لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

جنجال درباره «مهدی طارمی» ادامه دارد؛ درخواست برای محرومیت این فوتبالیست برای توئیت ضد اسرائیلی


مهدی طارمی در تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه حضور دارد.
مهدی طارمی در تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه حضور دارد.

روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشته است: علاقمندان به فوتبال در اسرائیل و سراسر جهان از فدراسیون بین المللی فوتبال جهان خواسته اند، مهدی طارمی بازیکن تیم ملی ایران، را برای بازنشر پیام رهبر جمهوری اسلامی ایران برای حذف اسرائیل، از حضور در ادامه مسابقات محروم کنند.

ماجرا از بازنشر یک توئیتر رهبر جمهوری اسلامی ایران توسط مهدی طارمی فوتبالیست ۲۵ ساله شروع شد. یکسال پیش، این فوتبالیست در توئیتر خود؛ توئیتی از آیت الله خامنه ای را نقل کرد و نوشته بود: «امام خامنه ای: اسرائیل بیست و پنج سال آینده را نخواهد دید.»

پس از توجه ها به این توئیت یک سال پیش طارمی، کاربران در رسانه های اجتماعی از هشتگ #BanTaremi استفاده کردند. طارمی پس از موج اعتراضات توئیت اش را پاک کرد.

در توئیت رهبر جمهوری اسلامی این جمله به انگلیسی و عبری هم نوشته شده است.

بیشتر فوتبال‌دوستان معترض به توئیت طارمی به ممنوعیت ترویج تنفر بر مبنای قوانین فیفا اشاره داشتند.

امانوئل ناخشون، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در واکنش به این توئیت گفت: «طارمی به خاطر تیمش هم که شده بهتر است بر روی فوتبال تمرکز کند نه بر بازتاب دادن دعوت های زشت و غیرقانونی علیه کشور اسرائیل.»

تیم ملی فوتبال ایران روز جمعه موفق شد با نتیجه یک بر صفر مراکش را در اولین مسابقه خود در جام جهانی شکست بدهد. این پیروزی موجی از شادی را در سراسر ایران به همراه آورد. مردم در خیابان ها تجمع کردند و با به صدا درآوردن بوق خودروها و شیپورهای ورزشی موفقیت تیم شان را جشن گرفتند.

ایران در گام بعد با تیم های قدرتمندی مانند اسپانیا و پرتغال روبرو می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG