لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

آیا تاریخ در ایران تکرار می‌ شود؟


آیا تاریخ در ایران تکرار می‌ شود؟
آیا تاریخ در ایران تکرار می‌ شود؟

در حالی‌ که بسیاری از فعالان حقوق زن در ایران بازداشت شده اند، آمریکا ادامه سخت گیری‌های دولت ایران را نسبت به مخالفت‌های آرام و صلح آمیز مردم محکوم می‌ کند. وزارت امور خارجه آمریکا می‌ گوید ما عمیقا نگران شرایط موجود در ایران هستیم، ما نگران بازداشت‌های اخیر زنجیره‌ای فعالان حقوق بشر در ایران هستیم.

... و در حالی‌ که این بازداشت‌ها در جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد، وزارت امور خارجه آمریکا از جدی بودن شرایط در ایران سخن می‌ گوید، از آن چه اکنون در ایران می‌ گذرد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه قبل از شروع تعطیلات ۳ روزه جشن‌های استقلال ایالات متحده آمریکا گفت ما عمیقا برای بازداشت فعالان حقوق بشر در ایران نگران هستیم. ما بازداشت مهناز محمدی فیلم ساز، مریم مجد عکاس و فعال حقوق بشر و همچنین سایر فعالان دفاع از حقوق زنان - زهرا یزدانی، مریم بهرمن و منصوره بهکیش - را که نشان دهنده جدی بودن مساله است، محکوم می‌ کنیم.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین می‌ گوید این بازداشت‌ها که اغلب بدون وارد کردن اتهامات رسمی‌ یا انجام مراحل قانونی صورت گرفت - مانند بازداشت مهناز محمدی و مریم مجد - نشان دهنده آنست که دولت ایران باز هم حقوق اولیه انسانی‌ شهروندان خود را نفی می‌ کند.

وزارت امور خارجه آمریکا خواهان آن است که ایران در اجرای تعهدات خود نسبت به شهر وندانش که شامل احترام به حقوق بشر در چارچوب جهانی‌ منشور حقوق بشر، آزادی بیان و همچنین رعایت مراحل قانونی است؛ احترام بگذارد.

منشور جهانی‌ حقوق بشر در ۱۰ دسامبر سال جاری میلادی ۶۳ ساله خواهد شد.

اظهارات رسمی‌ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در حالی‌ صورت می‌ گیرد که موج انقلاب‌ها سراسر خاور میانه و شمال آفریقا را در بر گرفته است. مصر در راه انتخابات خود گام بر می دارد، تونس می‌ خواهد با برگزاری انتخابات مجلس موسسان به تدوین یک قانون اساسی‌ دمکراتیک بپردازد.

مردم یمن در تظاهرات خود همچنان خواهان پایان سه‌ دههٔ حکومت علی‌ عبدالله صالح رئیس جمهوری آن کشور هستند که با یک بن بست سیاسی یمن را دچار فلج سیاسی کرده است و در بحرین همچنان پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور استفاده می‌کند، مردمی که برای به دست آوردن آزادی خود مبارزه می کنند. مردمی که حدود ۴ ماه است در برابر نیروهای امنیتی ایستادگی کرده اند.

... و با نگرشی به چگونگی‌ شکل گیری جنبش‌های اخیر آزادی خواهانه در منطقه - گاه تند و گاه آرام - به نظر می رسد که حکایت «تکرار تاریخ» در ایران کم کم شکل می‌ گیرد.

XS
SM
MD
LG