لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

یک پنجم جمعیت ایران «حاشیه نشین» هستند


معاون امور دهیاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های ایران اعلام کرد که یک پنجم جمعیت ایران حاشیه‌نشین هستند.

به گزارش ایسنا، سعیدرضا جندقیان روز سه شنبه ۱۸ تیرماه گفت که طبق آمار رسمی حدود ۱۱ میلیون و ۳۷۰ هزار نفر وجود دارد اما آمار واقعی خیلی بیشتر است و امروز ۱۶ میلیون معادل یک پنجم جمعیت کشور حاشیه نشین هستند.

پیش از این یک نماینده مجلس اعلام کرده بود که با توجه به گرانی‌ها در سال ۱۳۹۷،‌ در مجموع یک میلیون نفر به تعداد حاشیه‌نشینان ایران اضافه شده است.

آماری که مقامات ایران در رابطه با حاشیه نشینی ارائه می دهند متناقض است. از جمله این آمار می توان به گفته رسول حضری، از نمایندگان مجلس اشاره کرد که تعداد حاشیه‌نشینان ایران را ۱۷ میلیون نفر ذکر کرده بود.

با این حال مرداد ماه سال ۹۷ فرید براتی، معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی ایران، گفته بود که در ایران «۱۹ میلیون جمعیت حاشیه نشین و حدود ۳۰۰۰ منطقه حاشیه‌ای» وجود دارد.

با تمام تناقض‌های آماری اما آن چه قطعی است، افزایش تعداد حاشیه‌نشینان در سال‌های اخیر است که آمارهای رسمی آن را تایید کرده است.

همچنین سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های ایران امروز به کاهش حدود ۱۵ درصدی تولیدات ناخالص روستایی در بخش کشاورزی در کشور نیز اشاره کرده و گفت: تولیدات ناخالص بخش کشاورزی حاصل از عرصه‌های روستایی حدود ۲۵ سال گذشته، بالغ بر ۲۵ درصد بوده است، اما این رقم در پایان سال ۱۳۹۵، به حدود ۱۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG