لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

چرا کی روش باید بماند؟


کارلوس کی روش و رحمان احمدی در کنفرانس خبری پیش از بازی با بوسنی و هرزگوین
کارلوس کی روش و رحمان احمدی در کنفرانس خبری پیش از بازی با بوسنی و هرزگوین

کارلوس کی روش بدون شک پرآوازه ترین شخصیت ورزشی است که برای فدراسیون فوتبال ایران کار کرده است.

شاید بتوان گفت که استخدام او به عنوان سرمربی تیم ایران مهم‌ترین کار فدراسیون فوتبال بوده است.

کی روش با توجه به تجارب گرانبهای خود، می‌توانست و شاید هنوز هم بتواند به پیشرفت فوتبال ما کمک کند٬ به شرطی که دو گروه، که ظاهرا مخالف یکدیگر هم هستند، او را به حال خود بگذارند.

این دو گروه که به نظر می‌رسد منافع خاصی در تأیید یا رد کی روش دارند٬ تاکنون اجازه نداده‌اند که فوتبال ما از هزینه بسیار بجایی که برای استخدام کی روش کرده است٬ حداکثر بهره را ببرد.

یکی از این دو دسته طرفداران و مشاوران کی روش هستند که هر کاری او انجام بدهد را حرفه‌ای و صحیح می‌دانند٬ حتی اگر آن کار، حرکت ناشایست او نسبت به مربی کره جنوبی٬ پس از پیروزی در پوسان باشد و یا حرف‌ها و حرکات عوام فریبانه‌ای که گاه برای راضی نگهداشتن دولتی‌ها انجام می‌دهد.

اما دسته دیگر که سواد کی روش٬ شخصیت بین‌المللی وی و از همه بالاتر مدیریت او را فرسنگ‌ها از خود جلوتر می‌بینند، دائم در حال تخطئه او هستند.

کی روش چنانچه مربی تیم ملی باقی بماند٬ باید حرف‌ها و نظرات گروه اول٬ یعنی هواداران ظاهرا ذوب شده در خودش را کنار گذاشته و شخصیت واقعی خود را حفظ کند.

به عنوان مثال اگر در اوج هیجان پیروزی و بخاطر شرایط ویژه، مرتکب عمل ناشایستی به همکار خود از کره جنوبی شد٬ مثل هر انسان متمدنی از او عذرخواهی کند٬ نه این که با هزاران توجیج از عمل ناشایستی که انجام داده دفاع کند.

اما کی روش برای گروه مخالفین خود لازم نیست هیج کاری جز ادامه آنچه تا بحال انجام داده٬ انجام دهد.

مخالفین او تا ابد نمی‌توانند انکار کنند که او مربی با دانش و زحمتکشی است ٬ زیاد کار می‌کند و بازیکنانش را تنها و تنها بر مبنای لیاقتشان انتخاب می‌کند…. بازیکن سالاری برای او بی معنی است٬ هیچ بازیکنی مهم‌تر از تیمش نیست.

در مورد ماندن کی روش در ایران به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال٬ نه می‌توان از مردم رأی گیری کرد و نه می‌شود به حرف موافقین و مخالفین فوق تکیه کرد، و یا به تصمیم دولت و وزارت ورزش اعتماد کرد.

شاید محق‌ترین گروهی که می‌توانند در این مورد اظهار نظر کنند٬ آنهایی هستند که قرار است کمتر از ۷ ماه دیگر در جام ملت‌های آسیا برای ایران به میدان بروند٬ همان بازیکنانی که شبانه روز با کی روش بوده‌اند.

و آنها٬ چه آنهایی که در جام جهانی فیکس بازی کردند و چه آنهایی که حتی یک دقیقه هم به میدان نرفته‌اند، و چه آنهایی که حتی در میان ۲۳ نفر هم انتخاب نشده بودند٬ همه و همه می‌خواهند که کی روش بماند.

XS
SM
MD
LG