لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

آسوشیتدپرس: تصاویر ماهواره‌ای و کارشناسان از آماده شدن ایران برای یک «پرتاب فضایی» خبر می‌‌دهند


 «پایانه فضایی امام خمینی» ایران در استان سمنان - آرشیو
«پایانه فضایی امام خمینی» ایران در استان سمنان - آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه گزارش داد که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و نظرات کارشناسان، به نظر می رسد که ایران برای پرتاب فضایی آماده می‌شود.

این در شرایطی است که ادامه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای برجام در وین پیشرفتی نداشته است.

طبق این گزارش، این پرتاب احتمالی در «پایانه فضایی امام خمینی» ایران در حالی است که رسانه دولتی ایران فهرستی از پرتاب‌های ماهواره‌ای برنامه‌ریزی‌شده برای برنامه فضایی غیرنظامی ایران را ارائه کرده است.

تاکنون شماری از آخرین تلاش‌های ایران برای پرتاب‌های فضایی ناموفق بوده است.

سپاه پاسداران که جدا از دولت یک برنامه موازی فضایی دارد، سال گذشته یک ماهواره را با موفقیت در مدار قرار داد.

کشورهای غربی که در وین با جمهوری اسلامی مذاکره می‌کنند نسبت به این که زمان برای ایران در گفت‌و‌گوهای وین رو به اتمام است، هشدار داده‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت لب» که آسوشیتدپرس آنها را بررسی کرده است، فعالیت در این پایگاه فضایی واقع در دشت‌های کویری استان سمنان، در فاصله حدود ۲۴۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران، را نشان می‌دهد.

در تصاویر مختلف ماهواره‌ای یک وسیله نقلیه پشتیبانی که معمولا برای امور پرتاب موشک مورد استفاده قرار می‌گیرد، و همچنین یک جرثقیل هیدرولیک با سکوی ریلی که در پرتاب‌‌های قبلی مورد استفاده قرار گرفته است، دیده می‌شود.

سایر تصاویر ماهواره‌ای در روزهای اخیر در فرودگاه فضایی همچنین افزایش تعداد خودروها در این تاسیسات را نشان می دهد که نشانه دیگری از افزایش فعالیت است که معمولا قبل از پرتاب‌های موشکی دیده شده‌اند.

جفری لوئیس، کارشناس «مرکز جیمز مارتین» در امور منع گسترش تسلیحات، می‌گوید فعالیت‌های صورت گرفته معمولا پیش از پرتاب‌ موشک انجام می‌گیرد.

رسانه های دولتی ایران فعالیت در پایگاه فضایی را تایید نکرده‌اند و به نوشته آسوشیتدپرس، هیئت ایران در سازمان ملل متحد نیز به درخواست برای اظهارنظر پاسخی نداده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید که نیروهای مسلح ایالات متحده که پرتاب‌های فضایی را دنبال می‌کند نیز هنوز به درخواست‌های این خبرگزاری برای اظهارنظر پاسخ نداده است.

XS
SM
MD
LG