لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

رئیس فدراسیون جهانی جودو: سعید ملایی می‌تواند با پرچم دیگری در مسابقات المپیک ژاپن شرکت کند


رئیس فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد که سعید ملایی، جودوکار ایرانی که پس از مسابقات جهانی ژاپن به ایران بازنگشت، می‌تواند در المپیک زیر پرچم دیگری به جز ایران در المپیک ژاپن شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماریوس وایز یکشنبه ۱۰ شهریور با بیان این موضوع، حمایت فدراسیون جهانی جودو از این جودوکار قهرمان جهان را اعلام کرد. آقای ملایی با فشار مقامات ایران در مسابقات جهانی ژاپن ناچار به باخت شده بود.

سعید ملایی هفته گذشته در جریان مسابقات جهانی جودو، در مرحله نیمه نهایی وزن ۸۱ کیلوگرم از حریف بلژیکی شکست خورد تا با حریف اسرائیلی در فینال روبرو نشود. دارنده مدال طلای جهان در رده بندی نیز ناباورانه از حریف گرجستانی خود شکست خورد و پس از آن، راهی آلمان شد.

رئیس فدراسیون جهانی جودو که پیشتر به روزنامه آساهی شیمبون گفته بود قصد دارد درخواست کند سعید ملایی زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک در مسابقات جودوی المپیک ۲۰۲۰ شرکت کند، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا او بتواند در المپیک مسابقه دهد. گزینه‌های مختلفی وجود دارد.»

برخی رسانه‌های پیشتر اعلام کرده بودند که آقای ملایی از آلمان درخواست پناهندگی کرده است، اما او روز یکشنبه در مصاحبه ای موضوع پناهندگی را رد کرد و گفت که ویزای آلمان را داشته و بدون اعلام پناهندگی به آلمان سفر کرده است. او اضافه کرد که مایل است در المپیک بعدی با پرچم کمیته بین المللی المپیک در مسابقات شرکت کند.

او در همان مصاحبه تایید کرد که پیش از مسابقات نیمه نهایی، رضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک جمهوری و محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در تماس تلفنی از او خواستند مقابل حریف اسراییلی مسابقه ندهد و مسابقه‌هایش را طوری ترتیب بدهد که فدراسیون جهانی جودو متوجه نشود او قصد امتناع از مسابقه با حریف اسرائیلی را دارد.

ملایی که سال گذشته در مسابقه‌های جهانی به مدال طلا دست پیدا کرده بود، در سال‌های اخیر سه بار با رقبای اسرائیلی مواجه شده، اما هر بار به بهانه‌ای از رقابت‌ با آن‌ها سر باز زده است.

ملایی از جمله در رقابت‌های جودوی گرنداسلم پاریس ۲۰۱۹، مقابل روسلان موسایف جودوکار گمنام قزاق که رنکینگ ۲۰۹ جهان را دارد شکست خورد تا در نیمه نهایی مقابل جودوکار اسرائیل قرار نگیرد.

صفحه فارسی وزارت خارجه اسرائیل پس از قهرمانی ورزشکار اسرائیل در این رقابت ها و باخت سعید ملایی نوشت: «مردم ایران اولین قربانی رژیم جمهوری اسلامی هستند.»

ورزشکاران ایرانی از زمان انقلاب سال ۵۷ از رویارویی با ورزشکاران اسرائیل خودداری می‌کنند. این مساله در چند سال اخیر موجب حساسیت فدراسیون‌های جهانی شده است و به همین دلیل ورزشکاران ایرانی عموما زمانی که قرار است با ورزشکاران اسرائیل رقابت کنند، به بهانه‌هایی چون مصدومیت یا بیماری از دیدار با آن‌ها خودداری می‌کنند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG