لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

نفوذ ایران در امریکای جنوبی رو به افول است


سفر احمدی نژاد به ونزوئلا - عکس آرشیو
سفر احمدی نژاد به ونزوئلا - عکس آرشیو
خبرگزاری بلومبرگ در تفسیری پیرامون گزارش تهیه شده توسط وزارت امورخارجه امریکا به کنگره درباره نفوذ ایران در آمریکای لاتین، نوشت نفوذ جمهوری اسلامی ایران در امریکای لاتین رو به کاهش است.

یک منبع آگاه از متن کامل این گزارش، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت کل گزارش محرمانه است و گزارش بلومبرگ صرفاً مبتنی بر ضمیمۀ غیرمحرمانۀ آن است، از این رو انعکاس دهندۀ تصویر کلی از وضعیت ارائه شده در گزارش نیست. به گفتۀ این منبع، وزارت امور خارجه آمریکا از انتشار ضمیمۀ غیرمحرمانه خرسند نیست.

در تماس گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا با وزارت امور خارجه ایالات متحده، آن وزارتخانه به این گفته بسنده کرد که فعالیتهای ایران در نیمکره غربی یک نگرانی مستمر و حاد برای واشنگتن است، زیرا ایران نظامی حامی تروریسم دارد، و آمریکا همچنان فعالیتهای آن کشور در آمریکای لاتین را تحت نظر خواهد داشت.

گزارش وزارت امور خارجه بر اساس لایحه ای با عنوان «مقابله با ایران در نیمکرۀ غربی» تهیه شده، که کنگرۀ آمریکا سال گذشته تصویب و با امضای رئیس جمهوری در اسفند ماه به صورت قانون درآمد.

در ضمیمۀ گزارش آمده که جمهوری اسلامی از شبکه های تروریستی در آن منطقه حمایت نمی کند. گزارش تهیه شده توسط «خدمات پژوهشی کنگره» نظرات برخی تحلیلگران در مورد نفوذ قابل توجه ایران در آمریکای لاتین را اغراق شده ارزیابی کرده است. این گزارش ۱۰ روز پیش در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۲ به قوۀ مقننۀ آمریکا ارائه شد.
کن کتزمن از خدمات پژوهشی کنگره و تدوین کنندۀ گزارش یادآوری می کند که هیچ یک از رهبران کشورهای آمریکای جنوبی در نشست جنبش غیرمتعهدها در تابستان گذشته شرکت نکرد.

در ضمیمۀ گزارش وزارت امور خارجه امریکا به کنگره آمده است که پس از یک دهه وعده و وعیدهایی که جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه گذاری در آمریکای لاتین داد، اینک به دلیل تحریمها قادر نیست به آنهاعمل کند.

در این گزارش آمده است: «در نتیجه اقدامات دیپلماتیک، تقویت ظرفیت متحدان آمریکا، تلاشها برای جلوگیری از تولید و گسترش تسلیحات اتمی، تحریمهای شدید، و ضعف مدیریت از سوی ایران در اجرای سیاست خارجی اش، نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه آمریکای لاتین رو به افول است.»

گزارش کتزمن هم به کنگره می گوید به همین دلایل، توافقهای اقتصادی سال گذشته میان ایران و چند کشور امریکای جنوبی، در سفر زمستان سال گذشتۀ محمود احمدی نژاد به آن منطقه، هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده است. کتزمن از تحلیلگران دیگری نقل می کند که بیشتر کشورهای آمریکای لاتین نفع چندانی در توسعه مناسبات با ایران نمی بینند.
XS
SM
MD
LG