لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

اعلام جدید وزیر اطلاعات؛ آیا موج جدیدی از بازداشت‌ها به بهانه جاسوسی در راه است؟


محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی اعلام کرد این وزارتخانه در سال گذشته «ده‌ها جاسوس» در داخل ایران و ۲۹۰ جاسوس سازمان سیا در کشورهای مختلف از جمله ایران را شناسایی کرده است.

سخنان علوی یک هفته پس از آن اعلام می‌شود که نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور رسمی در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت.

شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به این اقدام، اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی نیز آمریکا را دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی می‌داند.

«برادلی بومن» تحلیلگر بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا ضمن بی اثر دانستن این اقدامات جمهوری اسلامی گفته بود با قرارگرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی آمریکا، اقدامات کیفری کسانی که با سپاه یا شرکت های آن همکاری دارند، بیشتر می شود.

پروژه نفوذ

این نخستین بار نیست که در ایران با اشاره به مواردی چون «نفوذ» از بازداشت «جاسوس‌»ها سخن گفته می‌شود. از جمله مشهورترین این موارد، بازداشتی‌های محیط زیستی در ایران هستند که به برخی از آن‌ها اتهام «جاسوسی» وارد شده بود.

این در حالی است که برخی مسئولان دولتی، از جمله رئيس سازمان محیط زیست و کمیته چهار نفره تشکیل شده از سوی حسن روحانی با حضور وزرای اطلاعات و دادگستری، این اتهام را رد کرده بودند.

سخنان اخیر وزیر اطلاعات ایران، این نگرانی را در میان برخی فعالان مدنی به وجود آورده است که ممکن است بیان چنین سخنانی به معنای دور جدیدی از بازداشت‌ها در ایران به اتهام «جاسوسی برای آمریکا» باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG