لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

فیفا از پیراهن تیم ملی ایران ایراد گرفت


پیراهن تیم ملی فوتبال ایران دو رنگ است با نقشی از یوزپلنگ بر آن که بخصوص روی پیراهن سفید تقریباً دیده نمی شود.
پیراهن تیم ملی فوتبال ایران دو رنگ است با نقشی از یوزپلنگ بر آن که بخصوص روی پیراهن سفید تقریباً دیده نمی شود.
مهدی محمد نبی، دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران، از ایراد گرفتن «فیفا»، فدراسیون بین المللی فوتبال، از پیراهن تیم ملی ایران خبر داده است.

دبیر کل فدراسیون و سرپرست تیم ملی فوتبال ایران می گوید:

"اطلاعات مربوط به پیراهن تیم ملی هشتم دی ماه گذشته به فیفا ارسال شد، و فیفا هفته پیش، ایراداتی جزئی را درباره اندازه آرم و شماره پیراهن ها برای ما ارسال کرد که کلیه ایرادها می بایست توسط آل اشپورت برطرف شود."

«آل اشپورت» شرکتی است که به عنوان «اسپانسر» یا پشتیبان مالی، برای تبلیغ کالاهای خود، متقبل تهیه پیراهن تیم ملی فوتبال ایران شده است.

پیراهن تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات نهائی جام جهانی فوتبال که در برزیل برگزار خواهد شد، از آغاز معرفی آن خبرساز بوده است.

بسیاری از کارشناسان و دوستداران فوتبال ایران معتقدند که این پیراهن جدید از روی پیراهن تیم ملی فوتبال پرتغال نسخه برداری شده است؛ هر چند بعید به نظر می رسد که سرمربی تیم ملی ایران، «کارلوس کی روش» پرتغالی، در این «نسخه برداری» نقشی داشته باشد.

چاپ تصویری از یوزپلنگ ایرانی بر روی پیراهن تیم ملی ایران نیز، به نوبه خود، خبرساز بوده است. فیفا در آغاز حاضر به تایید این پیراهن با نقش یوزپلنگ ایرانی بر آن نبود اما اکنون به نظر می رسد که از این مخالفت چشم پوشیده است.

با این حال، بسیاری از کارشناسان فوتبال و طراحان جامه های ورزشی از نقش بی اندازه کمرنگ یوزپلنگ ایرانی، که در جهان با نام «چیتا» شناخته می شود، ناخشنودند. آن ها می گویند: نقش یوزپلنگ ایرانی بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال چنان کمرنگ است که تقریباً دیده نمی شود. بگفته همین کارشناسان این کمرنگی نباید به در خطر انقراض بودن یوزپلنگ های ایرانی اشاره داشته باشد.

همزمان، هواداران محیط زیست و حفاظت از جانوران رو به انقراض نیز با گلایه از همین «کمرنگی» یادآور شده اند که حفظ نسل رو به انقراض یوزپلنگ بی مانند ایرانی حکم می کند که توجه جهانیان به این موضوع دلخراش هر چه بیشتر جلب شود اما این «کمرنگی» به هیچ روی به این جلب توجه یاری نمی دهد.

تیم ملی فوتبال ایران که پس از یک دوره ناکامی بار دیگر به دور نهائی مسابقات جام جهانی راه یافته است، دیدارهای گروهی و مقدماتیش را در «سون پائولو» (سائو پائولو) برگزار خواهد کرد.

ایران برای نخستین بار، یک سال پیش از انقلاب، به جام جهانی ۱۹۷۸ در آرژانتین راه یافت، و در دوران پس از انقلاب نیز از راه یافتگان به دو جام جهانی در فرانسه (۱۹۹۸) و آلمان (۲۰۰۶) بود.

ایران در این مسابقات تنها یک برد داشته است. این پیروزی با سرمربیگری جلال طالبی، ستاره پیشین تیم ملی فوتبال، در برابر تیم ملی آمریکا در جام جهانی فرانسه نصیب «پاطلایی» های ایران شد.
XS
SM
MD
LG