لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

راه اندازی سایت کتاب کوچه احمد شاملو


راه اندازی سایت کتاب کوچه احمد شاملو
راه اندازی سایت کتاب کوچه احمد شاملو

سایت «کتاب کوچه» راه اندازی شده تا یکی از آثار ماندگار احمد شاملو را از طریق اینترنت در اختیار همگان قرار دهد.

سایت «کوچه» بخشی از زیرمجموعه سایت احمدشاملو است که بارگذاری متن دانشنامه کوچه اثر مشترک احمد شاملو و آیدا سرکیسیان را آغاز کرده است.

کتاب کوچه تا به امروز غنی ترین دانشنامه در زمینه فرهنگ عامه ایران زمین بشمار می آید که احمد شاملو و همسرش آیدا سرکیسیان در همکاری باهمدیگر طی سالیان دراز و به تدریج با شناسایی، گردآوری، ویرایش و یافتن برابر نهادها آن را در اختیار مخاطبان قرار داده اند.

گفتنی است تدوین کتاب کوچه، که در واقعیت یک وظیفه دانشگاهی یا نهادی بهره مند از امکانات مالی ست؛ نه تنها بی همیاری دولت صورت گرفته؛ بلکه به شهادت برخوردهای پیش و پس از مرگ شاملو، حکومتیان همه تلاش خود را بکار بردند تا مانع از پیشبرد این پروژه شوند.

کارشناسان فرهنگی می گویند یکی از کاستی های آشکار فرهنگ امروزه روز ایران نبود فرهنگ نامه های تخصصی اینترنتی است تا نیاز نسل های جوان مرتبط با اینترنت را پاسخگو باشد. این نقطه ضعف چنانچه هرچه زودتر برطرف نشود، به تشتت آرا و افزایش برداشت های نادرست از واژگان بکارگرفته شده منجر خواهد شد.

عسگر پاشایی سرپرست آثار احمدشاملو در این باره گفت: طراحی شاكله‌ اصلی این پایگاه غنی، در سایتی به آدرس www.ketab-kuche.org قابل دسترسی ا‌ست.

وی ادامه داد: این پروژه‌ سنگین دارای دو بخش كلی‌ست كه شامل «كتاب كوچه» نوشته‌ احمد شاملو و دیگری «كتاب كوچه» به عنوان یک ژانر در حوزه‌ ادبیات و فرهنگ شفاهی ایران زمین می‌شود.

سرپرست آثار احمد شاملو توضیح داد: در بخش نخست، متن كتاب‌های منتشر شده به اضافه‌ی متن فیش‌های منتشر نشده‌ی مولف به صورت الكترونیكی درآمده و قابل دسترسی‌ است. اما در بخش دوم كه قصد داریم آن را «ویكی كوچه» بنامیم، مردم نیز شركت دارند و می ‌توانند از سراسر ایران با هر قومیت و فرهنگی به این دانشنامه بیفزایند.

XS
SM
MD
LG