لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

رویترز: دزدان دریایی سومالی یک قایق ماهیگیری ایرانی را دزدیدند


یکی از دزدان دریایی سومالی. آرشیو.
یکی از دزدان دریایی سومالی. آرشیو.

یک مقام محلی سومالی تایید کرد که دزدان دریایی این کشور یک قایق ماهیگیری ایرانی را دزدیده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه دوم خرداد به نقل از علی شیر، شهردار یکی از شهرهای شمالی سومالی نوشت که دزدان دریایی این قایق را به منظور استفاده در حمله به کشتی‌های بزرگتر و باارزشتر ربوده اند. این اقدام دزدان دریایی پس از مدتها آرامش در کشتیرانی منطقه صورت گرفت.

به نوشته این خبرگزاری، دریانوردان اخیرا سختگیری های امنیتی را کمتر کرده و به مناطقی نزدیکتر به سواحل دزدان دریایی سفر کرده اند. باندهای دزدان دریایی هم با قایق‌های کوچک و تندرو از سواحل سومالی به این کشتی‌های آنان حمله می‌کنند.

علی شیر به رویترز گفت: «دزدان دریایی سومالی یک قایق کوچک ماهیگیری ایرانی را دزیدند و حال آنرا به عنوان کشتی اصلی در حمله به کشتی‌های دیگر استفاده می‌کنند.»

به گفته او این قایق ایرانی مجوز ماهیگیری در سواحل، پانتلند در شمال سومالی را نداشته است. قایق های ایرانی در سالهای اخیر بارها مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفته و چندین ماهیگیر و ملوان به اسارت آنان در آمدند.

ماهیگیران دو لنج سراج و جابر در فروردین ماه ۹۴ به اسارت دزدان دریایی سومالی درآمدند. در این مدت تعدادی از ماهیگیران ایرانی در اسارت جان باختند و تعدادی نیز موفق به فرار شدند.

روزنامه‌های ایران در ماه‌های گذشته به نقل از خانواده‌های این ماهیگیران، که همگی اهل سیستان و بلوچستان هستند، نوشتند که دزدان دریایی در مقابل آزادی اسرا تقاضای چند صد هزار دلار پول کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG