لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

تجمع مخالفان ساخت و ساز در باغ فرزانه شیراز


تجمع گروهی از فعالان محیط زیست در اعتراض به تغییر کاربری باغ فرزنه شیراز - ۶ خرداد ۱۳۹۳
تجمع گروهی از فعالان محیط زیست در اعتراض به تغییر کاربری باغ فرزنه شیراز - ۶ خرداد ۱۳۹۳

طرح ساخت برج های دوقلو در یک فضای سبز به نام «باغ فرزانه» در مرکز شیراز، با مخالفت فعالان محیط زیست و بسیج دانشجویی قرار گرفته است. مخالفان این پروژه با تشکیل یک زنجیره انسانی با تغییر کاربری این باغ مخالفت کردند.

برنامه ساخت برج های ۲۵ طبقه دوقلو در باغ بزرگی در مرکز شهر شیراز به جدال مخالفان و موافقان تبدیل شده است. یازده تشکل، از جمله بسیج دانشگاه شیراز، از جمله سازماندگان زنجیره انسانی برای حفظ این باغ در روز جمعه بوده اند.
مخالفان این طرح می گویند «مهم‌ترین و نخستین دلیل مخالفت با این طرح ازبین رفتن ریه‌های تنفسی شهر و ایجاد ترافیک شدید در این محدوده است.»

مسوول گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان فارس و از مخالفان طرح می گوید «خیابان زند از قوی ترین و تاثیرگذارترین محورهای تاریخی، هویتی و فرهنگی شهر شیراز است و این تصمیم با تضعیف این جایگاه، گسست و انقطاع در نقش تاریخی این محور ایجاد می کند.»

منتقدان طرح همچنین می گویند این نمادسازی باعث کمرنگ شدن بنای شاهچراغ به عنوان شناسه شیراز خواهد شد.

اما شورای شهر می گوید سرمایه گذار تنها کمتر از ۳ هزار متر مربع از مجموع ۲۱ هزار مترمربع، یعنی تنها ۲۰ درصد ملک خود را به ساخت یک برج برای خود و برج دیگر را برای شهرداری اختصاص خواهد داد و ۸۰ درصد بقیه را به عنوان فضای سبز نگه خواهد داشت.

شورای شهر به عنوان مدافع طرح می گوید برج های ۲۵ طبقه دوقلو به گردهم آوردن مطب های پراکنده پزشکان در یک مکان منجر خواهد شد که از یک سو کاهش ترافیک و از سویی دیگر جذب بیشتر «بیمار-گردشگر» از کشورهای حاشیه خلیج فارس را در پی خواهد داشت.

به گفته یکی از اعضای شورای شهر، ۸ طبقه از برج ها به احداث هتل به «بیمار-گردشگر» ها اختصاص خواهد یافت.

استاندار فارس نیز لزوم ساخت هتل برای جذب گردشگر به شیراز را ضروری دانسته و می گوید درشهری مانند دوبی، بیشتر از تمام ایران، هتل های با کیفیت وجود دارد و اگر به دنبال رونق اقتصادی در بخش گردشگری هستیم باید تقویت زیرساخت ها را نیز دنبال کنیم.

حالا هرچه باشد، این بار دوستداران محیط زیست و بسیج دانشجویی در کنار یکدیگر برای حفظ فضای سبز شهری مقابل شورای شهر و شهرداری و استانداری ایستاده اند و این که چه کسی با چه هدفی برای محیط زیست یا رونق اقتصادی شهر تلاش می کند، پرسشی است که پاسخ آن در آینده روشن خواهد شد.
XS
SM
MD
LG