لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

دعوت یک سازمان ایرانی از اسنودن برای سفر به ایران


یک نهاد ایرانی از ادوارد اسنودن، آمریکایی متهم به درز اطلاعات محرمانه، دعوت کرده است به ایران برود.

واشنگتن پست در گزارشی به نقل از خبرگزاری فارس می گوید نهاد "عدالتجویان بدون مرز" – که یک سازمان غیر دولتی معرفی شده – در نامه ای به اسنودن از او دعوت کرده است به ایران سفر کند و اطلاعاتی را که درباره جاسوسی های آمریکا علیه ایران دارد فاش سازد.

در نامه گفته می شود "از آنجا که یکی از اقدامات غیرقانونی آمریکا که شما فاش کردید جاسوسی علیه شهروندان ایرانی است، از شما دعوت می کنیم به ایران بیائید و به تشریح اقدامات دولت آمریکا این مورد بپردازید."

واشنگتن پست می گوید نهادهای غیردولتی در ایران، عموما، وابسته به دولت هستند. جاسوسی سایبری آمریکا علیه ایران اغلب برنامه های اتمی کشور را هدف گرفته است، و تهران مسلما علاقه مند خواهد بود جزییات بیشتری درباره برنامه های جاسوسی آمریکا علیه ایران دریافت کند.

ایران در فهرست اولیه کشورهایی که اسنودن از آنها درخواست پناهندگی کرده است نبود. اما ، در گزارش واشنگتن پست گفته می شود، کشور یک نفع بالقوه برای او دارد، می تواند به سلامت وارد آن شود.

برخلاف سفر به آمریکای لاتین، که تقریبا بطور مسلم پرواز از مسیر کشورهای اروپایی است و امکان دستگیری اسنودن زیاد است، مسافرت وی به ایران از مسکو آسان است بطوری که اگر نخواهد مستقیما از روی دریای خزر عبور کند، احتمالا از طریق ترکمنستان یا آذربایجان می تواند وارد تهران شود.
XS
SM
MD
LG