لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

دستگیری سرایدار متهم به آزار جنسی دانش آموز دختر در ارومیه


معترضان به مدرسه حمله کرده و به خودروی سرایدار خسارت وارد کردند.
معترضان به مدرسه حمله کرده و به خودروی سرایدار خسارت وارد کردند.

در پی انتشار اخباری مبنی بر آزار جنسی یک دانش آموز دختر توسط سرایدار مدرسه در اسلام آباد ارومیه و اعتراضات شدید در شهر، دادستان ارومیه از دستگیری این فرد خبر داد.

گزارش ها و تصاویری که سه شنبه دوم آبان به صدای آمریکا رسید نشان می داد که انتشار خبر تعرض سرایدار مدرسه به دختر دانش آموز در آن شهر منجر به تجمع و حمله معترضان به آن اتقاق، به مدرسه شد.

گزارش ها حاکی از آن است که معترضان شیشه های مدرسه را شکسته و به خودروی سرایدار خسارت وارد کردند.

روز دوشنبه اخباری مبنی بر تجاوز یک سرایدار به دانش آموز دختر ۱۲ ساله در اسلام آباد ارومیه منتشر شد اما ساعاتی پس از انتشار خبر، عباس حسن‌خانی، فرماندار ارومیه به خبرگزاری تسنیم گفت که تجاوز صورت نگرفته است اما «ممکن است این دختر مورد تقاضای هوسرانی و یک نیت شوم قرار گرفته باشد.»

مقام‌های شهر ارومیه اعلام کردند که پدر دانش آموز پس از طرح شکایت از سرایدار در کلانتری حاضر شد و پس از توضیح مسئولان مدرسه، رضایت داد، اما نزدیکان خانواده این دختر و برخی از اهالی ارومیه دست به تجمع اعتراضی زده و به آن مدرسه حمله کردند. ضمن اینکه والدین دیگر دانش آموزان نیز خواستار روشن شدن موضوع شدند.

به گزارش ایلنا، دادستان عمومی و انقلاب ارومیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که تجمع اولیای دانش‌آموزان مدرسه‌ای در منطقه اسلام‌آباد در اعتراض به سرایدار این مدرسه ادامه منجر به تجمع «عناصر فرصت‌طلب» شد.

گزارش ها حاکی از آتش زدن مدرسه توسط معترضان در ارومیه است.
گزارش ها حاکی از آتش زدن مدرسه توسط معترضان در ارومیه است.

او با بیان اینکه سرایدار این مدرسه با دستور قضایی بازداشت شده است گفت که تعدادی از افرادی که اقدام به تحریک مردم کرده و به آن مدرسه و دو مدرسه دیگر حمله کرده و خسارت وارد کرده بودند نیز دستگیر شدند.

برخی گزارشها حاکی از آن است که دوشنبه شب تعدادی از معترضان این مدرسه را به آتش کشیدند.

روز دوشنبه وزیر آموزش و پرورش نیز به بازرس ویژه خود دستور داد که برای بررسی موضوع به ارومیه سفر کند.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز اعلام کرد که در پی تجمع و اعتراضات مربوط به اذیت و آزار یک دختر دانش آموز، به همراه فرماندار برای رسیدگی به موضوع در آن مدرسه حاضر شده است. به گفته او ماموران نیروی انتظامی و پلیس ضدشورش برای کنترل اوضاع در آن منطقه مستقر شده‌اند.

به گفته او، کلاس های درس این مدرسه تا روشن شدن موضوع تشکیل نخواهد شد.

گزارش ها حاکی از آن است که برخی از شخصیت های مذهبی از جمله ماموتسا عبدالقادر بیضاوی امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز خواستار حفظ آرامش شهروندان شدند.

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی نیز مبنی بر تجاوز و آزار جنسی به دانش آموزان دو مدرسه پسرانه در تهران منتشر شد که واکنش‌های بسیاری در رسانه‌ها داشت.

گزارش بازرس وزیر

در آخرین رویداد در این خصوص، حسین بزرگی‌زاده، بازرس ویژه وزیر آموزش و پرورش که برای بررسی موضوع به ارومیه سفر کرده است به خبرگزاری ایلنا گفت که انجام اعمال غیراخلاقی منتسب به سرایدار آن مدرسه هنوز به اثبات نرسیده است و پلیس هم تا کنون به این نتیجه نرسیده است که جرمی واقع شده باشد.

او درباره خسارت‌های حمله به مدارس ارومیه گفت که به تعدادی از ماشین‌های همکاران در اطراف مدرسه خسارت وارد شده است. همچنین خانه سرایدار را آتش زدند که تمام وسایلش سوخته است.

او همچنین گفت که دو مدرسه آسیب دیده‌اند که یکی خسارت کمتری داشته و از شنبه کارش را شروع می‌کند و مدرسه دیگر به علت حجم خسارات وارده، حدود ۱۰ روز کار دارد و زمان شروع به کارش، بسته به نظر شورای تامین استان دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG