لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۵

توافق باشگاهها با تلویزیون؛ لیگ برتر فوتبال این هفته پخش می‌شود


در حالیکه اختلاف رقم مورد نظر فدراسیون فوتبال ایران با صدا و سیما برای حق پخش تلویزیونی بازی‌های لیگ برتر فوتبال موجب شده بود تا دستیابی به توافق بین مسئولان تلویزیون و فدراسیون بسیار دور به نظر برسد، یک مقام فوتبال ایران از توافق نهایی با صدا و سیما خبر داد.

مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران، روز دوشنبه از توافق با صدا و سیما و افزایش ۳۰ درصدی مبلغ حق پخش تلویزیونی بازی‌های لیگ برتر از سوی مسئولان صدا و سیما خبر داد. تاج گفت: «قرار داد حق پخش تلویزیونی با ۳۰ درصد افزایش همراه بود که شرایط مطلوب ماست. از بازی آینده دوربین‌ها را به ورزشگاهها راه می‌دهیم. ما یک قرارداد قبلی داشتیم که ۲۲/۵ میلیارد بود و ۳۰ درصد افزایش آن عدد قابل قبولی است و مهم‌تر این است که در لایحه دیده شده است».

به گفته او قرار است دولت و مجلس در بودجه سال آینده، حق پخش تلویزیونی فوتبال را در نظر بگیرند تا باشگاهها با مشکلاتی نظیر امسال روبرو نشوند.

فدارسیون فوتبال ایران و باشگاهها در اعتراض به اینکه صدا و سیما حاضر نیست حق پخش بازی‌ها را مطابق آنچه فدراسیون درخواست کرده، پرداخت کند، ورود دوربین‌های صدا و سیما را به ورزشگاهها ممنوع کردند و به این ترتیب، در رخدادی بی‌سابقه در تاریخ مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران، بازی‌های دو هفته از لیگ از تلویزیون پخش نشد. فدراسیون فوتبال مبلغی در حدود ۱۲۰ میلیارد تومان را طلب کرده بود اما صدا و سیما رقمی نزدیک به مبلغ سال قبل، یعنی همان ۲۲/۵ میلیارد تومان را در نظر داشت.

حال مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ برتر که به نمایندگی از فدراسیون و باشگاهها در مذاکرات با صدا و سیما حضور داشته است، اعلام کرده است که طرفین با افزایش ۳۰ درصدی مبلغ قبلی موافقت کرده‌اند. بر این اساس با توافق بر سر مبلغی در حدود ۲۹ میلیارد تومان، بازی‌های هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران از تلویزیون پخش خواهد شد.

گمانه‌زنی درباره پشت پرده توافق

توافق مسئولان لیگ برتر فوتبال ایران با تلویزیون بر سر مبلغی بسیار کمتر از آنچه قبلا فدراسیون برای حق پخش طلب کرده بود موجب شد تا گمانه‌زنی‌هایی درباره عقب نشینی ناگهانی فدراسیون در مقابل صدا و سیما صورت بگیرد.

وبسایت خبرآنلاین در گزارشی به اختلاف نظرهای فدراسیون فوتبال با وزارت ورزش ایران اشاره کرده و نوشته است که به دنبال بروز اختلافاتی میان رئیس فدارسیون و وزارت ورزش، این وزارتخانه حمایت خود از فدراسیون در مذاکره با صدا و سیما را قطع کرد. در این گزارش آمده که فدراسیون خواستار تغییرات در فدارسیون و اصلاحات در ساختار باشگاههاست و به نامه هیات رئیسه فدارسیون برای برکناری برخی از مدیران فدراسیون اشاره کرده است. بر اساس این گزارش، به دنبال مقاومت علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال با انجام تغییرات در مدیران فدراسیون و اصلاحات مورد نظر وزارت ورزش، این وزارتخانه دست از پشتیبانی از فدراسیون در مذاکره با صدا و سیما برداشت و به همین دلیل فدراسیون نیز به ناچار به مبلغ کمتری برای حق پخش بازی‌ها راضی شد.

XS
SM
MD
LG