لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

بیانیه ها و جنبشها


هنوز این پرسش در معرض نقد است که آیا جنبش دمکراسی خواهی در ۲۲ بهمن موفق شده است وزن اجتماعی خود را به حکومت اثبات کند و یا این که حکومت با مدیریت امنیتی جنبش را حداقل در این روز مهم از رسیدن به اهداف خود بازداشته است؟

بحث هایی از این دست هنوز به طور جدی آغاز نشده و شاید از نظر برخی از فعالان سیاسی نکته مهم این است که در شرایط کنونی باید از بروز ناامیدی در بدنه جنبش بویژه نسل جوان جلوگیری شود. از همین روست که همه در انتظار بیانیه های رهبرانی نظیر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی هستند.

البته احزاب و تشکل های اصلاح طلب هم هنوز دست به کار نقد نشده اند و شاید همین نکته ثابت می کند که شرایط کنونی بسیار حساس است. در این چنین شرایطی است که حزب مشارکت اولین بیانیه خود را منتشر کرد.

این حزب که دبیرکل اش محسن میردامادی و جمعی از اعضای ارشدش ۸ ماه گذشته را در زندان سپری کرده اند در این بیانیه از حضور مردم تشکر کرده اما از مدیریت امنیتی مراسم از سوی حکومت انتقاد کرده است.

دراین بیانیه آمده است اگر چه حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی موجب محدویت استفاده از نماد سبز توسط حامیان و هواداران آن شد اما چه کسی است که نداند تفاوت چشمگیر حاضران در راهپیمایی امسال با سالهای گذشته که به صورت کاملا حکومتی برگزار می شد ناشی از حضور گسترده اعضا و حامیان جنبش سبز بوده است.

این بیانیه با رد اعمال هر گونه خشونت از سوی جنبش سبز تأکید کرده آنان که شتاکنون اسیر تبلیغات دروغین علیه جنبش بودند روز گذشته به چشم دیدند که حضور منظم و مسالمت آمیز اعضا و رهبران جنبش چگونه با خشونت ورزی حامیان دولت مواجه شد.

حزب مشارکت تصریح کرده است بدون تردید عامل اصلی درگیری های پراکنده ای که در حاشیه و یا پس از راهپیمایی رخ داد نیروهای لباس شخصی مأموریت یافته و نیروهای انتظامی حامی آنان بوده اند و قریب به اتفاق راهپیمایان سبز به درخواست رهبران جنبش، مسالمت را سرلوحه خویش قرار داده و برای پرهیز از خشونت حتی از نماد های سبز هم استفاده نکردند.

مشارکت در این بیانیه ابراز امیدواری کرده که حکومت به پیشنهادهای رهبران جنبش سبز برای برون رفت از بحران عمل کند.
باید در روزهای آینده در انتظار بیانیه های دیگری بود که این روز و نحوه حضور هواداران هر دو جناح را تحلیل خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG