لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

نسرین ستوده چند ساعت پس از بازداشت، آزاد شد


نسرین ستوده وکیل حقوق بشر و چند نفر دیگر که پس از شرکت کردن در یک اعتراض دستگیر شده بودند، ساعاتی پس از بازداشت، آزاد شدند.

رضا خندان، همسر خانم ستوده در صفحه فیس بوک خود نوشت که خام ستوده و همراهانش، پس از گرفتن عکس و مدارک شناسایی، آزاد شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از صفحه فیس بوک رضا خندان شوهر ستوده گزارش داده بود که «نسرین در حالی که از تحصنی در خارج از کانون وکلا در تهران باز می گشت، همراه چند دوست و همکار بازداشت شد.»

خندان می گوید ماموان امنیتی پس از عکسبرداری از بازداشت شدگان همه آنها به استثنای نسرین را آزاد کردند و او هنوز بی دلیل و بدون حکم دادگاه در بازداشت است.

ستوده، وکیل مدافع فعالان اپوزیسیون، در سال ۲۰۱۰ به جرم «تبلیغ علیه نظام و توطئه برای صدمه زدن به امنیت ملی» به شش سال زندان و ممنوعیت از وکالت محکوم شد. وضعیت او در سال ۲۰۱۲ زمانی که در اعتراض به ممنوعیت مسافرتی دخترش به یک اعتصاب غذای ۵۰ روزه دست زد، توجه بین المللی را جلب کرد.

آمریکا و سازمان های حقوق بشری مانند عفو بین الملل از جمهوری اسلامی انتقاد کردند و ستوده در سپتامبر ۲۰۱۳ در پیشاپیش سفر حسن روحانی رئیس جمهوری جدید به سازمان ملل متحد، آزاد شد.

روز چهارشنبه ستوده تلفنی به رویترز گفت دلیل تحصن او این است که می خواهد ممنوعیت سه ساله از وکالت فسخ شود.

رویترز می گوید کانون وکلا ی ایران، زیر فشار تند روهای محافظه کار، که بر قوه قضاییه مسلط هستند، اخیرا ستوده را از وکالت ممنوع ساخت و این بخش از حکم محکومیت او را اجرا کرد.

XS
SM
MD
LG