لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

ايران برای گريز از تحريم های آمريکائی اسامی و مالکيت کشتی ها را عوض کرده است


ايران برای گريز از تحريم های آمريکائی اسامی و مالکيت کشتی ها را عوض کرده است
ايران برای گريز از تحريم های آمريکائی اسامی و مالکيت کشتی ها را عوض کرده است

وال استريت جرنال زيرعنوان «گريز کشتيرانی ايران از ليست سياه» می نويسد بنا به يک گزارش جديد، شرکت دولتی کشتيرانی ايران برای گريز از تحريم های آمريکا، اسامی و مالکيت اغلب کشتی های خود را عوض کرده است، حال آنکه وزارت خزانه داری آمريکا هنوز ليست سياه مورد استفاده شرکت های آمريکائی را برای اثبات مراعات تحريم ها به روز نکرده است.

گزارش، که توسط يک نهاد ديدبان غيرانتفاعی مستقر در واشينگتن بنام Wisconsin Project on Nuclear Arms Control تهيه شده است ميگويد نتيجتا بعضی از شرکت ها در خطر معامله با شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران هستند، هر چند که چنين معاملاتی از سال ۲۰۰۸ ببعد ممنوع است.

نتيجه گيری های اين گزارش، موثر بودن بعضی از تحريم های وضع شده توسط واشنگتن را زير سئوال برده است، که وادار ساختن تهران به نساختن تسليحات اتمی هدف آنهاست، و تهران فعاليت در چنين کاری را تکذيب میکند.

گزارش ميگويد تلاش ايران برای گريز از تحريم های وضع شده عليه شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی به مراتب گسترده تر از اقدامات آمريکا در به اجرا گذاشتن اين تحريم ها بوده است.

يک مقام وزارت خزانه داری ميگويد اداره کنترل دارائی های خارجی، که بازوی اجرائی اين وزارتخانه در مورد تحريم های مالی است، از تغيير نام و مالکيت کشتی ها با خبراست.

وزارت خزانه داری آمريکا در سپتامبر سال ۲۰۰۸ شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران، کشتی ها و نهادهای وابسته به آن را به فهرست شرکت های ايرانی مشمول تحريم ها افزود، و اين شرکت را به حمل محموله های مرتبط با امور نظامی، از جمله يک ماده شيميائی مورد استفاد در ساخت موشک، برای وزارت دفاع ايران، از طريق شيوه هائی فريبنده، متهم ساخت.

Wisconsin Project on Nuclear Arms Control ميگويد شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران از آن زمان ببعد اسامی دست کم هشتاد کشتی از صد و بيست و سه کشتی خود را، اغلب با حذف کلمه ايران، عوض کرده است، اما فهرست جاری وزارت خزانه داری آمريکا که مورد استفاده شرکت های آمريکائی است کماکان حاوی اسامی پيشين است.

گزارش Wisconsin Project on Nuclear Arms Control تغيير نام بعضی از کشتی ها را به اين شرح منعکس کرده است:

Iran Matin به Abba
Iran Madani به Adventis
Iran Ghazi به Ajax
Iran Dolphin به Alameda
Iran Navab به Apollo
Iran Hamzeh به Atrium
Iran Gilan به Bluebell
Iran Broojerdi به Dinna
Iran Yazd به Lancelin
Iran Ilam به Sepitam
Iran Bushehr به Silver Zone
Iran Bojnoord به Uppercourt

XS
SM
MD
LG