لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

واکنش کاربران به خبر هشدار آمریکا درباره حمله «تروریستی» کرمان: حکومت برای جان حامیانش هم ارزش قائل نیست


انفجار در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان
انفجار در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان

در پی انتشار گزارش هشدار آمریکا به جمهوری اسلامی درباره حمله قریب‌الوقوع گروه حکومت اسلامی (داعش) به مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی بر بی‌اهمیتی جان شهروندان از جمله حامیان جمهوری اسلامی برای مقامات ایران تاکید کردند.

شماری از کاربران در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، اقدام «آگاهانه» جمهوری اسلامی برای برگزاری این مراسم حکومتی به رغم تهدید آشکار «حمله تروریستی» را در راستای «اهداف سیاسی و نمایشی» و به منظور «شهیدسازی» ارزیابی کرده‌اند.

شلر حقانی‌فرد، روزنامه‌نگار، نوشته است: «جمهوری اسلامی آگاهانه، جان بیش از ۹۰ انسان را برای اهداف سیاسی و نمایشی گرفته. جان حامیان خودش را!»


کاربری دیگر با اشاره به این گزارش درباره هشدار آمریکا به ایران، نوشته است: «جمهوری اسلامی هم میگه آخ جون شهیدسازی! خودشون که به مراسم نمیرن، ولی هزاران نفر رو جمع کردن که شاید نصفش واسه یه وعده غذا رفتن و قربانی شدن.»


کاربر دیگری هم عدم حضور اعضای خانواده قاسم سلیمانی و فرماندهان سپاه در مراسم چهارمین سالگرد کشته‌شدن او در کرمان را ناشی از اطلاعات دریافتی از سوی آمریکا دانسته و پرسیده است: «به طرفدارهای خودتون هم رحم نکردید؟!»

هدیه کیمیایی، روزنامه نگار، هم با اشاره به کشته‌شدن ۲۳ دانش‌آموز در سالمرگ قاسم سلیمانی به رغم اطلاع جمهوری اسلامی از تهدید بمب‌گذاری در این مراسم، نظام حاکم بر ایران را «حکومت کودک‌کش» و کشته شدن این کودکان را «قتل عامدانه» دانسته و نوشته است: «حکومت کودک‌کش می‌دانست قرار است در سالمرگ قاسم سلیمانی بمب‌گذاری شود، اما باز هم دانش‌آموزان مدرسه‌ای را بردند تا عامدانه به قتل‌شان برسانند.»

کاربر دیگری هم غیبت فرزندان قاسم سلیمانی در مراسم سالگرد او در کرمان را نشانه «باخبر بودن» آنها از تهدید بمب‌گذاری در این مراسم دانسته است.

کاربری هم عدم حضور مقامات و خانواده سلیمانی در کرمان را نشانه «کاسه‌ای زیر نیم کاسه» دانست و نوشت: «رژیم با همدستی در این جنایت با قربانی کردن موافقان خود قصد مظلوم نمایی داشت.»

کاربر دیگری به نام محمدرضا مهاجر هم نوشته است، حتی اگر این گزارش صحت نداشته باشد،‌ آیا «رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح کرمان هم دروغ گفت؟ مراسمی که‌ در آن ۱۶ بمب کشف شده بود نباید لغو می‌شد؟»

برخی از کاربران طرفدار حکومت هم از عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در قبال انفجارهای کرمان انتقاد کرد‌ه‌اند.

حسین صارمی، از حامیان جمهوری اسلامی، هشدار آمریکا به ایران را با مشاهداتی از قبیل «عدم حضور اشخاص مهم در کرمان» مرتبط دانست. گرچه او این پست توئیتری را پس از مدتی حذف کرد.

با این‌حال، برخی کاربران معتقدند که طرفداران جمهوری اسلامی کشته‌شدن شهروندان در انفجارهای کرمان را «هزینه‌ای لازم» ارزیابی می‌کنند.

کاربری در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته است: «برای طرفدارای نظام شنیدن این که آخوند تشخیص داده جلوی کشته‌ شدن اون آدمها تو مراسم قاسم سلیمانی رو نگیره، باعث تغییر چیزی نمی‌شه. چون مثل هم فکر می‌کنند: هزینه‌ای بوده که لازم بوده داده بشه. در آینده هم ممکنه باز لازم بشه داده بشه.»

یک مقام دولت ایالات متحده به صدای آمریکا گفت که ایالات متحده پیش از حملات تروریستی روز ۱۳ دی در مراسم حکومتی سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، به جمهوری اسلامی نسبت به «وجود تهدید تروریستی در داخل مرزهای ایران» هشدار داده بود.

این مقام دولت ایالات متحده روز پنج‌شنبه به صدای آمریکا گفت: «پیش از حمله تروریستی داعش در ۳ ژانویه ۲۰۲۴ در کرمان، ایران، دولت آمریکا به ایران درباره وجود تهدید تروریستی در داخل مرزهای ایران یک هشدار خصوصی داد.»

او با اشاره به این که دولت‌های مختلف ایالات متحده یک سیاست دیرینه انجام «وظیفه هشدار دادن» را «برای هشدار دادن به دولت‌ها در مورد تهدیدهای مرگبار بالقوه» دنبال کرده‌اند، تاکید کرد که از جمله دلایل ارائه این هشدارها این است که آمریکا نمی‌خواهد شاهد از بین رفتن «جان بی‌گناهان در حملات تروریستی» باشد.

صدای آمریکا همچنین دریافته است که این هشدار بیش از یک هفته پیش از وقوع حمله سوم ژانویه به ایران منتقل شده بود.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز روز پنجشنبه، ۵ بهمن، به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده بیش از یک هفته قبل از انفجارهای کرمان در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی، درباره برنامه‌ریزی گروه داعش برای انجام «حمله تروریستی» در کرمان به جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG