لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

از فیفا خواسته شد بر سر حضور زنان در مسابقات فوتبال برای ایران ضرب الاجل تعیین کند


رویترز در گزارشی نوشت: هیئت مشورتی حقوق بشری فیفا از این نهاد جهانی فوتبال خواسته است برای ایران بر سر حضور زنان در مسابقات فوتبال ضرب الاجل تعیین شود.

این هیئت در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرد، می گوید ممنوعیت وضع شده در ایران در برابر حضور زنان علاقمند در رویدادهای ورزشی ناقض مقررات اخلاقی آن نهاد است که «به خصوص تبعیض از جمله بر مبنای جنسیت را ممنوع کرده است.»

زنان و دختران ایرانی، از ابتدای انقلاب اسلامی، طی بخش عمده ای از ۳۹ سال گذشته، از ورود به استادیوم های ورزشی برای تماشای هر گونه مسابقات مردان محروم بوده اند و از سال ۱۳۶۰ به بعد امکان دسترسی به مسابقات باشگاه های پر طرفدار را نداشته اند.

با این وجود، در جریان فینال قهرمانی باشگاه های آسیا میان «پرسپولیس» و «کاشیما آنتلرز ژاپن» در ورزشگاه آزادی در تهران، به شمار محدودی از زنان اجازه حضور در استادیوم داده شد.

هیئت مشورتی حقوق بشری فیفا، متشکل از ۸ کارشناس مستقل از سازمان ملل متحد، اتحادیه های تجاری و حامیان مالی فیفا حضور زنان در استادیوم برای تماشای از راه دور مسابقات ایران در جام جهانی روسیه را تحولی «مثبت» ارزیابی کرده است؛ اما افزوده است که «این تصمیم های مقطعی آشکارا با پایان یافتن رسمی ممنوعیت ها تفاوت دارد.»

این هیئت می گوید: «فیفا باید بر سر تعیین جدول زمانی که در آن انتظار می رود (ایران) به خواسته های حقوق بشری فیفا عمل کند، صراحت نشان دهد.»

این هیئت همچنین می گوید که فیفا باید موضع خود را درباره تحریم های احتمالی در صورت کوتاهی ایران، روشن کند.

بر مبنای مقررات فیفا، تبعیض می تواند «تعلیق و اخراج» یا مجازات های سبک تر مانند جریمه نقدی یا تعطیلی موقت استادیوم ها را در پی داشته باشد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG