ها لازم نیست طبق این طرح خانه های خود را ترک کنند.

این طرح همچنین یک دوره گذار برای تشکیل کشور فلسطینی را در نظر گرفته است تا امنیت اسرائیل حفظ شود.

خبرگزاری رویترز نوشته است که به گفته مقامات ارشد، آمریکا شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری را به رسمیت می شناسد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، ۵۰ میلیارد دلار در کشور آینده فلسطینی سرمایه گذاری خواهد شد.

یک میلیون شغل فلسطینی در ده سال بعد ایجاد خواهد شد و فلسطینی ها از کمک های خارجی بی نیاز می شوند. رئیس جمهوری آمریکا گفت متوقف کردن فعالیت های مخرب حماس و جهاد اسلامی شامل طرح صلح می شود.

اسرائیل همچنین برای یک دوره چهار ساله ساخت و سازها در اراضی را متوقف می کند تا در این مدت فلسطینی ها بتوانند طرح صلح را مطالعه و در مورد کشور آینده فلسطینی رایزنی کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کدام کشورها در مراسم رونمایی از طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه حضور داشتند

سخنرانی روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید

در حالیکه کاخ سفید و میهمانان آن، بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز برای رونمایی از طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه حاضر می شدند، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که نمایندگانی از کشورهای منطقه نیز در این مراسم حضور دارند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۸ بهمن در سخنان خود اعلام کرد که سفیران کشورهای امارات متحده عربی، عمان و بحرین در واشنگتن دی سی در رونمایی از طرح صلح موسوم به «معامله قرن» در کاخ سفید حضور دارند.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن گروهی را برای تهیه طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» مامور کرد و روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی درباره آن دیدار کرد.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سوی او از سه سال پیش مامور شد تا گفتگوهای صلح را پیش ببرد. رئیس جمهوری آمریکا یکبار درباره او گفته بود جز کوشنر کسی نمی‌تواند گفت‌وگوهای صلح را به نتیجه برساند.

با اینکه در سال اول مذاکرات، علاوه بر اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها نیز در مذاکرات بودند اما بعد از اینکه رئیس جمهوری آمریکا، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، آنها حاضر به ادامه مذاکرات نشدند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی در کاخ سفید دیدار کرد. او درباره طرح صلح خاورمیانه گفت: این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند.

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش «دنیس راس» به رونمایی از طرح صلح پرزیدنت ترامپ؛ مخالفت فلسطینی ها همیشگی نیست

دنیس راس، نماینده سابق آمریکا در امور خاورمیانه در واکنش به رونمایی از طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه گفت که مخالفت فلسطینی ها با این طرح همیشگی نخواهد بود.

دنیس راس سه شنبه ۸ بهمن در گفتگو با صدای آمریکا با بیان اینکه تا اسرائیل و فلسطینی ها به عنوان دو طرف دعوا توافق نکنند، صلحی در کار نخواهد بود، افزود: اسرائیل طبعا آماده پذیرش طرح است و فلسطینی ها هم قبل از دیدن طرح آن را رد کرده اند، البته این رد کردن طرح برای همیشه نیست.

آقای راس توضیح داد: تصور می‌کنم این نظر فلسطینی ها بستگی زیادی به نظر رهبران کلیدی عرب دارد. اگر این رهبران بگویند که طرح جدی است اما سوالاتی درباره آن دارند، این جهت‌گیری بر روانشناسی آن اثر می گذارد.

به گفته او، این در مورد برخی کشورهای اروپایی هم صدق می کند. فلسطینی ها معتقدند بزرگترین دستاوردشان حمایت بین‌المللی از آرمان آنهاست. رد این طرح نمی‌تواند در برابر جدی تلقی کردن آن توسط برخی از رهبران عرب و برخی از کشورهای اروپایی چندان دوام بیاورد.

به اعتقاد دنیس راس، اگر رهبران عرب در برابر رد شدن طرح از سوی پرزیدنت محمود عباس سکوت کنند، نشان می‌دهد که از عملکرد عباس حمایت نمی‌کنند و ممکن است جا برای مانور وجود داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رونمایی از طرح صلح خاورمیانه؛ پیشنهاد پرزیدنت ترامپ به فلسطینی‌ها برای پیوستن به طرح او

نخست وزیر اسرائیل نیز در کنار رئیس جمهوری آمریکا در این مراسم حضور داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۷ بهمن، در حالیکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنار او حضور داشت، گفت: زمان رسیده که مسلمانان خطای گذشته خود را تکرار نکرده و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند. این همه خونریزی بیهوده از آن زمان راه افتاده و فلسطینی‌ها نیروی پیاده این درگیری منطقه‌ای بودند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: زمان پایان دادن سریع آن فرا رسیده است. آمریکا حاضر به همکاری با همه است و خیلی از کشورها دیگر هم همین طور و من با خیلی حرف زده‌ام و درصد حمایتی که امروز صبح گرفتم، بی‌سابقه بوده از جمله بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و همه، گفتند هرچه لازم است انجام می‌دهند.

پرزیدنت ترامپ گفت: امروز اسرائیل گام بزرگی به سمت صلح برمی‌دارد. مردم جوان در سرتاسر خاورمیانه آماده آینده‌ای با امید بیشتر هستند و سران کشور منطقه می‌دانند تروریسم و اسلامگرایان افراطی تهدیدی برای همه هستند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: با نخست وزیر و بنی گانتز از حزب آبی و سفید دیدار کردم و هر دو از این هدف حمایت کردند که اسرائیل به دنبال صلح است و این صلح از راه سیاسی پیش خواهد رفت. در اولین سفر به عنوان پرزیدنت به سرزمین مقدس اسرائیل رفتم و از دیدن چنین سرزمین پیشرفته‌ای شگفت‌زده شدم.

پرزیدنت ترامپ گفت: اسرائیل مرکز دموکراسی و پیشرفت و امید در خاورمیانه است. او افزود: فلسطینی‌ها هم باید زندگی بهتری داشته باشند و همگی در چرخه افراط‌گرایی و تروریسم گیر کرده‌اند.

فلسطینی ها

رئیس جمهوری آمریکا گفت: تلاش کردیم راهی پیدا کنیم که قدرتمند باشد. با محمود عباس در کاخ سفید هم دیدار کردم. تمامی دولت‌های قبلی از لیندون جانسون به بعد همه این کار را کرده‌ و ناکام مانده‌اند. ولی من برای این رئیس جمهوری شده‌ام که گامی بزرگ را دنبال‌کنم.

پرزیدنت ترامپ افزود: رسیدن تا این جا کار سخت و طاقت‌فرسایی بود. در گذشته حتی برنامه‌هایی با بهترین نیت، جوابگو نبوده ولی به کسی که در حوزه تجارت کار کرده، می‌دانم برای مسائل پیچیده باید دستاوردهایی ملموس در دست باشد.

او گفت: اسرائیل امروز یک گام خیلی بزرگ به سمت صلح برمی‌دارد. بنیامین نتانیاهو به من گفت و ژنرال گانتز هم همین طور موافقت کرده‌اند که وارد گفت‌وگو با فلسطینی‌ها شوند. ما حمایت کافی را از هر دو حزب داریم و از همه مردم اسرائیل. همه خواهان رسیدن به صلح هستند.

ویژگی های طرح جدید

پرزیدنت ترامپ خطاب به نتانیاهو افزود: این نخستین بار است که اسرائیل اجازه داده نقشه‌ای منتشر شود. این یک گام خیلی بزرگ و بی‌سابقه است. سپاس از شما که گذاشتید چنین گام بزرگی به پیش رو برداشته شود. ما آدم‌های قدرتمندی این جا داریم که می‌توانند انجام دهند.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: کمیته مشترکی با اسرائیل تشکیل می‌دهیم که قدم‌ها را برداشته و رسمیت آن را خیلی زود قابل دسترس کنند. وقتی شرایط برای برخورداری دولت از جمله عقب زدن تروریسم به دست آمد، فلسطینی‌‌ها می‌توانند دولت خود را داشته باشند.

پرزیدنت ترامپ گفت: در این اورشلیم، قسمت نشده و پایتخت اسرائیل باقی می‌ماند. این کار را را پیشتر و با انتقال سفارت آمریکا به آن‌جا انجام دادم. آمریکا حاکمیت آن بخش از دولت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. ایجاد دو دولت مستقل باعث پایین آوردن خطر اسرائیل نمی‌شود. صلح نیازمند مدارا است ولی ما امنیت اسرائیل را کنار نمی‌گذاریم.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: من بیشترین کارها را برای اسرائیل کرده‌ام. انتقال سفارت به اورشلیم، به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان برای اسرائیل و خروج از آن توافق فاجعه‌بار اتمی با ایران. از این رو منطقی است که من برای فلسطینی‌ها هم کارهایی بکنم که نیاز هم دارند و منصفانه خواهد بود. من می‌خواهم این توافق خوبی برای آن‌ها هم باشد. این فرصتی برای فلسطینی‌ها است که بتوانند دولت مستقل خود را داشته باشند. این آخرین فرصت آن‌ها خواهد بود. ما تیمی داریم که عاشق اسرائیل و آمریکا هستند. همه می‌خواهند هر دو طرف عالی عمل کنند. خیلی سپاس می‌گویم از مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده.

پایتخت فلسطینی‌ها در اورشلیم

پرزیدنت ترامپ گفت: فلسطینی‌ها ناامید از پیشنهادهایی هستند که عملی نشده ولی از ناکامی‌های گذشته باید گذر کنیم. ما در دولت مستقل فلسطینی‌ هم سفارت باز خواهیم کرد. هیچ فلسطینی از خانه خود بیرون رانده نخواهد شد. اسرائیل با پادشاه اردن کار می‌کند تا تمامی مسلمانان بتوانند به مسجد الاقصی دست داشته باشند. گام مهمی است. ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در سرزمین فلسطینی می‌شود و همه می‌خواهند چنین چیزی اتفاق بیافتد. و از همسایگان گرفته تا دیگران همه می‌خواهند آن کار انجام شود. درصد فقر آن‌ها کم می‌شود و تولید ناخالص ملی آن‌ها بالا می‌رود. تصویر ما چرخه نیازمندی فلسطینی‌ها به صدقه و کمک خارجی را از بین می‌برد چرا که مردم خیلی توانایی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: فلسطینی‌ها می‌توانند با غرور ملی، صاحب سرنوشت خود باشند و از آن‌ها می‌خواهیم. باید به حقوق بشر احترام گذاشته، نظام مالی خود را پاکیزه نگه دارند و حماس و جهاد اسلامی را کنار گذاشته و هرگونه پاداش دادن به تروریست‌ها را متوقف کنند.

پرزیدنت ترامپ افزود: دیدگاه من به فلسطینی‌ها اجازه می‌دهد برخیزند و با چالش خود روبرو شوند. برای محمود عباس نامه نوشتم. به محمود عباس گفتم اگر راه صلح را اختیار کنید، از همه راه ممکن به شما کمک کرده و با شما خواهیم بود. این برنامه جوابگو خواهد بود. پاسخ شما به این طرح نشان می‌‌دهد چقدر آماده هستید که نماینده واقعی مردم فلسطین باشید.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: پیشتر گفتم تمامی ملت‌های متمدن یک خواسته دارند که در صلح باشند. ما باید از جوانان در منطقه حمایت کرده و برای آن‌ها آینده‌ای بهتر رقم بزنیم. با سپاس از شجاعت نیروهای آمریکایی خلافت حکومت اسلامی به طور کامل و ۱۰۰ درصدی از بین رفته و رهبر وحشی آن‌ها البغدادی حالا مرده است.

درباره ایران و سلیمانی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گفت: رژیم ایران منزوی و تنها شده و ما قاسم سلیمانی که یکی از بزرگترین تروریست‌های جهان بود را از بین بردیم. او می گفت برای دسترسی به اورشلیمی آزاد، باید با اسرائیل وارد جنگ شویم. حقیقت این است که اورشیلم حالا آزاد شده و مکانی امن و باز و برای همه است. زمان آن رسیده که مسلمانان خطای گذشته خود را تکرار نکرده و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

پرزیدنت ترامپ گفت: رژیم ایران منزوی و تنها شده و ما قاسم سلیمانی که یکی از بزرگترین تروریست‌های جهان بود را از بین بردیم. سلیمانی با رئیس حزب‌الله بود و فکر نمی‌کنم به فکر انجام کارهای خوبی بودند.

پرزیدنت ترامپ گفت: خیلی مسلمانان هستند که هنوز الاقصی را دیدار نکرده‌اند. طرح من این شرایط را عوض می‌کند. تمامی بشریت باید بتواند افتخارهای سرزمین‌های مقدس را ببینند. این نمادها نباید مایه جنگ باشند که باید مایه افتخار و همکاری باشند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: از عمان، بحرین و امارات متحده عربی برای کار زیاد آن‌ها و فرستادن سفیران خود به مراسم امروز قدردانی می‌کنم.

پرزیدنت ترامپ در پایان گفت: همکاری آمریکا در منطقه هیچ وقت به اندازه اکنون قدرتمندانه نبوده و اتحاد ما با اسرائیل هیچ‌گاه به قدرت امروز نبوده است. ما می‌توانیم روزی دیگری در خاورمیانه رقم بزنیم. خیلی‌ها از اول با ما بوده‌اند. همه می‌گویند این سخت‌ترین معامله است. خیلی سخت است ولی باید آن را انجام دهیم و به بشریت مدیون هستیم که آن را انجام دهیم.

نسخه کامل این سخنرانی را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا دنبال کنید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاسخ کاربران توئیتر به درخواست حسن روحانی برای شرکت در انتخابات: رای بی رای

گرافیتی عدم شرکت در انتخابات - دیوار - تهران

حسن روحانی رئیس جهوری اسلامی ایران در سخنرانی اخیر خود به رد صلاحیت‌های گسترده اشاره کرد اما با این حال، از مردم ایران خواست با این شرایط در انتخابات شرکت کنند. درخواستی که با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. به ویژه تعداد زیادی از کاربران ایرانی در توئیتر در پاسخ به این گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران که گفته بود: « گله هم دارید، پای صندوق رأی بیایید» از هشتگ‌های «رای_بی‌رای» ، «رای_نمیدهم» و «انگشت_در_خون» استفاده کردند.

یکی از پاسخ‌هایی که در توییتر بسیار مورد توجه قرار گرفت، روایت دختری بود که از بازداشت و شلاق خوردن به جرم حضور در ماشین دوست پسرش در سفر به شمال نوشته و تاکید کرده است که از آن زمان رای نداده و باز هم رای نخواهد داد.

گرافیتی‌های دعوت به عدم شرکت در انتخابات هم زیاد توییت شد:

برخی هم از یک متن واحد استفاده کرده و گفته بودند حتی اگر شروطی مثل استعفای رهبر جمهوری اسلامی هم محقق شود باز در انتخابات شرکت نخواهند کرد:

همچنین اشاره به کشتار معترضان در اعتراضات آبان ماه و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری با شلیک موشک سپاه بسیار پرطرفدار بود:

اینها نمونه‌هایی از واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به درخواست حسن روحانی بود. درخواستی که مشابه آن را پیش از این سید علی خامنه‌ای هم مطرح کرده بود.

رهبر جمهوری اسلامی در خرداد ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفته بود حتی کسانی که حامی نظام نیستند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند.

او پس از انتخابات، حرف خود را عوض کرد و با مصادره تعداد رای دهندگان در انتخابات به نفع خود و نظام گفت منظورش این بوده که مخالفان نظام رای بدهند، نه این که مخالفان نظام کاندیدا شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: طرح پرزیدنت ترامپ راهی برای دستیابی به صلح ماندگار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به رونمایی از طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ گفت: این یک گام شجاعانه و بزرگ دیگر از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای رسیدن به صلحی ماندگار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها است.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه هشتم بهمن و در پیامی چند قسمتی در توئیتر گفت: این طرح امنیت و حفاظت اسرائیل را تضمین می‌کند و راهی واقع‌گرایانه به تشکیل حکومت فلسطینی با برخورداری از صیانت ملی و حق حکومت بر خود است.

این طرح اورشلیم را پایتخت اسرائیل نگه داشته و القدس را به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته که بخش‌هایی از اورشلیم شرقی را در بر می‌گیرد.

تمامی بناهای مقدس قابل دسترسی برای زیارت و عبارت است و اداره و نگهداری آن با حرم‌الشریف/خادمان معبد است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرح صلح خاورمیانه | منشه امیر: پرزیدنت ترامپ می‌خواهد نزاع صدساله فلسطینی اسرائیلی پایان دهد

منشه امیر، کارشناس خاورمیانه، سخنان پرزیدنت ترامپ در جریان رونمایی از طرح صلح موسوم به «معامله قرن» را دارای دو نکته بسیار مهم دانست.

آقای امیر روز سه شنبه ۸ بهمن به صدای آمریکا گفت که نکته نخست سخنان پرزیدنت ترامپ این بود که او گفت باید به نزاع فلسطینی اسرائیلی که بیش از یکصد سال ادامه داشته است، پایان داده شده و منطقه امن و آرام شود.

نکته مهم دیگر این بود که پرزیدنت ترامپ گفت باید چنان صلحی در این منطقه که مهد ادیان بوده برقرار شود که پیروان همه ادیان بتوانند به طور آزاد از اماکن مقدس خودشان زیارت کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.

دو نکته مهم سخنرانی پرزیدنت ترامپ چه بود؛ پاسخ منشه امیر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوید ماکوفسکی: بهترین سناریو برای طرح صلح پرزیدنت ترامپ، موضع‌گیری مستقل کشورهای عرب است

دیوید ماکوفسکی، رئیس طرح عرب-اسرائیلی انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک در واکنش به طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه گفت سناریوی مطلوب برای این طرح، موضع گیری مستقل کشورهای عرب است.

آقای ماکوفسکی سه شنبه ۸ بهمن در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ امیدوار است آن دسته از کشورهای عرب که پیشتر از مواضع فلسطینی ها حمایت می‌کردند، این بار یک موضع مستقل اتخاذ کنند.

او با بیان این که این کشورها احتمالا در گفت و گوهای بی‌سر و صدا در این زمینه نشانه‌های مثبتی بروز داده باشند، گفت که این امید وجود دارد که کشورهای عرب حمایت شایسته‌ای از این طرح بکنند و بگویند که این آغاز مثبتی است و اکنون وظیفه توافق بر سر جزئیات آن بر دوش دو طرف قرار دارد.

به گفته دیوید ماکوفسکی، اتخاذ موضع مستقل توسط کشورهای عرب سناریوی مطلوبی است؛ چرا که در طرف مقابل محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، قرار دارد که می‌خواهد کاری کند اعراب بگویند این طرح بسیار بدی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن طی مراسمی از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهار سال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ، از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیلی آیلیش نوجوانی که با دریافت پنج جایزه گِرمی یک‌شبه ره صد ساله طی کرد

در شصت و دومین مراسم اعطای جوایز موسیقی گِرمی، بیشتر از هر کس، نام «بیلی آیلیش» در رسانه ها مطرح شد؛ دختر ۱۸ ساله ای که پنج جایزه گرمی از جمله در چهار بخش مهم و اصلی به خانه برد. آنچه بسیاری از هنرمندانی که دهه‌هاست در عرصه موسیقی فعال هستند نیز ممکن است هرگز به آن دست پیدا نکنند.

در واقع، این خواننده نوجوان، دومین هنرمند در تاریخ گرمی است که هر چهار جایزه را در یک شب درو می کند. برای بسیاری این پرسش پیش آمد که چطور این خواننده موسبز با آبنبات در دهان و عینک آفتابی اینطور رکوردشکن می شود؟

«بیلی آیلیش»، بیشتر موفقیت خود را مدیون هوادارانش است. او در اینستاگرام بیش از ۵۰ میلیون دنبال‌کننده دارد و در واقع فرقه‌ای تشکیل داده که او را به خاطر شیوه لباس پوشیدن و همینطور رویکرد متفاوتش به موسیقی ستایش می‌کنند. از همین رو، او پیش از آنکه در مراسم گرمی بدرخشد هم ستاره‌ای موفق بود؛ خواننده ای که ۱۲ ترانه از ۱۴ اثر آلبومش به نام «وقتی می خوابیم کجا می رویم» به ۱۰۰ ترانه پرشنونده و محبوب جدول بیلبورد راه پیدا کرد.


تنها موفقیت تجاری نبود که پنج جایزه گرمی در دست «بیلی آیلیش» ۱۸ ساله گذاشت. آلبومش هم نقدهای مثبت زیادی دریافت کرد.

روابط عمومی، یکی دیگر از دلایل موفقیت شگفت انگیز «بیلی آیلیش» است. حضور او در رسانه‌های مختلف در جلب نظر اعضای آکادمی علوم و هنرهای ضبط که برنده‌های گرمی را انتخاب می کند بی تأثیر نبوده است. «بیلی آیلیش» در عین حال بسیار پرانرژی و شوخ طبع است.

بیلی آیلیش، با موسیقی‌اش نه تنها نسل جوان را جذب می کند بلکه به مخاطب قدیمی هم گوشه چشمی دارد و توجه آنها را به خود جلب می کند. هر چند مدل لباس پوشیدن و موهای «بیلی آیلیش»، نامتعارف است اما ترانه‌هایش و پیامی که از طریق آنها منتقل می کند به پدرها و مادرها اطمینان خاطر می دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استقلال حریف قطری را پنج تایی کرد؛ شهرخودرو در ضربات پنالتی صعود کرد

در ادامه مسابقات مرحله پیش گروهی جام باشگاه‌های آسیا، استقلال با غلبه بر الریان قطر به مرحله گروهی صعود کرد.

استقلال در قطر با پنج گل حریف را شکست داد، مهدی قائدی و ارسلان مطهری هر کدام دوبار و شیخ دیاباته یک بار گلزنی کردند.

استقلال پیش از این، نماینده کویت را با سه گل شکست داده بود. این بازی پس از اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل شرایط ناامن ایران، میزبانی استقلال را لغو کرد، در امارات متحده عربی برگزار شد.

استقلال در حالی به مرحله گروهی صعود کرد که تیم‌های ایرانی در دور رفت قادر به میزبانی از رقبا نیستند و باید مسابقات خود را خارج از کشور برگزار کنند.

با شکست الریان، استقلال با الوحده امارات، الشرطه (پلیس) عراق و برنده بازی الاهلی عربستان و استقلال تاجیکستان همگروه می شود.

استقلال پس از جدایی آندرا استراماچونی سرمربی موفق ایتالیایی خود که به دلیل عدم دریافت دستمزدش از ایران رفت، فرهاد مجیدی را به عنوان مربی برگزید.

آندرا استراماچونی
آندرا استراماچونی

پیروزی‌های پرگل استقلال در دو بازی اخیر در مرحله پیش گروهی، طرفداران این تیم را به درخشش در مسابقات آینده امیدوار کرده است.

در دیگر مسابقه مرحله پیش گروهی، شهرخودروی مشهد در ضربات پنالتی، السیلیه قطر را شکست داد و این تیم ایرانی نیز به مرحله گروهی جام باشگاه‌های آسیا رسید.

به این ترتیب امسال هر چهار نماینده فوتبال ایران از جمله پرسپولیس و سپاهان اصفهان در این رقابت‌ها حاضر خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG