لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

کمپین«از خودمان شروع کنیم»، تلاشی برای اصلاح رفتار ترافیکی


سال ۱۳۹۵ را می توان سال حضور چشمگیر مطالبات مردمی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نامید؛ سالی که شهروندان در مورد رویدادهای مختلف در فضاهای مجازی اعلام حضور کردند.

در این سال، شهروندان ایرانی کمپین‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی برای تحقق مطالبات اجتماعی و فرهنگی راه انداختند، از کمپین «نه به خشونت علیه زنان» و «آزادی زندانی‌های سیاسی» گرفته تا کمپین «نه به چهارشنبه سوری خطرناک».

با استقبال شهروندان از این کمپین ها، شهرداری و پلیس راهور تهران نیز در ده روز آخر اسفند ماه، کمپین «از خودمان شروع کنیم» را به منظور اصلاح رفتارهای نادرست ترافیکی و گسترش فرهنگ ترافیک، به کمک گروه‌های نمایش خیابانی و برنامه‌های هنری، راه انداختند.

ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تلفات را در تصادفات رانندگی دارد و کارشناسان معتقدند که آموزش و فرهنگ سازی برای کمتر کردن چنین مشکلاتی می‌تواند بیشتر از هر قانون و مقرراتی تاثیر گذار باشد.

محمد رضا زمردیان، معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، هدف برگزاری این برنامه‌های فرهنگی و هنری را نشان دادن رفتارهای اشتباه ترافیکی شهروندان و ترویج الگوهای صحیح رفتاری اعلام کرد. او رویکرد اصلی این نمایش‌ها را موضوع‌هایی مثل حریم عابر پیاده و رفتار صحیح عابرها، راننده ها و موتور سوارها و فرهنگ درست استفاده از حمل و نقل عمومی خواند.

«شهر شهر فرنگه»، «نظم و قانون»، «شهر طلایی»، «سه‌شنبه‌های بدون خودرو»، «آسمان آبی»، «بایسیکل ران» و «درست برانیم» از جمله نمایش‌هایی است که در قالب این کمپین در تهران اجرا شدند.

این نمایش‌ها در مکان‌های پررفت و آمد شهر تهران و پنچ ایستگاه‌های مترو، از جمله ایستگاه دروازه دولت شوش امام خمینی و تجریش برگزار شد.

XS
SM
MD
LG