لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

شوک بزرگ فیفا به فوتبال ایران؛ سه روز فرصت برای فرار از تعلیق شدن و محرومیت جهانی


فدراسیون بین المللی فوتبال «فیفا» با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران هشدار داد، در صورت عدم‌ اصلاح اساسنامه خود، تعلیق خواهد شد و اجازه شرکت در مسابقات جهانی را نخواهد داشت.

به گزارش سایت های خبری داخلی ایران، در نامه ای که فدراسیون فوتبال ایران در تاریخ ۲۹ مه دریافت کرد، فیفا به مقامات ایرانی تا پنجم ژوئن (۱۶ خرداد) فرصت داده است تا ضمن رفع اشکالات اساسنامه خود، پیش‌نویس اصلاح شده را برای این نهاد ورزشی در سوئیس ارسال کند.

فدراسیون فوتبال ایران نسخه به روز شده اساسنامه خود را اواسط ماه مه به فیفا فرستاده بود، ولی فدراسیون جهانی فوتبال آن را نپذیرفت.

فیفا چندی پیش به دلیل نگرانی از احتمال دخالت دولت ایران در فوتبال، مانع برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال ایران شد و‌ برگزاری آن را غیرقانونی خواند.

علی کفاشیان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران، ماه آوریل گذشته در جریان یک مصاحبه رادیویی، به صورت شفاف، دخالت دولت در فدراسیون فوتبال ایران را تأیید کرد و یادآور شد که آنها بارها درباره استقلال فدراسیون فوتبال ایران به فیفا دروغ گفتند.

به گفته علی کفاشیان که نزدیک به ۱۰ سال ریاست فدراسیون فوتبال ایران را بر عهده داشت، این فدراسیون همواره تحت نظارت مستقیم دولت بوده است.

فیفا مخالف دخالت حکومت ها در ورزش است و براساس قوانین این نهاد بین المللی، فدراسیون فوتبال کشورها باید خودمختار ‌و مستقل از دولت ها باشند.

گفته می شود فیفا در۸۰ مورد از اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران ایراد گرفته است که یکی از موارد، نقش وزیر ورزش ایران و دخالت او در اداره امور فدراسیون فوتبال است.

با این حال از نظر فیفا، مهم‌ترین اشکال موجود، عدم استقلال فدراسیون فوتبال ایران است که در این اساسنامه به آن اشاره ای نشده است.

در اساسنامه باید به صورت دقیق مشخص شود که فدراسیون فوتبال ایران، یک نهاد یا سازمان غیردولتی و کاملا مستقل است و هیچ ارتباطی با دولت ندارد.

در صورت عدم رفع اشکالات وجود، فدراسیون فوتبال ایران تعلیق می‌شود و تیم‌های ایرانی در رده‌های مختلف از شرکت در کلیه رقابت‌های جهانی محروم می‌شوند.

فدراسیون فوتبال ایران تنها چند روز برای اصلاح اساسنامه خود فرصت دارد و برای فرار از محرومیت، چاره‌ای جز پذیرش تمامی درخواست‌های فیفا ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG