لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

گزارش «آبزرو» از پست های «نفرت انگیز» فرزندان مقامات نظام در اینستاگرام


پست های اینستاگرامی فرزندان برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران
پست های اینستاگرامی فرزندان برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران

گزارشی از «آبزروز»

عکس سلفی با بچه ببر، با اتومبیل «فِراری» یا با کیف دستی ۳۸۰۰ دلاری در صفحات اینستاگرامی فرزندان مقامات سیاسی ایران، در حالی که ریال ۷۰ درصد از ارزش اش را طی یک سال گذشته از دست داده و قیمت کالاها در ایران سر به فلک گذاشته است، جنجالی شده است.

بحران اقتصادی موجی از اعتراض ها را در ایران از دی ماه گذشته موجب شده است. تنش در جامعه بالا است. گزارش های گسترده از فساد در میان مقام های کنونی و پیشین حکومتی و ولخرجی فرزندان شان به تنش ها دامن زده است. این پدیده در یک جمهوری که بر ترکیبی از ارزش های چپ افراطی و اسلامی بنیان گذاشته شد، مایه عصبانیت عمومی است.

یک کاربر در توییتر می نویسد: «چرا در این بحران مالی در ایران «رولزرویس» وارد می کنید؟ کدام آقازاده پولش را داده؟»

رسول طلوعی فرزند سردار بازنشسته سپاه پاسداران سعید طلوعی است که شهردار دو منطقه در تهران بود.

پس از انتشار تصاویر او با یک ببر، در حال رانندگی با کادیلاک و در یک مهمانی مجلل برای دختر دو ساله اش، یک روحانی محافظه در رسانه های اجتماعی کار نوشت: «غیرممکن است یک پسر ۲۵ ساله خودش این قدر پولدار شده باشد.»

سردار طلوعی از آن روحانی شکایت کرد و گفت به عنوان دندانپزشک هفته ای ۷۰ میلیون تومان درآمد دارد و ببر هم متعلق به دوست خانوادگی شان بوده است.

بسیاری مجاب نشدند. یکی از ایرانی ها در توییتر نوشت: «از سردار طلوعی انتقاد نکن، چون فکر می کنه ایران متعلق به اونه.»

ساشا سبحانی، فرزند سفیر ایران در ونزوئلا، در صفحات خود در اینستاگرام تصاویری از خودش با زنان بیکینی پوش در دوبی، جزایر یونان، کشتی تفریحی در ترکیه و نشسته در بخش بیزنس کلاس در هواپیما منتشر می کند.

ساشا در صفحه اش منتقدانش را به حسادت متهم کرده است.

کاربران در توییتر عاطفه اشراقی، نتیجه آیت الله خمینی، را که در انگلستان زندگی می کند برای در دست گرفتن کیف ۳۸۰۰ دلاری «دولچه گابانا» و زهرا اشراقی، نوه خمینی، را برای در دست داشتن کیف ۱۵۹۰ دلاری «بِربری» مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

یکی از کاربران می نویسد او و دوستانش به دیدن این تصاویر عادت کرده اند: «نظام از ریشه فاسد است. خشم ما به یاس تبدیل شده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG