لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

اهمیت جام ملت‌های ۲۰۱۵ برای تیم ملی٬ کی‌روش و کریمی


کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران (راست) و علی کریمی بازیکن پیشین و مربی کنونی تیم ملی (چپ)
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران (راست) و علی کریمی بازیکن پیشین و مربی کنونی تیم ملی (چپ)

جام ملت‌های آسیا که در سال ۲۰۱۵ در استرالیا برگزار خواهد شد٬ شاید به نوعی مهمترین و حساسترین رویدادی باشد که تا به حال تیم ملی فوتبال ایران در آن شرکت می‌کند.

تیم ملی در حالی قدم به این مسابقات می‌گذارد که فوتبال ایران شکست‌های بسیار بدی را در رده‌های سنی مختلف متحمل شده است. از جمله این شکست‌ها باخت به تیم‌های ویتنام (تیم ۱۴۲ جهان) و یمن (تیم ۱۸۴ جهان) بوده است.

علاوه بر این مدت‌هاست که هیچ یک از باشگاه‌های فوتبال ایران نیز توفیقی در سطح آسیا نداشته‌اند.

در نهایت اگر از چند صحنه در بازی مقابل آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بگذریم٬ هیچ نشانه مثبت دیگری در این فوتبال دیده نشده است.

کارلوس کی‌روش که نهایتاً پست سرمربیگری تیم ایران را حفظ کرد٬ به خوبی می‌داند که عدم موفقیت در جام ملت‌های ۲۰۱۵ به احتمال فراوان پایان کار او در ایران خواهد بود. به همین خاطر٬ او این بار سعی دارد که از فرصت باقیمانده تا مسابقات، بهتر از قبل استفاده کند، و انجام اردوی پرتغال هم در این راستا بوده است.

کی‌روش تقریباً مطمئن است که هیچ تیم قدرتمندی برای مسابقه با تیم او به ایران نمی‌آید٬ به همین منظور با تلاش فراوان شخصاً دو بازی با تیم‌های باشگاهی در پرتغال را ترتیب داد. او می‌داند که تا قبل از جام ملت‌ها، شاید حداکثر بتواند یک بازی تدارکاتی دیگر با تیمی نامعلوم داشته باشد.

بازتاب این واقعیت که نه بازی تدارکاتی در کار است و نه مسابقات لیگ برتر در ایران در سطح مناسبی برگزار می‌شود٬ به نظر٬ کی‌روش را بر آن داشته که استخوان‌بندی تیم ایران در جام جهانی برزیل را حفظ کند٬ و البته در اندیشه در اختیار گرفتن بازیکنان جدید در دو سه پست باشد.

اتخاذ چنین روشی بدین معنی است که٬ همانگونه که استفاده از بازیکنان جوان در جام جهانی برزیل از ترس باخت با گل‌های بسیار نادیده گرفته شد٬ این بار هم به نظر می‌رسد همین وضعیت از ترس نرسیدن لااقل به مرحله نیمه نهایی در جام ملت‌ها ادامه یابد.

اما گفتم که این مسابقات اهمیت ویژه‌ای دارد٬ با شرایط بسیار بد فوتبال ایران، در حال حاضر چنانچه تیم ایران در این مسابقات شکست بخورد٬ وضعیت به مراتب بدتر خواهد شد. روحیه بازیکنان و هواداران بیش از پیش ضعیف و مسابقات باشگاهی بیش از پیش کم تماشاگر خواهد شد٬ و در یک کلام فوتبال ایران باقیمانده پرستیژ و جذابیت خود را هم از دست خواهد داد.

کی‌روش می‌داند که حمایت افکار عمومی (دست کم بینندگان برنامه‌های ورزشی صدا و سیما) مهمترین عامل در ابقاء او در مقام سرمربی تیم فوتبال ایران بوده است. او با انتخاب علی کریمی به عنوان یکی از اعضای کادر فنی، تلاش کرد از یک طرف بر میزان حمایت‌های مردمی‌اش بیافزاید و از طرف دیگر حرف‌های نا گفته‌اش را از زبان علی کریمی بگوید.

فکر می‌کنم٬ این بزرگترین کمکی است که کی‌روش از کریمی می‌خواهد.

بعد از اردوی پرتغال، علی کریمی در مورد این که بازی تدارکاتی با تیم اصلی بنفیکا نبوده و همچنین شرایط اردو و امکان بازی‌های تدارکاتی دیگر چنین میگوید: نمی‌دانم در حالی که بازی فیلمبرداری نشده و به صورت زنده به نمایش درنیامده، چطور می‌گویند با تیم دوم بنفیکا بازی کردیم. اردوی خوبی بود و بازیکنان در این اردو تمرینات مد نظر کادر فنی را انجام دادند.

وی در مورد اهداف تیم ملی از حضور در پرتغال افزود «در همه جای دنیا تیم‌های ملی این اردوها را برگزار می‌کنند. در مورد اهدافی که کادر فنی داشته من نمی‌توانم صحبت کنم. به نظر شما آیا صحبت در این رابطه باید توسط من انجام شود؟ تیم سرمربی دارد و او باید از اهداف و برنامه‌هایی که در این اردو داشته صحبت کند. طبیعتاً کی‌روش از این اردو راضی بوده و شرایط خوبی داشته و من هم امیدوارم این تمرینات برای بازیکنان مفید بوده باشد.»

مربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این پرسش که همه تیم‌ها با تیم‌های ملی بزرگ بازی می‌کنند، اما ما در پرتغال به مصاف تیم دوم بنفیکا رفتیم خاطرنشان کرد «تیم ملی ایران همیشه با این مشکل روبرو بوده و در زمان ما هم همواره از این مسئله رنج می‌بردیم. امیدوارم همه دست به دست هم دهیم که این مشکل برای یک بار هم که شده حل شود. معمولاً قبل از تورنمنت‌های بزرگ این مسائل مطرح می‌شود ... شما باید سؤالتان را شفاف مطرح کنید تا برای خوانندگان شائبه به وجود نیاید.»

کریمی در مورد حضورش در کنار کی‌روش و این که آیا به ادامه راه مربیگری هنوز هم علاقه دارد، خاطرنشان کرد «هر روزی که کنار کی‌روش هستم یک تجربه تازه است و اگر بخواهم به این کار ادامه دهم، در آینده می‌تواند کمک زیادی به من کند.»

همیشه اعتقاد داشته‌ام که کی‌روش جدا از این که کارنامه مناسبی در مربیگری دارد٬ تاجری قوی نیز هست. او همکارانش را با فکر انتخاب می‌کند و وقتی تاریخ مصرفشان تمام شد به راحتی کنارشان می‌گذارد.

جامعه فوتبال ایران علی کریمی را فردی راستگو می‌شناسد و بر خلاف این که اکثریت قریب به اتفاق دست اندرکاران فوتبال ایران را دروغگو می‌داند٬ به حرف‌های علی کریمی اعتماد دارد. وقتی در رسانه‌ها می‌گویند ایران با تیم دوم بنفیکا بازی کرد٬ اما علی کریمی می‌گوید این تیم اول بنفیکا بود٬ مردم رف او را باور می‌کنند؛ بخصوص که هیچگاه صحبت از بازی‌های تدارکاتی خیالی نمی‌کند و به صراحت می‌گوید هیچ تیمی با ما بازی نمی‌کند.

فوتبال ایران باید در استرالیا موفق شود، چرا که اگر نشود، معلوم نیست که کی دوباره سربلند خواهد کرد. کارلوس کی‌روش باید موفق شود، چرا که اگر موفق نشود، باید کارش را در ایران تمام شده بداند.

و اما علی کریمی، که هنوز باور ندارم که او حوصله لازم برای مربیگری را داشته باشد. نه این که نمی‌تواند٬ در صرف کردن فعل خواستنش تردید است. فکر می‌کنم آینده مربیگری او بسته به نتیجه‌گیری تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا در استرالیا دارد.

اگر تیم موفق شود٬ کی‌روش می‌ماند و کریمی نیز در کنار او و در سال‌های آینده، روز به روز از بی‌حوصلگی‌اش کم می‌شود و به احتمال زیاد روز به روز دانش مربی گری‌اش بیشتر خواهد شد. بر عکس، چنانچه تیم نتیجه‌ای نگیرد و کی‌روش برود٬ فکر می‌کنم که دوران مربیگری کریمی هم به پایان خواهد رسید.

---------------------------------------------

اين مقاله تنها به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده و نظرات بيان شده در آن، الزاماً بازتاب ديدگاه صدای آمريکا نيست.

XS
SM
MD
LG