لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

کی‌روشی‌ها، اصلاحات را از کی‌روش یاد بگیرید


کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران
کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران

چرا در جهان فوتبال کی‌روش موفق است و ما نیستیم؟ کی‌روش خودش را اصلاح کرد، چرا ما نمی‌کنیم؟ مصاحبه کی‌روش قبل و بعد از بازی دوستانه با کره می‌تواند بهترین راهنمای فنی و اخلاقی دست‌اندرکاران فوتبال ما باشد. کی‌روش فهمید که حرکت دستش به سوی مربی کره عملی سخیف بود. او در نشست خبری قبل از بازی دوستانه با کره می‌گوید «منصفانه است اگر بگویم سرمربی کره جنوبی در دو بازی اخیری که ما داشتیم اشتباهاتی داشت، من هم داشتم.»

کارولس کی‌روش با اعتراف به اشتباهش به ما می‌گوید که چرا در جهان فوتبال به این مرحله رسیده است، در حالی که طرفداران او، که هنوز هم من متوجه نشده‌ام علت اصلی طرفداری‌شان چیست، حرکات کی‌روش در پایان بازی با کره جنوبی (در مرحله مقدماتی جام جهانی۲۰۱۴) را عملی قهرمانانه می‌دانند، که نشان از عشق او به ایران دارد.

کی‌روش که به نظر می‌رسد با واقعیات فوتبال ایران کنار آمده، دیگر نه حرفی از رسیدگی به تیم‌های پایه می‌زند و نه از ایجاد نسل طلایی فوتبال در ایران، و نه از هیچ یک از رویافروشی‌های مسئولین فدراسیون فوتبال ایران در روزهای اول.

او حالا فهمیده است که باید دو دستی به همین تیم بچسبد و اگر بتواند، حداقل آن را به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا برساند.

او فهمیده در مملکتی کار می‌کند که هرگز برنامه‌ریزی مطرح نیست و همه به دنبال خوشی‌های کوچک و آنی هستند.

کی‌روش این بار بر خلاف طرفداران رسانه‌ای‌اش، چه در داخل و چه در خارج از ایران، نه به دنبال ظاهرسازی است، نه عوام فریبی و نه ایجاد غرور ملی کاذب تحت لوای ایران دوستی. او می‌خواهد یا با قدرت بماند، یا با حفظ احترام بین‌المللی‌اش از ایران برود.

با کمی توجه به آنچه که کی‌روش در دو نشست اخیر خبری خود می‌گوید، در می‌یابیم که متوجه شده برای حفاظت از نامی که طی سال‌ها زحمت در فوتبال جهان برای خود بدست آورده، باید رفتارها و اظهارات یکی دو سال اخیرش را اصلاح کند، در غیر این صورت احترامش در جهان فوتبال به اندازه احترام صاحب کارش پائین می‌آید.

وقتی به حرف‌های اخیر کی‌روش و حرف‌های اخیر طرفداران رسانه‌ای او نگاه می‌کنم، بیش از پیش به آنچه گفته‌ام معتقد می‌شوم. کی‌روش می‌گوید «ما فرصت بازی با اروگوئه، پاراگوئه و کاستاریکا را نداشتیم. از کره ممنونیم که راهی طولانی را پیموده، به ایران آمده و با ما بازی می‌کند. من این فرصت را هرگز از دست نمی‌دهم، همانطور که گفتم من از عملکرد خود در زمان بازی در اولسان راضی نیستم.»

طرفداران کی‌روش بهتر است حرف‌های او را با دقت مرور کنند، و از این که فحاشی او در پایان بازی با کره را نشانه ایران دوستی او معرفی کردند، از مردم به خصوص نوجوانان و جوانان عذرخواهی کنند.

کی‌روش، بر خلاف طرفدارانش، اصلاً علاقه ای ندارد که این بازی را یک بازی دوستانه یا خصمانه معرفی کند؛ او به هیچ وجه ادعا نمی‌کند که کره‌ای‌ها بارها درخواست بازی کرده‌اند و او رد کرده است. او کره‌ای‌ها را انتقامجو معرفی نمی‌کند.

به هر حال بازی دوستانه ایران و کره جنوبی انجام شد و باز هم بیش از ۷۰ درصد سکوهای استادیوم خالی ماند. نرفتن مردم به استادیوم نه قداست دارد نه کسی می‌تواند آن را به عنوان اعتراض مردمی معرفی کند. نرفتن مردم نشانه این است که جامعه شاد نیست، فوتبال ما زیبا نیست، هزینه‌های استادیوم رفتن قابل تحمل نیست و در یک کلام مردم از گذران امورشان راضی نیستند. اما حتی اگر مردم هم می‌رفتند، حضور ۷۰-۶۰ هزار نفر در بزرگترین مسابقه فوتبال سال، در یک شهر ۱۷-۱۶ میلیون نفری هیچ موضوع مهمی نبود. کی‌روش خیلی حرف‌ها را هم نمی‌توانست بزند مثل این که، مبادا از پیروزی در یک بازی دوستانه، به عنوان مرحمی بر زخم اسیدپاشی استفاده کنیم، که اگر چنین عوام‌فریبانه، و یا در بهترین حالتش چنین ساده‌لوحانه، با فاجعه اسیدپاشی برخورد کینم، پنداری اصلا عمق فاجعه اسیدپاشی را نفهمیده‌ایم ... پنداری می‌توان با دو جمله عوام‌پسند یا با یک گل سردار روی هرغمی سرپوش گذاشت.

اما کی‌روش به ما یاد آوری‌هایی کرده که از لحاظ فنی هم می‌تواند راه گشا باشد، اما به شرطی که با مردم روراست باشیم. کی‌روش به شکل زیرکانه‌ای، وضعیت نه تنها فوتبال، بلکه جامعه ما را تا حدی که می‌توانست در مقابلمان قرار می‌دهد، امیدوارم طرفدارانش به حرف‌هایش توجه کنند.

کی‌روش خطاب به کره‌ای‌ها می‌گوید: (گویا به در میگوید که دیوار بشنود)

«شما کره‌ای‌ها منابع مالی کامل دارید» (یعنی ایران ندارد)

«دچار تحریم نیستید» (یعنی ایران با سیاست‌های حکومتش دچار تحریم است)

«شما زمین‌های خوب دارید» (یعنی ایران زمین‌های مناسب فوتبال ندارد)

«شما از تجربه برگزاری جام جهانی ۲۰۰۲ بهره می‌برید» (یعنی این که ایران دهه‌هاست در حسرت برگزاری حتی یک جام ملت‌ها است.)

«شما لژیونر در آلمان و انگلیس دارید» و ...

و اوج حرف‌های کی‌روش آنجاست که می‌گوید «پس باور کنید ما فرصت بازی با کره جنوبی را از دست نمی‌دهیم، چون از این تیم یاد می‌گیریم.»

او از کره یاد می‌گیرد و ما هنوز بخاطر فیتوی عبدولی، و یا سامسونگ و ال جی و ... کره ای‌ها را ملتی متقلب و ناداور می‌دانیم.

کارلوس کی‌روش با ابراز تشکر صمیمانه از فدراسیون فوتبال کره جنوبی و بازیکنان این تیم برای آمدن به ایران، صحبتهای خود را اینگونه به پایان می‌رساند «کره بازیکنان فوق‌العاده‌ای دارد، تیم ایران هم بازیکنان خوبی دارد، خوشحالیم که این مسابقه را بردیم.»

او یک مربی حرفه‌ای است، همه چیز دو کشور را مقایسه کرد و سرانجام گفت «خوشحالیم که این مسابقه را بردیم؛» این جمله به همه می‌گوید که او خودش را بالاتر از اولی اشتیلیکه، مربی کره می‌داند.

---------------------------------------------

اين مقاله تنها به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده و نظرات بيان شده در آن، الزاماً بازتاب ديدگاه صدای آمريکا نيست.

XS
SM
MD
LG