لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

اعتراض ها به نیروی انتظامی برای نمایش "اتباع بیگانه" در قفس در شیراز؛ واکنش افغانستان


عکس های این اقدام نیروی انتظامی شیراز در فضای مجازی بارها به اشتراک گذاشته شد.
عکس های این اقدام نیروی انتظامی شیراز در فضای مجازی بارها به اشتراک گذاشته شد.

اقدام نیروی انتظامی شیراز در به نمایش گذاشتن "اتباع بیگانه" دستگیر شده با دست‌ها و چشم‌های‌بسته، موجب انتقادهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی شده است.

روز پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ماه عکس‌هایی در خبرگزاری‌های ایران منتشر شد که نشان می‌داد نیروی انتظامی شیراز در کنار مواد مخدر، خودروهای دزدیده شده و ... تعدادی از افراد را با چشم‌های بسته در محوطه‌ای به نمایش گذاشته‌اند و آنها را "اتباع بیگانه" معرفی کرده‌اند.

نیروی انتظامی شیراز توضیحی درباره هویت این افراد نداده اما برخی احتمال داده‌اند که این افراد، اتباع غیرمجاز افغانستانی باشند.

در پی این انتشار این عکس‌ها موجی از انتقاد و اعتراض در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد. حتی محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در توییتر خود نوشت که اگر این عکس‌ها صحت داشته باشد، "جدا مایه شرمساری است".

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی هم در اینستاگرام واکنش نشان داد و نوشت: "شرمنده انسانیت شدیم. شرمنده مردم افغانستان."

همچنین جمعی از کاربران توییتر با هشتگ #ببخشیدافغانستان از رفتار صورت گرفته با اتباع افغانستانی در ایران عذرخواهی کرده‌اند.

واکنش مقام های افغانستان

وزارت امور مهاجرین و بازگشتگان افغانستان به اتفاقات شیراز واکنش نشان داد. این وزارتخانه در بیانیه ای، برخورد نیروی انتظامی شیراز با پناهجویان افغان را عملی "غیر انسانی، توهین آمیز و تعرض به کرامت انسانی" خواند.

این نامه که جمعه شب منتشر شد از دولت ایران خواسته است تا مساله برخورد با این شهروندان افغان را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG