لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۵

کره جنوبی به‌طور مستقل به «تنگه هرمز» نیرو اعزام می کند


کره جنوبی اعلام کرد که قصد دارد عملیات مقابله با دزدان دریایی که در حال حاضر در سواحل آفریقا فعالیت دارد را برای کمک به امنیت نفتکش‌ها در منطقه، به اطراف تنگه هرمز گسترش دهد.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که این کشور نیروهای خود را به صورت مستقل به مناطقی از تنگه هرمز اعزام می کند اما به طور رسمی به ائتلاف بین المللی نمی‌پیوندد.

سال گذشته پس از حمله به تانکرهای نفتی در تنگه هرمز، مقامات ایالات متحده آمریکا از متحدین خود خواستند تا به ائتلاف دریایی برای تامین امنیت نفتکش‌ها بپیوندند.

یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی به خبرنگاران گفت که دولت این کشور تصمیم گرفته تا «به طور موقت ماموریت یگان «چانگ‌هه» را گسترش دهد.» این مقام وزارت دفاع افزود که با این اقدام امنیت شهروندان و آزادی کشتیرانی کره جنوبی تضمین می شود.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد، سئول درباره تصمیم خود برای حضور یگان نظامی «چانگ‌هه»در نزدیکی خلیج فارس، به ایرانیان توضیح داده و آمریکا را هم در جریان تصمیم خود قرار داده است.

پیش از این آمریکا پیشنهاد تشکیل ائتلافی در تنگه هرمز برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را مطرح کرده بود و در حال حاضر استرالیا، بریتانیا، عربستان و بحرین به ائتلاف دریایی از سوی آمریکا در آب‌های جنوب ایران پیوسته اند.

اخیرا نیز دولت فرانسه اعلام کرد عملیات حفظ و حمایت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز از حمایت سیاسی کشورها اروپایی برخوردار است و آلمان، بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند، و پرتغال اعلام کرده‌اند که در کنار فرانسه هستند.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG