لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

سیامک نمازی: بین قضات ایران درباره متخاصم دانستن آمریکا اختلاف نظر است؛ دیوان عالی رای دهد


سیامک نمازی از شش سال پیش در ایران زندانی است.
سیامک نمازی از شش سال پیش در ایران زندانی است.

سیامک نمازی شهروند دو تابعیتی آمریکایی ایرانی که از شش سال پیش در ایران زندانی است، در نامه‌ای خطاب به رئیس دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران، خواستار صدور یک رای وحدت رویه درباره متخاصم دانستن آمریکا شد.

سیامک نمازی در حال حاضر در زندان اوین زندانی است اما نسخه‌ای از نامه او به صدای آمریکا رسیده که آقای نمازی در آن خطاب به احمد مرتضوی مقدم رئيس دیوان عالی ایران تاکید کرده که براساس استعلام از وزارت خارجه ایران و همچنین شورای عالی امنیت ملی،‌ ایران و آمریکا در تخاصم نیستند. آقای نمازی همچنین به حکم امید کوکبی و چند مورد دیگر اشاره کرده که در آن گفته شده اختلاف سیاسی بین ایران و آمریکا به معنی تخاصم نیست و دادگاه تجدیدنظر استان تهران این رای را تایید کرده است.

برخی دادگاه‌های ایران، زندانیان سیاسی را به جرم همکاری با «دولت متخاصم» با احکام سنگین مجازات می‌کنند. این در حالی است که برخی قضات و همچنین وکلای مدافع می‌گویند ایران و آمریکا در تخاصم نیستند و این آرا باید رد شوند.

براساس ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی،‌ «هر کس یا گروهی با دول خارجی متخاصم بهر نحو علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری نماید، در صورتیکه محارب شناخته نشود ‌به یک تا ده سال حبس محکوم می‌گردد.»

قضاتی همچون ابوالقاسم صلواتی که به پرونده سیامک نمازی و برخی دیگر از افراد دو تابعیتی رسیدگی می‌کنند، می‌گویند ایران و آمریکا در حال تخاصم هستند و به همین دلیل این افراد را به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به حداکثر مجازات (ده سال زندان) محکوم کرده اند.

سیامک نمازی از رئیس دیوان عالی ایران خواسته با توجه به استنباط متفاوت قضات، دیوان عالی در این مورد یک نظر نهایی بدهد. براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که دادگاه‌ها درباره یک موضوع، آرای متفاوت صادر کنند،‌ مساله می‌تواند در هیات عمومی دیوان عالی مورد رای گیری قرار بگیرد و نظر دیوان عالی به عنوان رویه قضایی برای دادگاه‌ها لازم الاجرا است.

XS
SM
MD
LG