لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

روی دیگر دستمزد بازیکنان فوتبال ایران از زبان علی کریمی


علی کریمی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس تهران
علی کریمی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس تهران

در حالیکه بسیاری از کارشناسان و مسئولان ورزش ایران دستمزد فوتبالیست‌های لیگ برتر ایران را بالا و غیرقابل قبول میدانند، علی کریمی، کاپیتان سابق تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس معتقد است که معمولا رقم بسیار کمتری از آنچه باشگاه در قرارداد می‌نویسد نصیب فوتبالیست‌ها می‌شود.

علی کریمی روز دوشنبه، چندی پس از اعلام خداحافظی از فوتبال، در گفت و گویی که وبسایت آی اسپورت آن را منتشر کرد گفت که بسیاری از فوتبالیست‌ها معمولا رقم کامل قرارداد یکسال خود را نمی‌گیرند در حالیکه باید بر اساس کل مبلغ قرارداد خود، مالیات پرداخت کنند.

کریمی گفت: «من الان به عنوان بازیکنی که دستمزد بالایی هم داشته‌‌ام باید ۳۰ درصد پولم را مالیات بدهم که بالای ۲۲۰ میلیون تومان می‌شود، این پول مالیات قراردادی است که ۴۰۰ میلیونش را هم هنوز نگرفته‌ام. تازه باشگاه تراکتورسازی ۱۵درصد هم من را جریمه کرده است. حالا خود شما حساب کنید یک فصل من در نهایت با چه عددی به پایان رسیده و آیا استفاده از لفظ میلیاردی برای بازیکنانی مثل من درست است؟»

پیش از شروع لیگ برتر فوتبال ایران، سازمان لیگ برای باشگاههای فوتبال سقف هزینه تعیین کرد و باشگاهها را موظف کرد که این سقف را رعایت کنند اما کارشناسان و ناظران فوتبال ایران طی هفته‌های گذشته با اشاره به مبلغ قراردادهای باشگاههای بزرگ، تاکید کردند که این سقف رعایت نشده است.

به گفته علی کریمی هر بازیکن باید دو درصد از مبلغ قرارداد خود را به سازمان لیگ برتر فدراسیون فوتبال پرداخت کند اما او معتقد است که فدراسیون فوتبال در ازای دریافت این مبلغ، خدماتی به بازیکنان نمی‌دهد. کریمی گفت که او از باشگاه سال گذشته خود به خاطر پرداخت نکردن مطالباتش به فدراسیون شکایت کرده ولی هنوز جوابی دریافت نکرده است.

او با بیان اینکه تنها تعدادی از بازیکنان سطح اول فوتبال ایران دستمزدهای بالا دارند گفت که دیگر بازیکنان با مشکلات بسیاری دست به گریبانند و از جمله اینکه معمولا بخشی از دستمزد خود را نمی توانند دریافت کنند آن هم در شرایطی که درآمدشان از فوتبال، تنها به چند سال ختم می‌شود و بعد از آن باید به فکر کار دیگری باشند. کریمی گفت: «در بین فوتبالیست‌های شاخص این چند سال کسی را می‌‌شناسم که حالا در خرج روزانه‌اش هم مانده و چند وقت دیگر باید برایش گلریزان گرفت، آن هم بازیکنی که قطعا یک روزی جزو بهترین‌های ایران و آسیا بوده است.»

او با اشاره به تعداد بالای پرونده‌های انضباطی باشگاهها به خاطر پرداخت نشدن دستمزد بازیکنان، گفت: «جالب است که بیشتر فوتبالیست‌های خارجی که به ایران می‌‌آید هم کارشان به شکایت می‌‌کشد و باشگاه تنها زمانی که فیفا وارد عمل می‌شود، از ترس کسر امتیاز پول را جور می‌‌کند و می‌‌دهد.»

XS
SM
MD
LG