لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۷

گفتگو با ادو گاسپار دستیار کی روش - بخش اول


ادو گاسپار، دستیار کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران
ادو گاسپار، دستیار کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران
صدای آمریکا با ادو گاسپار، دستیار کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران، درباره جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در برزیل و اوضاع تیم ملی ایران گفتگو کرده است که در پنج بخش جداگانه منتشر خواهد شد.

در هر بخش، علاوه بر متن گفتگوهای انجام شده، فایل تصویری آن نیز درج شده که علاقمندان می توانند به تماشای آن بپردازند.

ادو گاسپار، سرمربی ۳۵ ساله تیم فوتبال کورینتیانس برزیل، در اواسط اردیبهشت ماه برای ارائه کمک و مشاوره به کی روش در طول بازی های جام جهانی ۲۰۱۴ به تیم ملی ایران پیوست.

بخش اول گفتگوی صدای آمریکا با ادو گاسپار:

سوال: میتونین درباره همکاریتون با کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران توضیح بدید؟ چطور این اتفاق افتاد؟
اولین تماس من با کی روش زمانی بود که من برای آرسنال بازی میکردم و او کمک مربی منچستر یونایتد بود. ما رقیب هم بودیم اما به هم احترام می گذاشتیم. یک بار ما در هتل درباره شایعاتی که گفته می شد من آرسنال رو ترک خواهم کرد و به یک تیم در اسپانیا خواهم پیوست گفتگو کردیم. گفتگوی کوتاهی بود چون احتمال این بود که منچستر یونایتد به من علاقه داشته باشه. او انسان باشخصیت و تمرین دهنده خیلی خوبیه و برای همین ارتباط ما ادامه پیدا کرد. رابطه ما بیشتر حرفه ای بود. هر دفعه همدیگر رو میدیدیم خیلی کوتاه با هم گفتگو می کردیم و به خاطر رقیب بودن سر به سر هم میذاشتیم. این یک رابطه دوستانه نبود که زنگ بزنیم و حال هم رو بپرسیم، اما احترام دو فوتبالیست حرفه ای همیشه بین ما وجود داشت.
WEB EDU GASPER 1 FS
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00
دانلود

سوال: تیم ملی ایران کی وارد برزیل خواهد شد و این تیم چه انتظاراتی از امکانات تمرینی باشگاه کورینتیانس خواهد داشت؟
من کمپ کورینتیانس رو به اکثر تیمهای حاضر در جام جهانی پیشنهاد دادم و به خاطر سیستم انتخاب تیم ها بر اساس رنکینگ، ایران جزو نخستین انتخاب های ما بود. اولین باری که کی روش برای بازدید امکانات کورینتیانس به اینجا اومد از فضاهای ورزشی باشگاه و امکانات تمرینی خیلی استقبال کرد. بعد از اون ما با کی روش جلسات مختلفی داشتیم و قرار بر این شد که بعضی از افراد حرفه ای کورینتیانس با کی روش همکاری کنند، نه اونطوری که بعضی ها فکر می کنند به عنوان کمک مربی. من هم پیشنهاد همکاری دادم و کی روش هم با کار من آشنا بود و از من خواست تا جایی که به کارم به عنوان مدیر کورینتیانس لطمه نزنه با اون همکاری کنم. از اونجا به بعد گفتگو با کارکنان تیم ملی آغاز شد ، اونها می خواستند از برنامه روزانه ما، امکانات، هتل، و امکانات برای ورزشکاران آشنا بشن. بعد ما باخبر شدیم که تیم ایران ما رو انتخاب کرده.
WEB EDU GASPER 2 FS
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00
دانلود

سوال: از شنیدن خبر خوشحال شدین؟
معلومه. همه از اهمیت تیمهای ملی حرف میزنن. من فکر میکنم بدون توجه به اسم تیمها و اینکه جام برده اند یا نه، همکاری با یک تیم ملی و به طور خاص ایران، موقعیت خیلی خوبیه و برای ما افتخاره.
WEB EDU GASPER 3 FS
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00
دانلود

سوال: شما به تفاوت کمک و مشاوره به مربی اشاره کردید، میشه این تفاوت رو توضیح بدین؟
تو مطبوعات گفته شده بود که من به کی روش کمک خواهم کرد اما برخی از این کمک به عنوان حضور در کنار زمین تعبیر کرده بودند، مثل کمک مربی. این درست نیست. واقعیت اینه که من زمانی که تیم در کورینتیانس هست، و چون من مدیر کورینتیانس هستم، به کی روش و تیم کمک خواهم کرد. من با کمک فیفا به اونها کمک خواهم کرد. کمک من در همین حد خواهد بود.
WEB EDU GASPER 4 FS
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00
دانلود

سوال: پس شما با کی روش کنار زمین نخواهید بود؟
نه. بخصوص که او دستیار و تمرین دهنده خودش رو داره. من به او کمک خواهم کرد اما نه در کنار زمین.
WEB EDU GASPER 5 FS
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:12 0:00
دانلود
XS
SM
MD
LG