لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

دیدگاه| «قاسم سلیمانی» می‌خواهد همه باور کنند کنترل امور در دست اوست


قاسم سلیمانی رهبری نیروهای نظامی سپاه قدس را در عراق و دیگر کشورها برعهده دارد.
قاسم سلیمانی رهبری نیروهای نظامی سپاه قدس را در عراق و دیگر کشورها برعهده دارد.

یادداشتی از مایکل روبین در وبسایت آمریکن اینترپرایز

مایک پامپئو، مدیر سی آی ای، تایید کرد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، هنگام حرکت نیروهای عراقی برای بازگرداندن اختیارات و تسلط بغداد بر کرکوک در آن شهر بود. بسیاری از تحلیلگران در واشنگتن آن را نشانه ای از این دیدند که عراق و شبه نظامیان شیعه اش موسوم به حشد شعبی زیر فرمان ایران فعالیت می کنند.

این تعبیر به دو دلیل مبالغه آمیز است. نخست، سلیمانی نه تنها عنصر عملیاتی است بلکه مورد اعتمادترین دیپلمات ایران است. دوم، سلیمانی با کردها هم هماهنگی می کرد پس تعبیر کردهای مورد حمایت آمریکا در برابر عراقی های مورد حمایت ایران معنی نمی دهد.

درست است که نفوذ ایران در عراق جدی است و چالشی برای منافع آمریکا و عراق محسوب می شود، اما اغراق در مورد نقش سلیمانی بر اساس عکس هایی که او توئیت می کند، بازی کردن در زمین سلیمانی است.

طی دو سال گذشته عده ای تصور می کردند سلیمانی از انتشار تصاویرش در منطقه در پی آمادگی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

اما تصاویر سلیمانی ممکن است نقش او را بیش از آن چه موثر است، نشان دهد. این رک و ساده عملیات نفوذ است؛ آن چه ایران اغلب در آن درگیر است.

این که سلیمانی تصاویر خود را به عنوان رئیس جاسوسان عملیاتی منتشر می کند، نشان می دهد که او می خواهد مردم باور کنند همه چیز در کنترل مستقیم او است.

البته آمریکا باید او را به بحث تحریم ها در سازمان ملل متحد گره بزند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG